Żylaki

Obrzęki stóp

Przez kilka wieczorów moczyć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem octu jabłkowego. Na miednicę wystarczy 1 szklanka octu.

Żylaki (łac. varix) – nadmierne rozszerzenie żyły, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.

Najczęściej występują:

  • żylaki kończyn dolnych

  • żylaki przełyku

  • żylaki odbytu

Rzadziej:

  • pęcherza moczowego

  • macicy

  • pochwy

  • powrózka nasiennego

Etiologia żylaków jest różna w zależności od umiejscowienia.

Wikipedia

Żylaki (varices) rozszerzenia naczyń żylnych, spowodowane nadmiernym rozciągnięciem ich ścian przy równoczesnym zaniku elementów sprężystych. Występują najczęściej na kończynach dolnych, czemu sprzyja ortostatycznie wzmożone ciśnienie krwi, zwłaszcza u osób dużo stojących i wykonujących ciężkie prace fizyczne.

Żylaki kończyn dolnych: (varice extermitatum inferiorum) występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczą głównie żył położonych powierzchownie w wiotkiej tkance podskórnej.

Powikłania: stany zapalne i zakrzepy żył, pęknięcia żylaka, wrzód żylakowy goleni.

Leczenie:zachowawcze (np. opatrunek uciskowy kleinowy, pończochy elastyczne), zarostowe (wstrzykiwanie płynów silnie drażniących śródbłonek żyły i wywołujących zarośnięcia jej światła) i operacyjne (wycięcie żylaków lub stripping).

Żylaki narządu rodnego: (varices apparatus urogenitalis) występują w macicy, pochwie, przymaciczach i sromie. Momentem sprzyjającym tworzeniu się żylaków jest ciąża i związane z nią roztrzenie układu żylnego, którego błona mięśniowa ulega zwiotczeniu pod wpływem działania hormonalnego, jak i zaburzenia hemodynamiczne spowodowane uciskiem płodu. Żylaki mogą pękać nawet przy niewielkim napięciu, np. przy kaszlu, zwłaszcza zaś podczas porodu. Szczególnie niebezpieczne są żylaki w naczyniach macicznych, tzw. żylaki wewnętrzne, których uszkodzenie może spowodować krwotok i podrażnienie otrzewnej, wymagające natychmiastowego otwarcia jamy brzusznej. Inne żylaki zabezpiecza się w razie pęknięcia podkłuciami.

Żylaki odbytu (guzki krwawnicze, krwawnice, hemoroidy):(varices haemorrhoidales) przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicy odbytu i bańki odbytnicy. Wywołują pieczenie, świąd oraz krwawienie, zwłaszcza podczas oddawania stolca.

Leczenie: żylaki małe mogą być leczone zachowawczo, inne operacyjnie.

Żylaki powrózka nasiennego: (varicocele) rozszerzenie żył splotu wiciowatego, rozwijają się wskutek skłonności osobniczej lub w następstwie utrudnionego odpływu krwi z żyły nasiennej. Powoduje bóle w mosznie i obrzęk p. n. Może być przyczyną bezpłodności męskiej.

Leczenie: operacyjne.

Żylaki przełyku: (varices oesophagi) powstają w wyniku nadciśnienia w zakresie żyły wrotnej rozwijającego się najczęściej w przebiegu marskości wątroby. Umiejscawiają się w okolicy wpustu i dolnej części przełyku. Pękając stają się źródłem nagłych i obfitych krwotoków, bardzo groźnych dla życia, często śmiertelnych.

Leczenie: obliteracja żylaków przy pomocy --> ezofagoskopu, bardziej skuteczne to nacięcie przełyku, podwiązanie krwawiących żylaków i równoczesne wycięcie śledziony.


