L-Łysienie

Łysienie

Smarować i wcierać w skórę głowy sok z cebuli. Kuracja wzmaga porost włosów. Stosować również przy łysieniu plackowatym.

Łysienie jest procesem częściej występującym u mężczyzn niż kobiet. Po czterdziestce u wielu mężczyzn łysina jest zjawiskiem naturalnym, choć przyczyny tego zjawiska wciąż pozostają niewyjaśnione. Przypuszcza się, że za powstawanie tej dolegliwości odpowiedzialna jest zarówno genetyka, jak i wysoki poziom męskiego hormonu płciowego - testosteronu.

Im później zaczynamy łysieć, tym większa szansa na zachowanie choćby części naszej niegdyś bujnej czupryny. Leczenie łysienia jest trudne, stąd większy nacisk należy kłaść na zapobieganie wypadaniu włosów.

Medycyna naturalna zaleca kilka sposobów powstrzymujących ich wypadanie.

Ziołolecznictwo

Odwar z kwiatu lipy

  • Lipa, znana z bardzo szerokiego działania leczniczego, wykorzystywana bywa także jako środek hamujący łysienie. 5 stołowych łyżek kwiatu lipy lub 5 saszetek lipy zalać 1/2 litra wody. Zioła gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut. Ostudzić, ciepłym odwarem myć głowę 2-3 razy w tygodniu.

Odwar z łopianu, tataraku i pokrzywy

  • 1 łyżkę stołową łopianu zmieszać z 1 łyżką stołową korzenia tataraku i 1 łyżką stołową liścia pokrzywy. Całość zalać 1/2 litra wody i gotować pod przykryciem około 20 minut. Przecedzić i po ostudzeniu myć głowę odwarem 2 razy w tygodniu.

Odwar z liścia orzecha włoskiego

  • 1 łyżkę stołową, czubatą drobno pokrojonych liści orzecha włoskiego zalać 1 szklanką wody. Liście gotować 15 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Po ostudzeniu zmywać naparem głowę i wcierać w skórę 2 razy w tygodniu.

Nalewka z pokrzywy i liści brzozy

  • Pełną garść ziela pokrzywy zmieszać z garścią liści brzozy. Mieszankę wsypać do litrowego słoja i zalać 1/2 litra czystej, 40% wódki. Słój zamknąć i odstawić na 14 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie nalewkę przecedzić. Nacierać głowę parę razy dziennie. Kuracja 14 dniowa.

Sok ze świeżej pokrzywy

  • W lecznictwie naturalnym jako środek przeciwko wypadaniu włosów stosuje się także sok z surowej pokrzywy. Na wiosnę, gdy pojawiają się młode pokrzywy, zebrać górne części roślin i po opłukaniu przepuścić przez sokowirówkę. Uzyskany płyn wcierać w skórę głowy. Zabieg powtarzać 3 razy w tygodniu, na przemian z wcieraniem w głowę kosmetycznej oliwki.

Nalewka z aloesu, skrzypu i pokrzywy

  • Dwa liście aloesu umyć i przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodać garść suszonych liści pokrzywy i małą garść suchego ziela skrzypu polnego. Mieszankę wsypać do butelki z szeroka szyjką i zalać 1/4 litra 40% czystego alkoholu. Zakorkować i trzymać w ciepłym miejscu przez 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzić i systematycznie raz na dzień wieczorem wcierać w skórę głowy. Nalewka wzmagająca porost włosów i skuteczna w leczeniu łojotoku i łupieżu.

Nalewka z szałwii, rozmarynu i pokrzywy

  • 1 garść liścia szałwii lekarskiej, 1 garść suchych liści pokrzywy, 1 garść liścia rozmarynu zmieszać i mieszanką napełnić butelkę o szerokiej szyjce. Zalać 1/4 litra czystej, 40% wódki. Odstawić na 2 tygodnie, co jakiś czas potrząsając butelką. Przecedzić i jeden raz dziennie wcierać w skórę głowy.

Kuracja Marii Treben

  • Zmieszać w równych ilościach po 5 łyżek stołowych liści pokrzywy, liści orzecha, liści brzozy, dzikiego czarnego bzu i łodyg jaskółczego ziela. Zalać zimna wodą, a następnie na wolnym ogniu doprowadzić do wrzenia. Odstawić na 3 minuty do naciągnięcia. W jednej połowie wywaru umyć głowę szarym mydłem i spłukać wodą. Drugą połowę wywaru polewać powoli głowę, pozostawiając go na skórze i włosach. Po kilku minutach spłukać głowę wodą.

Poczytaj więcej