Impotencja

Impotencja

Niewydolność seksualna jest zjawiskiem występującym u wielu mężczyzn. Nie należy jej jednak przypisywać wyłącznie osobom w tzw. zaawansowanym wieku. Cierpią na nią zarówno dwudziestolatkowie, jak i panowie po czterdziestce, a także, co oczywiste, osoby znacznie starsze. Przyczyn impotencji, a więc niemożności odbycia stosunku płciowego, jest kilka. Osłabienie popędu płciowego, zaburzenia wzwodu (nie zawsze związane z brakiem popędu płciowego), choroby i ogólne osłabienie organizmu, stany depresyjne i nerwice. Czynnikiem znacznie zmniejszającym popęd płciowy, aż do jego wygaśnięcia, jest przede wszystkim wiek. W tym względzie natura, ustanawiając swoje prawa, nie pozostawia mężczyznom zbyt wielkiego pola manewru.

W ścisłym związku z zaburzeniami seksualnymi pozostają także przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, astma, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby i tarczycy. Czynnikami pogłębiającymi impotencję, oprócz przyjmowania między innymi leków zwalczających nadciśnienie i choroby nowotworowe, są również alkoholizm i nikotynizm oraz nadwaga. Powinny być one leczone metodami medycyny akademickiej i wspomagane sposobami naturalnymi.

Naturalne sposoby leczenia niemocy płciowej oparte są przede wszystkim na kuracjach ziołowych. Stosowanie zestawów ziół i roślin, choć nie przynosi efektów natychmiastowych, okazuje się bardzo pomocne. Wpływ na przywrócenie potencji mają także diety, przyjmowanie preparatów witaminowych zawierających cynk, magnez i potas.

Niekiedy zaburzenia te są przewlekłe. Jeżeli ten problem przedłuża się wówczas następstwa mogą odbić się na zdrowiu pacjenta i jego sferze emocjonalnej. Pod względem medycznym impotencja definiowana jest jako niemożność wystarczającego wzwodu w co najmniej 25 % prób. Stosując się do tej definicji ustalono, iż od 10 do 20 milionów Amerykanów między 40 a 70 rokiem życia ma problemy z erekcją. Niektóre z wyników badań donoszą, że około 30 % męskiej populacji cierpi na czasowe zaburzenia erekcji.

Narastanie tego zjawiska wiąże się z jednej strony z wydłużaniem życia, a więc istnieniem coraz większej grupy mężczyzn tzw. jesieni życia. Z drugiej zaś strony, z przemianami cywilizacyjnymi. Ten ostatni aspekt dotyczy młodych, aktywnych mężczyzn, a ich problemy z seksem spowodowane są najczęściej siedzącym trybem życia, pracoholizmem i brakiem aktywności ruchowej. Na problemy z erekcją cierpi aż 11 % młodych mężczyzn.

Choroba może mieć podłoże:

  • Organiczne (aż 80% przypadków). Nieprawidłowości w budowie i szkodzenia ciał jamistych prącia, spowodowane są: chorobami (cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, nadciśnieniem tętniczym, schorzeniami nerek bądź serca), urazami kręgosłupa, zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym (prostacie).

  • Farmakologiczne - spowodowane przyjmowaniem niektórych leków (przeciwdepresyjnych, uspakajających, przeciw nadciśnieniu tętniczemu) lub środków (narkotyki, alkohol, papierosy)

  • Psychogenne - depresja, zanik erekcji spontanicznej, ujawniający się u mężczyzn po 45 roku życia.

W zaburzeniach utrzymujących się dłużej niż trzy-cztery miesiące skuteczną pomoc może zaoferować specjalista seksuolog, który ustali przyczynę i jeśli to konieczne, przepisze odpowiednie leczenie. Młodym mężczyznom, u których często podłoże impotencji jest psychogenne, może zlecić psychoterapię, starszym, cierpiącym na impotencję o podłożu fizycznym, stosowne leki. Zioła mogą być pomocne jako ogólnie wzmacniające, pobudzające krążenie obwodowe, zmniejszające wewnętrzne opory psychiczne i ogólnie przestrajające. wpływ na przywrócenie potencji ma także dieta, przyjmowanie preparatów witaminowych oraz zawierających cynk, magnez, potas.