Żylaki kończyn dolnych

Mówiąc mniej medycznie, żylaki są to rozszerzenia żył, w których z powodu zbyt słabego krążenia dochodzi do zastoju krwi. Często pojawiają się w wyniku ciąży, pozostawania przez długi czas w pozycji stojącej oraz nadwagi. Na żyłach występują guzkowate uwypuklenia, często bolesne i swędzące, w których może dochodzić do stanów zapalnych.

Pomocne może okazać się, zapomniane a skuteczne:

Wodolecznictwo

Można uśmierzyć ból i poprawić krążenie, przykładając na chore miejsca naprzemiennie gorące i zimne kompresy z wody.

Zaczynamy od gorącego.

Leczenie dietą i uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych

Uważa się, że bardzo korzystne jest regularne picie za zmianę soków z następujących mieszanek warzywnych:

  • marchwi,

  • selera i pietruszki,

  • marchwi - selera i szpinaku,

  • marchwi - szpinaku i rzepy,

  • marchwi - buraków i ogórków,

  • a także z rukwi wodnej.

Pomaga też dieta z surowych buraków, zalecane są morele, wiśnie, owoce dzikiej róży, jeżyny i gryka.

Podajemy witaminę C (500 mg), E (400 IU), rutynę i lecytynę.

Ziołolecznictwo

W przypadku bolesnych żylaków mogą pomóc owoce głogu, kasztanowiec zwyczajny oraz kora i owoc jarząbu zwyczajnego (jarzębiny), ale najlepiej poradzić się wykwalifikowanego zielarza, a przede wszystkim uzgodnić z lekarzem.


Żylaki nóg

Żylaki nóg Bolące, rozdęte żylaki okładać liśćmi białej kapusty lub kompresować octem jabłkowym.

Pić herbatę z gryki.

Jedną łyżkę ziela gryki zalać 1/4 wody. Gotować przez minutę. Zostawić pod przykryciem na 15 minut. Pić trzy razy dziennie po filiżance, najlepiej po posiłku.

Żylaki

Choroba dotyczy częściej kobiet. Jakie są czynniki ryzyka? Długotrwałe unieruchomienie w przypadku chorób przewlekłych, złamania kości kończyn dolnych, każde unieruchomienie, nawet po niewielkiej operacji, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, wiek: przekroczenie 40 roku życia zwiększa ryzyko zachorowania o 25 %, a sześćdziesiątego - o blisko 50%, ciąża, zawał mięśnia sercowego, choroby hematologiczne zmniejszające zdolność krzepnięcia krwi.

Istotą żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej (żylaków) jest powstawanie skrzeplin w świetle żył, najczęściej w żyłach głębokich goleni. Zajmują one początkowo niewielkie naczynia i stopniowo narastając mogą rozprzestrzeniać się na żyłę podkolanową, udową i biodrową.

Powstanie skrzepliny powoduje zaburzenia odpływu i zastój krwi w kończynie, wzrost ciśnienia w odcinku obwodowym, a w konsekwencji powstanie obrzęku. Zakrzep żyły głównej dolnej prowadzi do obrzęku obu kończyn, dolnej części tułowia oraz narządów płciowych. Jeżeli istnieje możliwość przepływu krwi innymi drogami, obrzęk może się stopniowo zmniejszać, szczególnie przy uniesieniu kończyn. Ból nasila się przy staniu, chodzeniu, ucisku. Po kilku lub kilkunastu miesiącach drożność żył zostaje najczęściej przywrócona w mechanizmie rekanalizacji. Jednak w konsekwencji prowadzi to do zwiększenia ciśnienia żylnego na obwodzie i objawów zespołu pozaskrzepowego: uczucia ciężkości nóg, kurczów łydek, owrzodzeń, przebarwień skóry. Innym następstwem obecności skrzepliny w świetle żyły głębokiej jest możliwość wystąpienia zatorowości płucnej. Profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej polega na usprawnieniu odpływu krwi z kończyn poprzez szybkie "uruchomienie" pacjenta (w przypadku chorób przewlekłych), używanie pończoch elastycznych o stopniowanym ucisku. Szeroko stosowana jest profilaktyka farmakologiczna.

