Wypadanie włosów

Oto skuteczne i popularne domowe maseczki na włosy:

Maseczka na włosy zniszczone

Ugnieć banan i zmieszaj go z łyżką miodu. Zmocz głowę ciepłą wodą i wmasuj odżywkę. Owiń włosy folią lub ręcznikiem i pozostaw na 20 minut. Spłucz maseczkę i umyj głowę szamponem. Włosy będą nawilżone i błyszczące.

Maseczka na przetłuszczające się włosy

Przygotuj pół szklanki mocnego naparu z łopianu. Przecedź go i wymieszaj z połową szklanki piwa. Dodaj sok z cytryny i kilka kropli witaminy A. Przygotowaną odżywkę nałóż na umyte i wysuszone włosy. Głowę przykryj czepkiem foliowym. Maseczkę spłucz po 3 godzinach. Zabieg powtarzaj raz na 2 tygodnie.

Maseczka na matowe włosy

Aby włosy matowe nabrały blasku, po umyciu należy nałożyć na nie pół szklanki miodu i udać się na krótki, dwudziestominutowy relaks z maseczka na głowie. Potem wystarczy włosy dobrze opłukać.

Maseczka odżywcza z aloesem

Liście aloesu umyj i zmiksuj z ½ szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dodaj łyżkę miodu i wymieszaj. Uzyskaną masę wetrzyj w skórę głowy i w wilgotne włosy. Owiń głowę czepkiem i ręcznikiem, po 20-30 minutach umyj włosy. Powtarzaj zabieg raz na tydzień przez dwa lub trzy miesiące.

Maseczka na włosy przesuszone

Przesuszonym włosom bardzo pomoże odżywka dostarczająca potasu i witamin. Rozgnieć banan i połącz go z łyżką miodu, aby powstała masa o konsystencji kremu. Nanieś ją na lekko zmoczone ciepłą wodą włosy oraz skórę głowy. Załóż na głowę woreczek foliowy, a na to ręcznik. Po 20 minutach spłucz maseczkę i umyj włosy szamponem. Już po kilku takich zabiegach twoje włosy staną się mniej suche i łatwiej będzie ci je rozczesać.

Wzmacniająca kuracja odżywcza

Weź 2 łyżeczki oczyszczonej nafty, łyżeczkę oleju rycynowego, sok wyciśnięty z cytryny oraz żółtko. Wymieszaj i utrzyj składniki do uzyskania konsystencji majonezu. Wmasuj preparat w skórę głowy, owiń folią i ręcznikiem, a po godzinie umyj włosy delikatnym szamponem. Kuracja powinna trwać co najmniej miesiąc, najlepiej stosować preparat codziennie.

Wypadanie włosów

Wziąć 2 łyżki koniaku, 8 łyżek stołowych soku surowej cebuli i 1/2 szklanki odwaru z korzenia łopianu.

Całość wymieszać w jednym naczyniu i płynem nacierać głowę przed snem.

Na noc założyć na głowę chustkę piratkę. Rano umyć głowę.

Zabieg powtarzać 3 razy w tygodniu.

Włos

to martwa tkanka zbudowana głownie z keratyny z tego samego białka z którego są zbudowane paznokcie. Żeby włos był zdrowy krew musi dostarczać mieszkom włosowym z których wyrastają zdrowe włosy wielu składników pokarmowych. Przeciętnie włosy rosną w tempie około 1 cm. miesięcznie.

Nie jest czymś niezwykłym utrata około 100 włosów dziennie - na szczęście, gdy włos wypada z tego samego miejsca wyrasta nowy.

Przyczyny wypadania włosów są najczęściej złożone. Są nimi stresy, niewłaściwy sposób odżywiania oraz zmiany hormonalne. Niesprzyjające dla włosów mogą być również warunki środowiskowe, czynniki genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego, choroby tarczycy, braki pewnych składników pokarmowych.

Włosy wypadają również osobom chorym na raka, leczonym chemioterapią.

Jak zapobiec wypadaniu włosów

Witaminy i minerały mogą zmniejszyć wypadanie włosów. Cynk pobudza działanie tarczycy a zatem przeciwdziała kruchości i wypadaniu włosów, spowodowanemu przez niedoczynność tarczycy.

Również kwas para-aminobenzoesowy (PABA) wzmacnia mieszki włosowe, zapobiegając tym samym wypadaniu włosów.