Leczenie dietą i dodatkami do żywności

Ważne jest zdrowe odżywianie (dużo świeżych owoców i warzyw i nie za dużo alkoholu), a szczególnie spożywanie produktów bogatych w witaminę C i cynk. Dużo witaminy C zawierają brokuły, czerwona papryka, czarne porzeczki i pomidory, a dużo cynku - małże i skorupiaki, sardynki, nasiona dyni, kurczaki i brązowy ryż. Pomóc może również regularne przyjmowanie witaminy C i cynku w tabletkach.

Ziołolecznictwo

Duży wpływ na przywrócenie potencji ma dieta, przyjmowanie preparatów witaminowych oraz zawierających: cynk, magnez i potas. Można stosować mieszanki ziołowe które są zdolne poprawić ten stan. Pomocne jest ziołolecznictwo.

Mieszanki ziołowe

  • 100 g ziela krwawnika

  • 50 g kłącza tataraku

  • 50 g nasienia kozieradki

zmieszać i sproszkować w młynku do kawy. Zażywać trzy razy dziennie po 1/2 łyżeczki do herbaty. Zażywamy na sucho popijając paroma łykami przegotowanej wody.

  • Z tej samej mieszanki można sporządzić herbatę. 1 łyżeczkę ziół zaparzyć 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem do nasiąknięcia na 5 minut. Pić trzy razy dziennie po 1/2 szklanki.

  • Zmieszać 30 g liścia melisy, 20 g ziela lnicy pospolitej i 20 g porostu islandzkiego. Sporządzić napar: 1 kopiastą łyżeczkę zalać wrzątkiem (1 szklanka) i pić trzy razy dziennie.

  • Zmieszać 50 g kłącza tataraku, 50 g ziela pięciornika gęsiego, 50 g kwiatu nagietka, 25 g liścia ruty, 25 g liścia melisy i 25 g liścia pokrzywy. 1 i 1/2 łyżki stołowej ziół zaparzyć w 2 szklankach wrzątku. Odstawić na pół godziny do nasiąknięcia. Następnie ogrzewać na małym ogniu aż do wrzenia. Pić ciepłe 2 razy dziennie po 2/3 szklanki.

  • 50 g liścia pokrzywy, 50 g kwiatu nagietka, 50 g ziela krwawnika, 25 g owocu głogu, 25 g ziela dziurawca, 25 g korzenia lukrecji dokładnie wymieszać. Zalać 2 łyżki stołowe ziół 1/2 l gorącej wody. Pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki między posiłkami.

Herbata z liści turnery

  • 1 łyżeczkę od herbaty liści turnery rozpierzchłej (krzew południowoamerykański) zalać 1 filiżanką gorącej wody i odstawić na 10 minut. Pić nie więcej niż 2-3 filiżanki dziennie. Ze względu na pobudzające działanie herbaty z turnery nie należy jej pić wieczorem.

Mikstura wzmacniająca

  • Zmieszać 3-4 dag drożdży, 1 łyżeczkę mleka w proszku i 1 łyżeczkę miodu. Całość zalać 1/2 szklanki przegotowanej wody. Pić 1 raz dziennie.

Witamina A i A + E

Istotne znaczenie w leczeniu niemocy płciowej ma witamina A i witamina E. Stosując jedną z wymienionej wyżej kuracji naturalnych, powinniśmy także wspomagać organizm, przyjmując dziennie od 1 do 3 kapsułek tych witamin. Witamina E, mająca bezpośredni wpływ na powstrzymywanie procesów starzenia i poziom energii seksualnej powinna znaleźć się obowiązkowo w zestawie wspomagania organizmu.

Najwięcej witaminy A znajdujemy w:

  • wątrobie,

  • marchwi,

  • szpinaku,

  • dyni,

  • pomidorach,

  • papryce,

  • maśle.