W leczeniu wspomagającym używa się często preparatów ziołowych, głównie o działaniu przeciwzapalnym, przeciwcukrzycowym, odtoksyczniającym, usprawniającym przemianę materii, przeciwbakteryjnym, wzmacniającym tworzenie się naskórka i obniżającym ciśnienie krwi.

Zapobieganie powstawaniu żylaków polega na stosowaniu diety z dużym udziałem pożywienia pełnoresztkowego, gimnastyki, unikaniu nadwagi, a także pielęgnacji i masażu nóg.


Okłady

Okład z liści kapusty

    • Liść białej kapusty umyć, osuszyć, usunąć twarde części i przyłożyć na chore miejsce. Owinąć bandażem i pozostawić na noc. Stosować kilka dni lub nocy.

W medycynie ludowej na długo przed wynalezieniem środków współcześnie stosowanych używano ich do leczenia żylaków.

Okłady z octu winnego

    • Poleca je także ks. Kneipp. Płócienną chustkę zanurzyć w occie jabłkowym, przyłożyć na chore miejsce i owinąć bandażem.

Okład z wywaru kory dębowej

    • Można stosować na przemian z okładami z octu winnego. Garść rozdrobnionej kory zalać 1/2 l wody, gotować przez 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Zwilżyć kompres i przyłożyć go na noc.

Kuracje ks. Sebastiana Kneippa

Obmywania

    • Nie zawsze można sobie pozwolić na kompresy i okłady. Prawie tak samo skuteczne jest obmywanie i nacieranie. Obmywać chore miejsce octem winnym, pozwalając mu wyschnąć na nodze. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i można go powtarzać w ciągu dnia dowolną ilość razy. Po miesiącu kuracji widać wyraźną poprawę - żylaki miękną i chowają się.

Oblewanie zimną wodą pleców i nóg

    • Zasada tej terapii jest prosta - w miejscach oblewanych zimną wodą kurczą się naczynia krwionośne. Reakcją organizmu jest gwałtowne przepompowanie krwi w te właśnie miejsca. Jest to zatem mechanizm wymuszający lepsze krążenie. I o to nam właśnie chodziło.

Napój z octu winnego

    • W leczeniu żylaków od dawna stosuje się napój składający się z 1 szklanki przegotowanej wody zmieszanej z 2 łyżeczkami octu winnego (jabłkowego). Napój pić rano i wieczorem po 1 szklance. Kuracja trwa 3 tygodnie. Można ja łączyć z okładami octowymi.

Ziołolecznictwo

Herbaty

    • Długa jest lista ziół poprawiających układ krążenia, a więc "odczopowujących" żylaki. Pijmy herbatę z ziela skrzypu polnego, owoców głogu, liści pokrzywy zwyczajnej, kwiatu mniszka lekarskiego, kwiatostanu kocanki piaskowej, ziela ogórecznika pospolitego i owoców dzikiej róży.

    • Dobrym środkiem leczniczym jest także herbata zmieszana z równych części jasnoty gajowca, przytulii i ziela nawłoci pospolitej. 1 pełną łyżeczkę mieszanki zaparzyć 1 szklanką wody. Odstawić do naciągnięcia 15 minut. Można pić lub użyć naparu do okładów na żylaki. Zmieniać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Żylaki mogą rozwinąć się w skutek uszkodzenia ściany i zastawek żył lub pozakrzepowej niedrożności żył głębokich. Żyły wykazują zmiany wsteczne, zapalne i bliznowate. Zmianom tym towarzyszy utrata elastyczności, zwiotczenie ścian oraz zanik zastawek żylnych. Występują żylaki zamknięte i otwarte.

Leczenie jest zachowawcze, zaleca się noszenie elastycznych pończoch, natomiast w ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Pomocne mogą się okazać zioła jako napar do picia i do okładów.