  • Okłady ze świeżo utartego chrzanu pospolitego stosowane na włosy mogą zapobiec ich wypadaniu, podobnie jak nacieranie skóry głowy olejem lnianym. Zabieg stosuje się na noc. Jeżeli włosy nadmiernie wypadają warto zastosować ziołowy kosmetyk. Łyżkę szałwii lekarskiej należy wymieszać z łyżką herbaty i zalać 2 szklankami wrzątku, a potem gotować aż połowa wody wyparuje, odcedzić i wymieszać z odrobiną wódki.przygotowany płyn wcierać w skórę głowy codziennie przez tydzień, ziołowy odwar likwiduje również łupież i lekko przyciemnia włosy.

Wypadanie włosów może występować również przy braku jodu, co związane jest z niedoczynnością tarczycy.

Natomiast nadmiar miedzi może być też powodem wypadania włosów, oprócz wielu innych zaburzeń.

Sprawcą choroby niedoborowej, powodującej wypadanie włosów, może być także chlor, jak i niedobór metioniny wywołujący odkładanie się cholesterolu w tętnicach, ma duży wpływa na wypadanie włosów.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, jednak gdy ich ilość przekracza 100 dziennie, może to być sygnał, że twój organizm nie funkcjonuje poprawnie. Dowiedz się, co może być przyczyną utraty kosmyków i jak temu przeciwdziałać.

Każda z nas marzy o puszystej fryzurze i drży na sam widok pukli na szczotce. Czasami same możemy się winić za taki rzeczy: zbyt częste eksperymenty z farbowaniem włosów w domu, codziennie suszenie ich gorącym powietrzem, czy też mocne upinanie i utrwalanie silnymi środkami stylizującymi osłabia włosy, powodując ich wypadanie.

Ich widoczną utratę mogą nasilać również stresy, nieprawidłowe odżywianie się i zmiany hormonalne w organizmie (np. problemu z praca tarczycy). Często na dolegliwość tą skarżą się również kobiety po porodzie, czy też w trakcie menopauzy.

W walce z utratą włosów warto stosować preparaty doustne, zawierające witaminy z grupy B, aminokwasy, cynk lub skrzyp oraz specjalistyczne kosmetyki do stosowania zewnętrznego. Zatrzymują one proces wypadania włosów i stymulują je do szybszego wzrostu.

Domowe sposoby na piękne włosy

Oto kilka doskonałych wypróbowanych przepisów, które bez problemu i tanim kosztem można zrobić w domu.

Materiały prasowe Oscar de Larenta

Emulsja na włosy I

składniki:

  • 1/3 litra oleju roślinnego

  • 1 łyżka miodu

  • 1 łyżka soku z cytryny

  • 2-3 krople oleju rozmarynowego

  • 1 żółtko

  • 1 torebka herbatki z liści pokrzywy

  • 1 łyżka liści brzozy (zioła sypane)

Olej należy podgrzać, dodać wszystkie zioła i moczyć w nim przez około 45 minut. Następnie odcedzić i pozostawić do wystygnięcia,

dodać żółtko, miód, sok z cytryny oraz olejek rozmarynowy i wymieszać.

stosowanie: emulsję należy delikatnie wmasować lub wklepywać wilgotne włosy, a następnie włosy owinąć folią i ręcznikiem w celu

wzmocnienia działania emulsji. Po 10-15 minutach dokładnie spłukać.

Emulsja na włosy II

składniki: 2 łyżki oleju rycynowego

  • 1/2 szklanki soku z cytryny

Olej rycynowy należy podgrzać i wymieszać z sokiem z cytryny.

stosowanie: otrzymaną emulsję (ciepłą nie gorącą ) równomiernie rozprowadzić na włosach i skórze głowy. Na włosy nałożyć folie i ręcznik i trzymać w cieple przez 30 minut. Dokładnie umyć włosy.

Łupież

Przepis 1

składniki:

  • 10 kropli oleju rozmarynowego

  • 2 łyżki oliwy do ciała.

Składniki należy dokładnie wymieszać.

stosowanie: otrzymaną oliwkę dokładnie wmasować w skórę głowy, włosy owinąć folią i ręcznikiem przed snem.

Rano dokładnie umyć włosy.

Przepis 2

składniki:

  • 2 torebki skrzypu polnego

  • 2 torebki szałwii lekarskiej (zioła do zaparzania)

zioła zalać 1/2 litra gorącej wody, przykryć i postawić do zaparzania na 20-30 minut.

stosowanie: otrzymanym naparem dokładnie przemywać skórę głowy i włosy.