Najwięcej witaminy E znajdujemy w:

  • olejach roślinnych,

  • kiełkach pszenicy,

  • orzechach laskowych,

  • ziarnach słonecznika,

  • pełnoziarnistym pieczywie,

  • koperku zielonym,

  • tuńczyku,

  • żółtku jaj kurzych.

Witamina C

Kto skutecznie chce chronić swoje ciało przed przedwczesnym starzeniem, chorobami nowotworowymi, kto pragnie wzmocnić swoja odporność, skutecznie walczyć o młodzieńczy wygląd, zgrabną sylwetkę, powinien dbać o poziom witaminy C we własnym organizmie. Niestety, w przeciwieństwie do zwierząt, które same wytwarzają w organizmie witaminę C, człowiek musi uzupełniać jej zasoby, korzystając ze środków farmakologicznych lub naturalnych.

Najwięcej witaminy C znajdujemy w:

  • świeżych owocach,

  • zielonych warzywach,

  • owocach dzikiej róży.

Magnez

Nazywany pierwiastkiem życia i spokoju, ma znaczący wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych, w tym oczywiście naczyń narządu płciowego mężczyzny. Medycyna naukowa w drastycznych przypadkach oziębłości płciowej i impotencji stosuje leczenie polegające na serii zastrzyków zawierających magnez. Możemy go jednak pozyskiwać z naturalnych źródeł, jedząc pestki dyni, siemię lniane, orzeszki ziemne i ziarno sezamowe.

  • 1 płaską łyżeczkę do herbaty siemienia lnianego popić paroma łykami wody. Stosować 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem w czasie posiłku.

  • 1 płaską łyżeczkę ziarna sezamowego zażywać 2 razy dziennie. Zamiennie można także schrupać w ciągu dnia parę płatków dostępnych w sklepach sezamków.

  • Podobnie postępujemy z pestkami dyni i ziemnymi orzeszkami. Jedzmy bez obawy, nie grozi nam przedawkowanie.

Roślinne afrodyzjaki

Do roślin pobudzających zmysły należą przyprawy: anyżek, bazylia, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, kolendra, kminek.

Powinny być one uwzględniane w diecie, podobnie jak czosnek, cebula, koper, marchew i pomidory. Bardzo silny wpływ na potencję ma seler, można go jeść na surowo i gotowany. Jego zaletą jest również i to, że odchudza, ma bardzo mało kalorii.

Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

Męską słabość - jak nazywa niemiecki hydroterapeuta - leczyć się powinno także polewaniami pleców zimna wodą, lekką faradyzacją, czyli przepuszczaniem niskonapięciowych prądów w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, jak również parokrotnym codziennym omywaniem zimną wodą okolicy podbrzusza i narządów płciowych. Te oblewania i omywania, powodując lepsze ukrwienie stref erogennych i narządów płciowych, bez wątpienia wywierają wpływ na zwiększenie pobudliwości seksualnej.

Kąpiele

  • Również kąpiele ziołowe mają swój znaczący udział w leczeniu impotencji. Oto dwie recepty:

  • 200 g kłącza tataraku, 150 g liści pokrzywy, 100 g nasion gorczycy białej, 50 g liści mięty pieprzowej zmieszać, zalać 1/2 litra wrzącej wody i podgrzewać na małym ogniu do granicy wrzenia. Następnie odstawić pod przykryciem na 10-15 minut. Przecedzić i dolać do wody kąpielowej. Czas kąpieli 10 minut. Stosujemy 2 razy tygodniowo, nie krócej niż przez dwa miesiące.

  • 70 g kłącza tataraku, 70 g nasion gorczycy, 70 g liści mięty pieprzowej dokładnie wymieszać i zalać 1 litrem wrzątku. Ogrzewać do granicy wrzenia przez 10 minut. Przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Stosować dwa razy w tygodniu przez 2 miesiące.

czytaj inne tematy

zobacz też