Zalecenia praktyczne:

    1. Odpoczywać w ciągu dnia, trzymając nogi wyżej, także w czasie snu nogi trzymać 5 - 10 cm wyżej od tułowia.

    2. Chodzić na krótkie spacery z laską. Nie stać długo (oszczędzać nogi).

    3. Przy otwartych żylakach nie nosić pończoch elastycznych, ale gdy nie ma otwartych ran specjalne, mocno ściągające pończoch są wskazane.

    4. Chronić nogi przed urazami i zadrapaniem (bardzo krwawią).

    5. Smarować obrzeża rany maścią propolisową i lekko zabandażować.

    6. Jeść dużo jabłek, surówek, nasion słonecznika.

    7. Nie dopuszczać do zaparć, dbać o codzienne wypróżnienie.

    8. Zmniejszyć nadwagę.

    9. Na bolące żylakowate golenie stosować okłady z liści kapusty, zmiksowanych lub uprzednio sparzonych gorącą wodą.

    10. Stosować wyciągi z owoców kasztanowca.

    11. Codziennie gimnastykować nogi (nożyce) i masować stopy za pomocą specjalnego wałeczka z drewna. Poprawia krążenie.

    12. Unikać butów na obcasach.

    13. Pod koniec dnia nogi wykąpać w chłodnej wodzie.

    14. Unikać nadmiernego nagrzewania organizmu (opalanie), gorących kąpieli, kremów depilujących.

    15. Unikać obcisłych ubrań.

    16. Przy znacznie nasilonych żylakach rozważyć zabieg chirurgiczny.

Na żylaki, naczynka, siniaki

na 1 łyżkę oleju

    • 2 krople olejku cyprysowego

    • 2 krople olejku cytrynowego

    • 1 kropla olejku geraniowego

wcieramy w nogi od stóp w kierunku serca regularnie 1 raz dziennie przez minimum 4 tygodnie.

Przy żylakach należy dodatkowo przykładać do nóg karneol. Zwykle 2 razy dziennie na 10 minut.

Hemoroidy

Krwawiące guzki odbytu leczą kąpiele z dodatkiem naturalnego miodu.

5-6 łyżek stołowych miodu rozpuścić w wannie z wodą o temperaturze 35-38

stopni C. Czas kąpieli do 20 minut.

Zabieg powtarzać kilkakrotnie.

Powstawaniu hemoroidów, zwanych żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, sprzyjają długotrwałe zaparcia, spowodowane dietą ubogoresztkową, ciąża u kobiet, a nawet częste biegunki. W tych sytuacjach specyficzny splot tętniczo-żylny, powyżej kanału odbytu - napełnia się krwią pod dużym ciśnieniem. Nadciśnienie powoduje rozciągnięcie i wydobycie na zewnątrz żył odbytu. Pod cienką błona śluzową odbytu pojawiają się wypukłe guzki krwawnicze. Zwykle towarzyszy temu dotkliwy stan zapalny. W czasie kolejnych zaparć, natężając się przy oddawaniu stolca, możemy spowodować, że napęczniałe krwią hemoroidy wypadną na zewnątrz.

Profilaktyka

Stosowanie specjalnej diety, aby wypróżnienia były całkowite i luźne (dużo surowych i gotowanych warzyw zawierających błonnik, sporo owoców, jogurty, kefir). Unikać spożywania obfitych tłustych pokarmów i alkoholu, a także środków przeczyszczających. Wskazany ruch, gimnastyka.

Terapie naturalne

Masaż brzucha

  • Masować zaczynamy z lewej strony i pociągamy dłonią w dół, aż do pachwiny. Ucisk dłoni niezbyt silny, uginający powłoki brzuszne mniej więcej na grubość palców. Ruch powtarzać kilkanaście razy. Tak samo postępować z prawej strony.

