zioła - D

zioła - D

  • Dziki bez czarny

  • Dziurawiec

  • Dzięgiel chiński

Rośnie na miedzach, przy drogach, na skraju lasu, na wzgórzach i łąkach, kwitnie od czerwca do września.

Surowiec leczniczy: Liście, kwiaty, łodygi.

Surowiec zawiera do 12% garbników, do 4% flawonoli pochodnych kwercetyny, barwnik hyperycynę, ponadto Wit. C, K, kwas nikotynowy.

Zastosowanie: Dziurawiec jest równie skuteczny jak leki przeciwdepresyjne, pomaga leczyć lęki, stresy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, przewlekle bóle, korzystnie wpływa na sen szczególnie w przypadkach depresji połączonej ze zmęczeniem, sennością i brakiem energii, może również ułatwić leczenie depresji sezonowej pojawiającej się jesienią i zimą. czytaj dalej >

Drzewo długowieczne. Dęby rosną w lasach, parkach, przy zabudowaniach. Surowcem kora, żołędzie, liście. Surowiec zawiera 20% garbników, barwniki flawonowe, pektyny, śluzy, związki żywicowe, tłuszcze.

Zastosowanie W formie odwaru jest stosowana (kora) w schorzeniach przewodu pokarmowego, w nieżycie żołądka i jelit, przy uporczywych biegunkach. Łagodzi stany zapalne błon śluzowych. Niekiedy wykorzystuje się też w chorobach nerek i pęcherza moczowego. Zewnętrznie odwar może być używany do kąpieli w przewlekłych schorzeniach skóry, przy odmrożeniach i oparzeniach. Liście wykorzystane są w gospodarstwie domowym do kiszenia ogórków. Z młodych żołędzi sporządzać można namiastkę kawy która jest bardzo smaczna.

Drapacz rośnie dziko w basenie morza śródziemnomorskiego, w Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Iranie, Syrii, spotkać go można w formie zdziczałej w Europie Środkowej. W Polsce na Śląsku i na Mazurach. Surowcem jest ziele drapacza, kwiaty i liście zbierane w czasie kwitnienia w lipcu i sierpniu. Ziele drapacza zawiera: gorzki glikozyd, garbniki, flawonoidy, ślady olejku, znaczne sole mineralne-magnez, potas, wapń, jod.

Zastosowanie napar z drapacza wzmaga apetyt i wydzielanie soków trawiennych, zmniejsza nadmierną fermentacje w jelitach, uzupełnia sole mineralne. W chodzi skład mieszanki Diagestosan. Ponadto jest zalecany w chorobach dróg oddechowych, reumatycznych i przy złej przemianie materii. Zewnętrznie jest stosowany: wrzody, czyraki, odmrożenia, trudno gojące i ropiejące rany.

Występuje na słonecznych wzgórzach, zrębach leśnych, nieużytkach. Surowcem są kwiaty, które zbieramy sukcesywnie w dni pogodne, zrywając tylko żółte płatki. Kwiaty zawierają: saponiny, związki flawonoidowe, śluzy, żółte barwniki, olejek lotny, związki tłuszczowe, węglowodany, kwas jabłkowy.

Zastosowanie Dziewanna ma działanie wykrztuśne, przeciwskurczowe i osłaniające. Jest stosowana w schorzeniach dróg oddechowych oraz w zaburzeniach przewodu pokarmowego (kolka). Zewnętrznie do okładów na oparzenia, stłuczenia w stanach ropnych skory i nerwobólach.

Bez czarny występuje pospolicie w całym kraju, rośnie w zaroślach na skrajach lasu. Surowcem zielarskim jest kwiat i owoc. Kwiaty zbiera się delikatnie najlepiej rano gdy się jeszcze nie całkowicie rozwinęły. Owoce-ścina się całe baldachimy, dojrzałe. Kwiaty: cholina, rutyna, kwasy organiczne, olejek lotne, związki fenolowe, sole mineralne. Owoce: antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, garbniki, witaminy z grupy B, witaminę C.

Zastosowanie Kwiaty działają moczopędnie i napotnie oraz zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność naczyń. Odwary z kwiatu stosowane są do płukania jamy ustnej, gardła, przy anginie. Kwiat wchodzi w skład mieszanki Pyrosan. czytaj dalej >

Dzięgiel rośnie dziko w wielu rejonach Azji. Dzięgiel chiński nazwany jest też dong quai, dong qui, tang kuie. Dzięgiel wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych stosowanych na "dolegliwości kobiece". Tradycyjnie używany jest w Azji jako środek wzmacniający układ rodny kobiet. W Japonii i Chinach pod względem popularności wyprzedza go tylko żeń-szeń.

Właściwości

łagodzi bóle miesiączkowe

łagodzi uderzenia gorąca w czasie menopauzy. czytaj dalej >