zioła - P

Kwitnie w maju i kwietniu, rośnie na polanach leśnych, słonecznych wzgórzach. Jej występowanie jest coraz rzadsze. Surowiec - surowcem są kwiatostany, korzenie. Skład - korzeń zawiera saponiny, garbniki, olejek, glikozydy. W kwiatach występują saponiny, flawony, glikozydy, karotenoidy, znaczne ilości Wit. C.

Zastosowanie W medycynie oficjalnej kwiat i korzeń stosowane są jako środek wykrztuśny przy zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz pomocniczo w gruźlicy i pylicy płuc. Kwiaty jako mniej drażniące poleca się dzieciom i osobą starszym. Saponiny wyizolowane z korzenia używane są do produkcji syropu i drażetek przeciwkaszlowych Tussipect.

Występuje w dużych skupiskach, najczęściej przy rowach, na pastwiskach, na łąkach. Surowiec - ziele pięciornika. Skład - garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, substancja gorzka, śluz i sole mineralne. Zastosowanie Obecnie odwary stosuje się w lecznictwie jako środek ściągający i przeciwzapalny w schorzeniach żołądka i jelit. Ziele działa na mięśnie gładkie, dlatego znalazło zastosowanie w chorobach jelit i dróg żółciowych oraz w zaburzeniach menstruacyjnych. Ze względu na obecność substancji gorzkiej zalecane jest jako środek poprawiający apetyt i ułatwiające trawienie. Najczęściej stosowane w mieszankach z innym ziołami.

Występuje na wilgotnych łąkach, zwłaszcza śródleśnych, w zaroślach, rzadkich lasach, przeważnie pojedynczo. Surowiec - kłącze pięciornika. Skład - głównym składnikiem są garbniki katechinowe, ponadto glikozydy, olejek, żywice.

Zastosowanie Obecnie kłącze pięciornika stosuje się głównie w biegunkach, upławach i krwawieniach różnego pochodzenia. Zewnętrznie do płukań przy zapaleniu śluzówki jamy ustnej, migdałków, zapaleniu gardła oraz do okładów na trudno gojące się rany.

Jest trudnym do zwalczania chwastem mimo że ma potężne właściwości lecznicze. Surowiec - kłącze perzu. Skład - kłącze zawiera węglowodany, glikozyd glikowanilinę, pektyny, kwasy organiczne, m.in. kwas ferulowy o silnym działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym, Wit. A, B, C, sole mineralne o dużej zawartości potasu, żelaza, krzemu.

Zastosowanie Obecnie perz jest używany jako środek moczopędny w schorzeniach nerek, pobudzający przemianę materii oraz w zaburzeniach przewodu pokarmowego. W większych dawkach działa przeczyszczająco. Wchodzi w skład mieszanek ziołowych: Normosan - przeczyszczająca i Diagestosan - zaburzenia czynności przewodu pokarmowego. Ponadto jest składnikiem granulatu Normogran - regulująca działanie układu trawiennego i pasty Fitolizyna-stosowana w chorobach układu moczowego.

Występuje często gromadnie w suchych lasach sosnowych, w górach na skałach i w innych ubogich siedliskach. Surowiec - plecha płucnicy. Skład - w poroście islandzkim występują kwasy porostowe, wielocukry, śluz, gorzka substancja cetraryna, witaminy oraz znaczne ilości soli mineralnych z dużą zawartością jodu i boru.

Zastosowanie Obecnie porost używany jest jako lek osłaniający błony śluzowe, przeciwzapalny i hamujący rozwój bakterii chorobotwórczych w nieżytach górnych dróg oddechowych, zapaleniu jamy ustnej, nieżycie żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Łagodzi on objawy towarzyszące schorzeniom dróg oddechowych, jak kaszel, wymioty będące wynikiem ciągłego męczącego kaszlu, pocenie się. Wchodzi w skład kropli przeciwkaszlowych Pectosol.

Rośnie nad brzegami wód, wilgotnych zaroślach, na zboczach, na glebach gliniastych zasobnych w wapń. Surowiec - kwiat podbiału, liście. Skład - w liściach podbiału występują śluzy, garbniki, gorycze, flawonoidy, karotenoidy, inulina, olejek, sole mineralne. Kwiaty mają podobny skład, lecz zawierają mniejsze ilości śluzu i goryczy, a ciut więcej olejku.