Kuracja jarzębinowa

  • Na Syberii w leczeniu hemoroidów i przewlekłych zaparć stosowana jest także kuracja sokiem z owoców jarzębiny. Po umyciu owoców, wycisnąć je w sokowirówce. Świeży sok pije się 3 razy dziennie po małym kieliszku 30-gramowym. Sok ma silne działanie, leczy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne hemoroidy. Można go zażywać mieszając z wodą, miodem lub innymi niealkoholowymi napojami.

Kuracja bananowa

  • Dwa duże banany dokładnie umyć i nieobrane zalać 1-2 szklankami wody. Gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Ciepłe spożywać porcjami kilka razy w ciągu dnia. Jest to dobry środek powstrzymujący krwawienie guzków hemoroidalnych, a także łagodzący bóle.

Kąpiele

Ciepłe kąpiele rozluźniają masy kałowe, a także rozpuszczają zastoiny krwi uwięzionej w żylakach odbytniczych.

  • 100 g tasznika pospolitego zalać 1 l wrzątku. Przykryć i odstawić do naparzania na 10 minut. Przecedzić im wlać do wanny wypełnionej do połowy ciepłą wodą. Czas kąpieli do 20 minut.

  • Kilogram kory dębowej zalać 2-3 l zimnej wody. Ogrzewać przez godzinę. Przecedzić i wlać do wanny wypełnionej w połowie wodą o temperaturze ciała. Czas kąpieli do 15 minut.

Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

  • W przypadku ostrego zapalenia hemoroidów zastosować należy natychmiast zimną kąpiel nasiadową trwającą od 1 do 2 minut. Ks. Kneipp zalecał również siedzenie codziennie przez 15 minut na grubym, parokrotnie złożonym suknie, uprzednio zanurzonym w zimnej wodzie. Jako uzupełnienie kuracji polecał też picie herbaty z kwiatu bzu czarnego i kwiatu tarniny: 1 filiżankę dziennie zaparzaną z 1 łyżki stołowej zmieszanych ziół.

Nasiadówki

Perska

  • Kilka główek czosnku (od 5 do 7) przecisnąć przez wyciskacz. Następnie wziąć niezbyt duży garnek, rozgrzać go na sucho, po czym wstawić do wiadra. Wrzucić do garnka rozdrobniony czosnek i usiąść na wiadrze. Zabieg powinien trwać, dopóki paruje czosnek i uwalniają się olejki eteryczne. Pamiętajmy, aby nie palić czosnku, lecz go rozgrzewać i odparowywać. Zabieg powtarzać kilka razy, najlepiej co 2 dni.

Syberyjska

  • Pokroić 4 duże cebule i wrzucić do garnka. Zalać dwoma litrami mleka i podgrzewać w piekarniku lub na małym ogniu. Po kwadransie wstawić garnek do wiadra i usiąść na nim. Zabieg trwa, dopóki paruje mieszanka mleka i cebuli. Po 2-3 dniach powtórzyć zabieg. W razie konieczności - nasiadówki stosować nadal, w odstępach 2-3 dniowych (zwykle wystarczą 3 lub 4 zabiegi). Aby zwiększyć skuteczność tej terapii należy po każdym zabiegu umyć pośladki zimna wodą. Szok termiczny poprawia krążenie i hartuje organizm.

Okłady

Hemoroidy zewnętrzne medycyna ludowa leczy od dawna okładami ze świeżych liści topoli lub osiki. Po umyciu odbytu i jego okolicy, przyłożyć kilka połamanych liści do chorego miejsca na 1 godzinę. Po zdjęciu okładu przemyć leczoną okolicę i przyłożyć ponownie okład ze świeżych liści. Po 2 dniach przerwy ponowić zabieg.

