Osor

5

Mestece na nekdanji ožini med otokoma Cres in Lošinj, ki so jo Stari Rimljani prekopali, tako da sedaj preliv z dvižnim (pravzaprav rotacijskim) mostom ločuje oba otoka, skozenj pa lahko vozijo manjša plovila. V antiki je bil Osor najpomembnejše središče Kvarnerja in od 6. st. naprej tudi škofovsko mesto.

Pomlad v Osorju

Zgodovina

Da je bil Kvarner obljuden že v starejši kameni dobi dokazujejo najdbe v več jamah na otokih in v Istri. V zgodovino pa vstopi z ljudstvom Liburnov. Ti so se domnevno priselili od nekje iz Sredozemlja in v pogledu veščin plovbe so bili enakovredni drugim ljudstvom, ki so plula po Jadranu (Grkom in Rimljanom). Osor je bil že pred antiko bogato mestece, ki je trgovalo z zelo oddaljenimi kraji. Ko so Jadranu zavladali Rimljani, so prekopali zemeljsko ožino in takrat so bili za mesto najboljši časi. V utrjenem mestu, za katerega varnost je skrbelo obzidje, predvsem pa močno ladjevje, je živelo več kot 10.000 ljudi, po mnenju nekaterih učenjakov celo do 20.000. Danes jih je manj kot 100.

Po razpadu imperija je mesto pripadlo Bizancu in je zelo zgodaj postalo sedež škofije. Leta 840 so ga požgali Saraceni, a si je po obnovi povrnilo velik del ugleda. Svojo zgodovinsko pomembnost je Osor ohranjal še skozi ves srednji vek, za Bizantinci so mu vladali Hrvati, nato pa Benečani. Šele od 15. stoletja naprej njegov pomen nezadržno upada, kot središče regije ga je nasledil Cres.

To je le del nekoč poseljenega območja, kjer so danes samo še pašniki

Ogled mesta

Večina imenitnih antičnih in srednjeveških zgradb je danes povsem uničena. Arheološke raziskave in obnova sicer počasi potekajo in tudi turistom je vsako leto več ponujenega. A k nekdanji slavi vodi lahko samo domišljija obiskovalca.

V mestu je več cerkva, od ostankov starokrščanskih, do novejših, od katerih so nekatere zgrajene na temeljih starejših. Nekdaj sloviti samostan Sv. Petra je še vedno pretežno ruševina, prav tako tudi samostan v bližnjem zalivu Bijar. Vseeno pa Osor danes živi s kulturo. Najpomembnejše, kar nudi so: ostanki bogate arhitekture, arheološka zbirka v mestni hiši, poletni glasbeni večeri in številni kakovostni kipi na ulicah starega mestnega jedra.

Kip v središču Osorja

Cerkev Marijinega vnebovzetja