Zastosowanie Obecnie podbiał używany jest głównie jako środek przeciwzapalny i rozluźniający flegmę w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Dobrze działa przy kaszlu, chrypkach, zapaleniu oskrzeli, początkowych stadiach gruźlicy, astmie oskrzelowej. Występujący w nim śluz chroni śluzówkę gardła i krtani przed drażniącymi wpływami wywołującymi kaszel. Po za tym podbiał zawiera substancje ściągające i dezynfekujące oraz rozkurczające. Liść podbiału wchodzi w skład mieszanek ziołowych Pectosan i Neopectosan stosownych w chorzeniach górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie odwary z liści podbiału stosuje się do okładów przy stanach zapalnych skory, wrzodach, oparzeniach.

Występuje we wszystkich częściach świata. Surowiec - liście i korzeń. Skład -Liście są bogate w witaminy C, prowitamina A, B2, K, liście zawierają białka, cukier, skrobie, garbniki, kwasy organiczne, chlorofil, żywice, sole mineralne: potas, żelazo, wapń, krzem. Korzenie - garbniki, sole mineralne zwłaszcza wapnia chlorofil, kwasy organiczne, żelazo, karoten, wapń, potas, garbniki, flawonoidy.

Zastosowanie Obecnie stosuje się pokrzywę ze względu na właściwości tamowania krwawienia z przewodu pokarmowego, żylaków odbytu. Stosowana w czerwonce. Przyjmowana w leczeniu hypo-i awitaminoz, a także przy arteiosklerozie. Pokrzywą leczymy anemię, ma właściwości obniżania poziomu cukru. Zewnętrznie odwary i liści stosowane do płukań przy zapaleniu jamy ustnej i gardła, przy upławach oraz na okłady przy czyrakach. Pokrzywa wchodzi w skład mieszanek ziołowych Reumosan-reumatyzm,Vagosan-schorzenia kobiece, Diabestosan-cukrzyca. W kosmetyce odwary z liści przeciw wypadaniu włosów, łupieżu, siwieniu włosów. W wielu krajach młode pędy pokrzywy używa się w kuchni: jarzynę zastępującą szpinak, gotuje się zielone zupy, starsze liście zakwasza się jak kapustę.

Występuje na piaszczystych, suchych nieużytkach. Surowiec - Ziele połonicznika. Skład - Zawiera flawonoidy, saponiny, olejek, garbniki, antocyjany, pochodnie kumaryny, sole mineralne. ZastosowanieObecnie w medycynie stosowany jako lek moczopędny-kłębuszki nerkowe, miedniczki, moczowody, kamica moczowa. Wchodzi w skład mieszanki ziołowej Urosan i pasty Fitolizyna.

Występuje na przydrożach i w widnych lasach. Surowiec - Ziele poziewnika. Skład - Garbniki,flawony,saponiny,substancję gorzką,olejek,pektyny,kwasy organiczne,znaczne ilości soli mineralnych w tym rozpuszczalne związki krzemionki.

Zastosowanie obecnie w lecznictwie ziele poziewnika stosuje się jako środek pomocniczy w leczeniu gruźlicy, ułatwiający bliznowacenie ognisk chorobowych w płucach, ponadto w miażdżycy, kamicy nerkowej.

Prawoślaz występuje dziko na łąkach i w rowach. W uprawie od dawna rozpowszechniony w wielu krajach Europy. Surowiec - Korzeń i liście. Skład - W korzeniu związki śluzowe, skrobia, cukry, tłuszcz, pektyny, witaminy, sole mineralne. Liście śluz, karoten, Wit. C, ślady olejku.

Zastosowanie Obecnie w medycynie korzeń i liść stosowane są jako leki powlekające w chorobach górnych dróg oddechowych, żołądka i jelit. Z korzenia sporządza się zalecany niemowlętom syrop od kaszlu Sirupus Althaeae. Zewnętrznie do okładów na wrzody i ropnie. Wyciągi wodne przygotowuje się na zimno. Korzeń prawoślazu wchodzi w skład mieszanek ziołowych Pektosan i Neopektosan-górne drogi oddechowe i granulatu Normogran-zaparcia i zaburzenia przemiany materii.

Występuje na suchych łąkach, murawach, zboczach, zaroślach. Surowiec - Kwiat przelotu. Skład - Kwiat zawiera flawonoidy, barwniki antocyjanowe, ksantofil, saponiny, garbniki, śluzy, sole mineralne, ślady olejku.

Zastosowanie Obecnie w medycynie kwiat przelotu stosuje się jako środek ściągający i dezynfekujący oraz pobudzający przemianę materii. Używany jest zewnętrznie na rany szczególnie rany podudzi-owrzodzenia żylakowate, przy odmrożeniach oraz do płukania jamy ustnej i gardła-angina. Wewnętrznie odwary z kwiatu podawane są w zaburzeniach przemiany materii, mają one właściwości unieczynniania i przyspieszania wydalania z moczem niedopałków szkodliwych produktów przemiany materii.