Terapia kaukaska

  • Polega ona na leczeniu zbliżonym do metody ks. Kneippa. Po każdym oddaniu stolca należy odbyt umyć zimną wodą. Hemoroidy leczono także kilkusekundowymi okładami z lodu. Terapię trzeba zacząć od 15 sekund pierwszego dnia, dodając po 5 sekund w każdym następnym. Kuracja trwa do 2 tygodni. Do leczenia zastarzałych hemoroidów na kaukazie używa się także sopli lodowych wsuwanych do odbytu.

Kuracja ludowa

  • Surowy ziemniak ostrugać na grubość wskazującego palca i taki czopek wsunąć na prę godzin do odbytu. Zabieg usuwa bolesność i krwawienie.

Długotrwałe sączące się rany

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn powstawania owrzodzeń i niegojących się ran podudzi są żylaki i stany zapalne żył głębokich oraz żył powierzchniowych. Medycyna akademicka zna i stosuje w leczeniu tych schorzeń, zwłaszcza żylaków i stanów zapalnych żył, skuteczne środki farmakologiczne. Nieco gorzej przedstawia się jednak sprawa gojenia przewlekłych, sączących się ran. W tym przypadku z pomocą przychodzi chorym ziołolecznictwo i preparaty naturalne. Ich stosowanie przyśpiesza osuszanie ran, ziarninowanie i w konsekwencji gojenie. Stosowanie środków naturalnych okazuje się również skuteczne w przypadku ran u osób cierpiących na cukrzycę.+

Ziołolecznictwo

Trudno gojące się rany, które pozostają otwarte i sączące się nawet przez kilka lat, można wyleczyć między innymi omywaniem i okładami z przetacznika leśnego. Według receptury Marii Treben, ranę należy najpierw omyć odwarem z przetacznika, a następnie przygotować napar (herbatę) z przetacznika i zanurzywszy w nim kompres, owinąć ciepły wokół zmienionego chorobowo miejsca.

Odwar z przetacznika leśnego

  • 1 stołową łyżkę przetacznika leśnego zalać 1/2 litra wody. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 10 minut. Odcedzić, ostudzić i ciepłym (nie gorącym!) przemyć ranę.

Napar z przetacznika leśnego

  • 1 łyżeczkę do herbaty przetacznika leśnego zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i pozostawić do naparzenia przez 3-5 minut. Owijający ranę okład musi być ciepły.

Okłady ze skrzypu polnego

  • Uzdrawiające właściwości skrzypu polnego znane są zwłaszcza w leczeniu schorzeń dróg moczowych i nerek, jak również w leczeniu guzów nowotworowych, w tym także guzów złośliwych. Okłady ze świeżego ziela skrzypu przyśpieszają także gojenie ropiejących, gnijących ran. Sporą część świeżego skrzypu starannie umyć i rozetrzeć na miazgę. Owinąć w gazę i nałożyć na zmienione chorobowo miejsce. Zabieg powtarzać aż do skutku.

Okłady z lepiężnika różowego

  • Zielone, utarte na miazgę liście lepiężnika różowego, po uprzednim umyciu pod bieżącą wodą, przykłada się do ran i owrzodzeń. Zabieg powtarza się parokrotnie w ciągu dnia. Kurację należy prowadzić aż do zagojenia się ran.

Okład z babki lancetowatej

  • Garść świeżych liści babki lancetowatej lub babki zwyczajnej starannie umyć i po osuszeniu na czystej ściereczce rozetrzeć na papkę. Miazgę nałożyć na gazę i przykładać bezpośrednio na ranę. Zabieg powtarzać.

Okłady z przywrotnika pospolitego

  • Ropiejące, trudno gojące się rany i owrzodzenia medycyna naturalna od dawna leczy przykładanymi na ranę świeżymi liśćmi przywrotnika pospolitego. Zebrane liście należy starannie wypłukać, lekko osuszyć, a następnie rozetrzeć na miazgę i po nałożeniu na gazę przykładać na chore miejsce.



Porozmawiaj też

na Forum

Zobacz podobne tematy

Czytaj też na forum