Zajemi čim več informacij

Če na zajetem originalu ni informacij, nobena programska oprema kaj dosti ne pomaga. Če slika ni ostra, ali če so njeni deli presvetli ali pretemni. Če ni informacij, jih ne moreš kar od nekod ustvariti - razen, če se ne nameravaš začeti ukvarjati s slikarstvom.

Da ne zgrešim osvetlitve, ves čas uporabljam tako imenovani bracketing. Kamero imam nastavljeno tako, da vedno naredi 3 slike: pravilno osvetljeno (kot pač izmeri), nekoliko pretemno (za 2/3) in nekoliko presvetlo (za 2/3). Doma potem izberem najboljšo od teh treh.

Posneto sliko si na zaslonu kamere lahko takoj ogledamo in program nas opozori, če so kakšni deli pretemni ali presvetli (utripajo).

Težje je narediti zelo ostro sliko. Pomaga dober objektiv, zagotavljanje ustrezne globinske ostrine in v slabših svetlobnih razmerah povečanje občutljivosti zajema slike (z običajnega minimuma ISO 100). Nekateri dosledno fotografirajo samo v tako imenovanem raw formatu, torej formatu, ki je lasten kameri, brez stiskanja (na primer v jpg format). Tako se nič informacij ne izgubi.

Ta slika Triglava s Tosca ima ločljivost 7085x4768 pik. Njen original lahko močno povečamo, pa so podrobnosti še vedno ostre. Njen svetlobni razpon pa je tak, kot ga kaže graf na levi.