W Polsce znanych jest ponad 30 gatunków przetacznika, ale tylko przetacznik leśny jest leczniczy, występuje pospolicie w całym kraju: lasy, zarośla, polany, zręby leśne. Surowiec - Ziele przetacznika. Skład - Gorzki glikozyd aukubina, garbniki, saponiny, kwasy organiczne, niewielkie ilości olejku i sole mineralne.

Zastosowanie Obecnie w medycynie ziele przetacznika stosowane jest jako środek ułatwiający odkrztuszanie w chorobach oddechowych, przy kaszlu, chrypce, astmie. Stosowany też jako środek moczopędny w chorobach nerek, reumatyzmie, chorobach skóry. Wykazuje też działanie pobudzające wydzielanie soków trawiennych, poprawia apetyt, ułatwia trawienie, zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej, kolką i wzdęciom. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, do przemywania trudno gojących się ran, do okładów na oparzenia.

Występuje na łąkach,pastwiskach,brzegach lasów,nad rowami. Surowiec - Ziele przywrotnika. Skład - Ziele zawiera garbniki, substancje żywicowe, kwasy organiczne, gorycze, sole mineralne. Zastosowanie

Zalecany jest w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego. Zewnętrznie odwary do okładów na rany i do przemywań oczu przy zapaleniu spojówek. Maria Treben poleca

Herbatki: w zaburzeniach miesiączkowych, upławach, chorobach podbrzusza i dolegliwości okresu przekwitania, jako środek moczopędny i wzmacniający serce, usuwa osłabienie mięśni i kończyn, pomaga w niedokrwistości, pomocny w przypadku ran poporodowych, atonii podbrzusza a po ciężkim porodzie w celu wzmocnienia wiązadeł macicy, choroby kobiece, wypadanie macicy, przepuklina pachwinowa, epilepsji, niespokojny sen, cukrzyca, zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia mięśnia sercowego a stosowany z krwawnikiem korzystnie wpływa na miesiączkę na początku okresu dojrzewania płciowego, regulują cykle miesiączkowe.

Występuje - Wysokie góry Peru, Chile, Argentyna. Surowiec - liście, kwiaty, owoce. Skład - Olejki eteryczne, taniny, saponiny, sterole, kwasy organiczne, substancje żywicowe, pektyny, sole mineralne.

Zastosowanie Owoce oraz olejowy wyciąg z liści i kwiatów stosowane przeciwko pasożytom wewnętrznym. Napar z nadziemnej części rośliny stosowany w chorobach skórnych, działa przeciwbakteryjnie zarówno wobec Gram [+], jak i Gram[-]. Może być stosowany zewnętrznie w celu wywołania efektu przeciwzapalnego, głównie w reumatyzmie.

Rośnie dziko w północnych peruwiańskich Andach. Surowiec - Cała roślina. Skład - Jest stosunkowo bogaty i obejmuje flawonoidy, garbniki, saponiny, glikozydy antocyjanowe i saponinowe, gumy, śluzy, taniny, olejek eteryczny, tłuszcze, żywice, karotenoidy, cukry.

Zastosowanie

Surowiec wykazuje wyraźne właściwości antyoksydacyjne, przyczyniając się do utrzymania prawidłowych funkcji całego organizmu. Zawarte w roślinie substancje wykazują efektywne działanie wspomagające utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi w wielu odmianach cukrzycy. Znacząco obniżają poziom = glukozy i wywołują efekt ochronny i leczniczy na trzustkę. Leczenie wspomagające podstawową terapią powinno odbywać się pod opieką lekarska, a czas jej trwania zależy od skuteczności w danym przypadku i zawsze musi towarzyszyć mu dieta nisko węglowodanowa (uboga w cukier i make).

Rośnie w Peru. Surowiec - Nadziemne części rośliny, czasami korzenie. Skład - Głównym składnikiem jest alkaloid efedryna, poza tym pseudoefedryna, n-metyloefedryna.

Zastosowanie Dzięki efedrynie surowiec może być wykorzystywany w chorobach układu oddechowego, w kaszlu, wspomaganie leczenia astmy poprzez rozszerzenie oskrzeli. Odwary z pędów działają moczopędnie-w stanach zapalnych, bólach nerek i krwiomoczu lub zatrzymania moczu. W dawkach leczniczych pobudza sprawność ośrodków mózgowych. Przedawkowanie może spowodować niekiedy niepokój ,,gonitwę myśli,, stany lękowe oraz bezsenność. Zewnętrznie stosowane napary wywołują działanie ściągające, gojące, antyseptyczne, a przyjmowanie doustnie również przeciwbiegunkowe.

Działanie Lapachol i inne składniki pomagają zniszczyć drobnoustroje wywołujące choroby zakaźne i inne zakażenia poczynając od zimnicy a kończąc na grypie i pleśniawkach.

