Kamica dróg moczowych

Kamica dróg moczowych

W tej chorobie następuje samoistne narastanie złogów mineralnych w różnych częściach układu moczowego, w nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym.

Owe "obce ciała" zakłócają prawidłowe funkcjonowanie nie tylko nerek - szwankuje też układ krwionośny, głównie z powodu nadciśnienia (nerki pełnią rolę regulatora ciśnienia tętniczego krwi).

Kamica dróg moczowych występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Pojawia się wtedy parcie na mocz, częste oddawanie moczu, bóle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, bóle schodzące w dół brzucha aż do krocza, uczucie bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu.

Analiza moczu, najprostsze badanie dotyczące układu moczowego, może informować o składzie chemicznym kamieni i ukierunkować leczenie. Potwierdzeniem rozpoznania oraz umiejscowienia kamienia (kamieni) w drogach moczowych jest badanie ultrasonograficzne (USG).

Zazwyczaj twierdzi się, że kamienie do 5 mm chory może "urodzić", jeśli stosuje pewne postępowanie - leki rozkurczowe, przeciwbólowe, kurację pitną (duże ilości płynów), zwłaszcza wodami mineralnymi (np. woda "Jan" z Krynicy), gorące kąpiele.

Leczenie, dobór leków i dawkowanie ustala lekarz. Zioła są cennym uzupełnieniem tej terapii.

Kamica nerkowa Istotna przyczyna tego schorzenia nie jest wyjaśniona, natomiast znamy wiele czynników sprzyjających oraz utrudniających powstawanie kamieni w drogach moczowych. Duże znaczenie ma nieprawidłowa gospodarka mineralna ustroju, co objawia się zwiększeniem w moczu ilości jonów wapnia i fosforu, związanych w postaci szczawianów, moczanów, fosforanów, węglanów i soli fosforoamonowych. Stan taki może trwać przez wiele lat. W surowicy osób z wadliwą gospodarką mineralną stwierdza się podwyższony poziom wymienionych związków, natomiast w moczu obecność soli mineralnych.

Ziołolecznictwo dysponuje wieloma preparatami i ziołami, które są skuteczne we wstępnym okresie choroby i mogą spowodować cofnięcie się objawów chorobowych.

Zalecenia praktyczne:

  1. Nie pić zimnej twardej wody, najlepiej je przegotować.

  2. Używać dużo witaminy C (drażetkę 3 razy dziennie) oraz możliwie często sok z cytryny.

  3. Unikać alkoholu, zimnego piwa, mocnej kawy i herbaty.

  4. Pić odwar pietruszki raz na 5 dni przez południem, (nie częściej).

  5. Dorośli mogą wypić szklankę grzanego piwa z sokiem malinowym (po jedzeniu).

  6. Nie jeść rabarbaru, szczawiu i szpinaku (zawierają dużo szczawianów).

  7. Pić dużo mleka (utrudnia wchłanianie szczawianów) i jeść sery.

  8. Unikać zdenerwowania, napięć, stresów i zmartwień.

  9. Uregulować wypróżnianie (przynajmniej raz na dobę).

  10. Pić z miodem ciepłe wody mineralne: "Dąbrówka", "Jana".

  11. Uprawiać gimnastykę, a wieczorem chodzić na przechadzki. Unikać przeziębień, szczególnie dbać o nogi.

  12. Jeść często kukurydziankę, kaszę gryczaną i owsiankę.

  13. Starać się często oddawać mocz, nie przetrzymywać go zbyt długo.

  14. Można stosować 15-20 minutowe kąpiele ziołowe co 3-4 dni (20 g marzanki, połowę gotować w 4-5 l wody przez 5-6 min., po 10 min. przecedzić do wanny; worek podnieść do kranu i puścić gorącą wodę, by zioła dobrze wypłukać. Zmierzyć temperaturę wody (nie powinna przekraczać 38-39 °C).

  15. Regularnie, np. codziennie rano, pić napar z ziół, np. 1 szklankę niżej podanych ziół na schorzenia nerek i dróg moczowych. W wypadku infekcji pić 3 razy dziennie.

Terapie naturalne

Odwar z obierzyn ziemniaczanych

  • Wymieniają go wszystkie stare zielniki na pierwszym miejscu. Ziemniaki umyć pod bieżącą wodą, obrać ze skóry i obierzyny gotować w większej ilości wody (bez soli), tak aby uzyskać 2 szklanki odwaru. Pić ciepły dwa razy w ciągu dnia przed posiłkami, przez 3 tygodnie.