Na wypadające włosy

Na wypadające włosy stosuje się: łyżka nafty kosmetycznej, 2 żółtka, sok z cytryny i łyżeczka oleju rycynowego. Trzeba to dobrze wymieszać - jak ktoś ma osprzęt zielarski typu moździerz apteczny to będzie o wiele łatwiej. Następnie wetrzeć we włosy a potem folia ręcznik i pół godziny siedzenia. Potem dokładnie zmyć.

Oprócz tego dobrą rzeczą jest olej pokrzywowy: pół szklanki ziela zalać 100 ml oleju (olej powinien mieć temperaturę około 60oC wtedy jest lepsza przenikalność substancji chemicznych z surowca). Musi to oczywiście swoje odstać (proponuję tydzień - dłużej będzie bez sensu). Potem filtracja przez gazę i można stosować. Wciera się to w suche włosy (na mokre raczej nie, wchłanianie jest gorsze).

Ciekawostka: Pokrzywę stosuje się też w przypadku różnego rodzaju wyprysków skórnych... i daje kurom, żeby się lepiej niosły a jajka miały ciemne żółtka.

Mikstura na włosy

składniki:

  • 1/2 szklanki soku z aloesu

  • 1 łyżka miodu

Sok z aloesu należy dokładnie wymieszać z miodem.

stosowanie: delikatnie wmasować w skórę głowy i włosy, owinąć folią i ręcznikiem, pozostawić na 30 minut, później dokładnie je umyć.

Kurację powtarzać raz w tygodniu.

Włosy przetłuszczające się

Przepis 1

składniki:

  • 2 łyżki łagodnego szamponu dla niemowląt

  • 1/2 szklanki wody

  • 1 żółtko

  • 1/2 łyżeczki żelatyny w proszku

  • 2 torebki ziela krwawnika (zioła do zaparzania)

Ziele krwawnika należy zalać 1/2 szklanki gorącej wody i pozostawić na 20-30- minut pod przykryciem celem zaparzenia.

Następnie 2 łyżki naparu wymieszać z 2 łyżkami szamponu, dodać żółtko oraz żelatynę, wymieszać.

stosowanie: stosować do mycia włosów co drugi dzień

Przepis 2

składniki:

  • 1 kostka drożdży piekarskich

  • 1 szklanka mleka

Drożdże należy rozgnieść widelcem i wymieszać z gorącym mlekiemstosowanie: ciepłą (nie gorącą ) mieszaninę dokładnie wmasować w skórę głowy i włosy. Włosy owinąć folią i ręcznikiem i pozostawić

przez pół godziny. Następnie dokładnie je spłukać i umyć szamponem do włosów przetłuszczających się.

Włosy - wzmocnienie włosów

Oprócz stosowania zewnętrznie różnego rodzaju ziółek, należy również zacząć stosować ziółka do picia.

Mieszanka - równe ilości:

  • ziele skrzypu

  • korzeń łopianu

  • ziele nawłoci

  • ziele fiołka trójbarwnego

Zioła dokładnie wymieszać. Bierzemy 2 łyżki ziół na 600 ml ciepłej wody. Po zalaniu zostawiamy do napęcznienia na około 2 godziny. Następnie ogrzewamy do wrzenia, odstawiamy jeszcze na 10 minut, przecedzamy, pijemy 2/3 szklanki 3x dzień między posiłkami. Przyjmować przez 7 dni witaminę A+E. Można również robić herbatkę z pokrzywy oraz ze skrzypu polnego (ma dużo krzemionki wzmacnia również kości i paznokcie).

Do tego jeszcze różne ziółka do mycia głowy i nacierania i dobry szampon (dobry to nie znaczy drogi) i np. zwykły tataro- chmielowy wzmacnia włosy, czy szampon pokrzywowy.

Kąpiele głowy

Ziele skrzypu polnego + korzeń pokrzywy + korzeń łopianu + kwiat nagietka (3 do 4 łyżek mieszanki na 1 litr wody, gotować delikatnie około 10 minut, przecedzić. Zmywać odwarem skórę głowy, delikatnie masować, nie wycierać tylko zawinąć ręcznikiem na 30 minut a przed zabiegiem umyć głowę mydłem siarkowym lub dziegciowym.

Stosować co 3 dni a w miarę poprawy 1 raz na tydzień.

czytaj inne tematy

zobacz też