Główne korzyści Pau d'arco działa bakterio-wiruso i grzybobójczo, łagodzi stany zapalne oraz wzmacnia układ odpornościowy. Środek ten może skutecznie wzmocnić odporność w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub AIDS. Nalewka z ziela zastosowana na skórę pomaga zlikwidować brodawki. Wyniki doświadczeń jak i leczenie nowotworów gdzie lapachol niszczy komórki nowotworowe, może to powodować nudności, wymioty i zaburzenia krzepnięcia krwi. Wielu lekarzy mimo kontrowersji przepisuje Pau d'arco aby uzupełnić leczenie nowotworów.

Występowanie - pieprz metystynowy należy do rodziny pieprzowatych, jest to krzewinka porastająca wiele wysp południowego Pacyfiku.

Główne korzyści Pieprz metystynowy jest znany jako środek uśmierzający ból. Może łagodzić stres i nerwowość oraz przeciwdziałać napadom paniki. Jego właściwości relaksujące mogą pomóc osobom cierpiącym na bezsenność i na łagodną depresje. Najdziwniejsze jest to że osoby stosujące pieprz rzadko uodporniają się na jego działanie.

Dodatkowe korzyści Pieprz metystynowy ma właściwości przeciwbólowe, które wykorzystuje się w bólach mięśni. Działa rozluźniająco, co może być przydatne w przypadkach skurczów. U niektórych osób cierpiących na padaczkę pieprz zapobiega napadom równie skutecznie jak leki przeciwdrgawkowe. Na podstawie badań można sadzić że pieprz może też pomóc pacjentom po przebytym zatorze mózgu, ponieważ ogranicza obszar trwałego uszkodzenia.

Pochodzi z Ameryki Północnej

Główne korzyści Pluskwica jest środkiem łagodzącym uderzenia gorąca, suchość pochwy i inne przykre objawy pojawiające się w okresie menopauzy. Badania wykazują również,że może zmniejszyć stężenie hormonu luteinizującego,wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Zwiększenie stężenia tego hormonu podczas menopauzy powoduje uderzenia gorąca. Pluskwica zawiera fitoestrogeny, działające podobnie jak wytwarzany przez organizm ludzki estragon. Fitoestrogeny łączą się z receptorami hormonalnymi w sutkach, macicy oraz w innych narządach, łagodząc przykre objawy menopauzy. Mają one przewagę nad lekami hormonalnymi, które mogą zwiększyć ryzyko raka sutka, że nie wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu.

Dodatkowe korzyści Pluskwica łagodzi bóle miesiączkowe, wzmagając ukrwienie macicy i zmniejszając skurcze. Dlatego jest stosowana podczas porodu i po jego zakończeniu. Wyrównuje też stężenie hormonów, co może okazać się zbawienne dla kobiet cierpiących na zespól napięcia przedmiesiączkowego. Pluskwica wykazuje też właściwości łagodnie uspokajające i przeciwzapalne dlatego może być stosowana bólach mięśni oraz w rwie kulszowej. Powoduje też usuwanie śluzu z organizmu i łagodzi kaszel. Okazała się skuteczna w leczeniu szumu w uszach.

Pochodzi z północnej i środkowej Ameryki.

Główne korzyści Pochrzyn zawiera substancje które rozluźniają mięśnie, działając zwłaszcza na mięśnie brzucha i miednicy. Takie działanie sugeruje ze roślina może nadawać się do leczenia chorób układu pokarmowego - Crohna i podrażnienia jelit. Może też pomagać w bólach miesiączkowych i bólach związanych z endometriozą. Niektóre kobiety te które stosują Pochrzyn i Niepokalanek uważają że wydatnie i wyjątkowo skutecznie usuwa objawy napięcia przedmiesiączkowego, co jest wynikiem wyrównania stężenia hormonów oraz działania przeciwzapalnego.

Dodatkowe korzyści Inna czynna substancja znaleziona w pochrzynie saponina z grupy steroidów, może łagodzić napięcie mięśni, przewlekle bóle mięśni i zapalenia stawów.

Jest to gatunek pospolity w runie lasów, w zagajnikach i zaroślach od nizin po góry. Surowiec - Liście. Skład - Zawierają saponiny, garbniki i glikozyd hepatrylobinę.

ZastosowanieTylko pod kontrolą lekarską. Lecznictwo ludowe używa przylaszczki w przypadku kolki żółciowej i wątrobowej. Działa na narządy wydzielnicze, rozpuszcza kamienie żółciowe i jest silnie moczopędne. Odwar z suchych liści służy do płukania jamy ustnej, w przypadku zapalenia błon śluzowych lub krwawienia z dziąseł.