"Majonez" z koniakiem

  • Aby usunąć piasek i kamienie nerkowe można użyć innego, równie skutecznego sposobu. Do miksera lub kubka wbić 1 żółtko, wsypać 1 łyżeczkę cukru i ucierając, dodać 1 łyżeczkę koniaku i 1 łyżeczkę soku z cytryny. Pod koniec ucierania stopniowo dolewać 150 ml oliwy z oliwek. Po dokładnym zmiksowaniu lub utarciu pić powoli małymi łykami nawet przez 1/2 godziny. Później trzeba ułożyć się na prawym boku na 1 do 2 godzin. Po takiej kuracji piasek i kamienie kilkumilimetrowej średnicy organizm wydali niemal bezboleśnie.

Ziołolecznictwo

Kamica szczawianowo-wapniowa

  • Zmieszać po 120 g ziela rdestu ptasiego, 20 g ziela glistnika, 20 g kwiatu krwawnika. Wsypać do garnka 3 łyżki stołowe ziół i zalać 3 szklankami zimnej wody. Po 10 godzinach zagotować, odcedzić i popijać ciepłe, małymi łykami przez cały dzień.

  • Zmieszać 150 g ziela rdestu ptasiego, 20 g liści mięty pieprzowej, 20 g kwiatu wrzosu. Stosować jak w poprzedniej recepcie.

Kamica fosforanowa i węglanowa

  • Stare recepty zalecają picie odwarów ze strąków fasoli, liści borówki czernicy, ziela fiołka trójbarwnego, liści mącznicy lekarskiej, znamion (wąsów) kukurydzy i kwiatu wrzosu. Można przygotować odwary z pojedynczych składników lub mieszanek. Składniki zmieszać w równych proporcjach. 1 łyżkę stołową mieszanki lub pojedynczego składnika zalać 1 szklanką wody, gotować 2 minuty, przecedzić, pić ciepły odwar.

Kamica moczowa i skąpomocz

  • W tej recepcie wykorzystać można zarówno korzenie jak i owoce pietruszki zwyczajnej. 25 g jednego z tych składników zalać 1 l wody i gotować przez 3 minuty. Odstawić i zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut. Pić przed posiłkami 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Piasek w nerkach

Najskuteczniejszym, najprostszym i najtańszym sposobem usuwającym tę dolegliwość jest picie wywaru z obierzyn ziemniaczanych.

Pić ciepły, dwie szklanki dziennie przez 4 tygodnie.

Piasek to niewielkie kamienie, które są złogami nierozpuszczalnych soli zalegających w nerkach (a czasami w moczowodzie). Przyczyną jest picie zbyt małych ilości napojów i zbyt bogata w wapń i białka zwierzęce dieta.

W niektórych okolicach występują częściej niż w innych, co może wskazywać, że jedną z przyczyn może być duża zawartość składników mineralnych w wodzie. Typowym objawem jest ciągły, niezbyt silny ból z jednej strony dolnej części pleców (najczęściej jednak przy uformowanych kamieniach). Silny ból (kolka nerkowa), zwykle oznacza, że jest kamień, który opuścił nerkę i utknął w moczowodzie. Medycyna naturalna zaleca ograniczenie spożycia pokarmów i napojów bogatych w składniki mineralne oraz podawanie środków, które rozpuszczają kamienie.

Uwaga! Silny ból może oznaczać, że jest kamień, zwykle wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej. W takim przypadku lepiej zdecydować się na ultrasonoterapię niż operację.

Ziołolecznictwo

Uważa się, że regularne picie przez dłuższy czas nalewki z pietruszki i marchwi zwyczajnej pomaga rozpuścić wypłukać piasek a nawet rozpuścić kamienie nerkowe. Zamiast tego można pić 3 razy dziennie napar z pokrzywy.

Leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych

Należy pić dużo czystej wody i wyeliminować produkty mleczne oraz inne zawierające dużo wapnia, takie jak czekolada, truskawki, rabarbar, winogrona, szpinak i buraki. Uważa się, że picie codziennie ciepłej wody z niewielkim dodatkiem octu jabłkowego lub soku cytrynowego i miodu skutecznie pomaga rozpuszczać kamienie.