Najlepše znamenitosti Lesinije

Pri drugih območjih podrobneje opisujem samo planinske ture, v glavnem na vrhove, preostale ogleda vredne znamenitosti pa najdete na interaktivnem zemljevidu. Pri Lesiniji pa bom eno samostojno stran namenil štirim znamenitostim in kratkim izletom, namenjenim njihovemu obisku.

Tudi tu pa ne bom opisoval lepih italijanskih mest, slikovitih vasi Lesinije in starih cerkva. Med mesti sevada morate videti Verono in Vicenzo, pa tudi nekatera manjša mesta. Nekatere lepe vsai sem označil na zemljevidu, med cerkvami pa naj omenim samo San Giorgio di Valpolicella, ki je kulturno-zgodovinsko nemara najpomembnejša.

Madonna della Lobbia

To je samo preprost kipec, neznanega, nemara ljudskega umetnika. A že takoj po odkritju so ga poimenovali Pieta Lesinije in ta Marija s Kristusom v naročju je postala simbol Lesinije. Menda naj bi krasila eno od cerkva, a je videti, kot da jo je umetnik nedokončano zavrgel. In tako sedaj stoji sredi travnikov na planini, južno v pobočjih gore Lobbia. Ob najinem obisku je bila očiščena, da se je njen beli apnenec bleščal v sončnem dnevu. A moram reči, da mi je ljubka skulptura na starih slikah, ko je bila še poraščena s starim mahom, bolj všeč. A vso svojo preprosto milino je ohranila.

Dostop do Madonne je povsem lahek, le vožnje je malo več. Pripeljati se moramo v vas Campofontana, kjer je nad cerkvijo urejeno parkirišče. Po gorski cestici nadaljujemo najprej v zaselek Pagani, nato pa proti SZ naprej proti planini Lobbia. Po nekako 30 min hoje (2 km) bomo kipec zagledali pod cesto, sredi travnika.

Covolo di Camposilvano in Valle delle Sfingi

Med številnimi znamenitostmi kraškega sveta Lesinije ti dve zagotovo zavzemata zelo visoko mesto, združimo ju lahko v en izlet.

Covolo di Camposilvano je ogromna udornica, ki ima na vseh straneh več deset metrov visoke, popolnoma navpične stene, le z juga je lahko dostopna. Na njenem dnu pa se odpira velik vhod v jamo, a brez opreme kaj daleč ne bomo prišli. V jami so arheologi našli tudi sledove bivanja Neandertalcev.

Pot v jamo gre od Geopaleontološkega muzeja Camposilvano, kjer parkiramo, nato pa gremo slabih 150 m proti severu in dol v udornico. Pot je lahka (T2) in dobro označena.

Udornica

Vhod v jamo

Valle delle Sfingi pa je lepa dolina, posejana s slikovitimi skalnatimi stolpi in druge vrste oblikami, podobnimi čebeljim panjem.

Dolina se nahaja nekaj sto metrov severno od udornice. Vanjo pridemo tako, da gremo s parkirišča po glavni cesti proti severu, nato pa skrenemo z nje desno na dober kolovoz, ki vodi proti vzhodu do hiš v koncu doline. S kolovoza velja skreniti tudi malo levo in desno, saj so zanimive skalne formacije na obeh straneh.

Ponte di Veja

To je eden najmogočnejših, največjih naravnih mostov v Evropi. Visok je 29 m, njegov razpon je 50 m, širok pa je 6 m. Nastal je tako, da se je v pradavnini udrl strop velikanske podzemne jame, ostal je samo ta obok.

Zanimiva je tudi okolica naravnega mosta, saj so arheološke najdbe iz prazgodovine - segajo daleč v paleolitik - med najpomembnejšimi v Evropi.

Most se nahaja v dolini Vaio della Marciora, J-JV od Sant'Anne d'Alfaedo. Če se z juga dvigujemo v pobočja Lesinije, moramo peljati po dolini vzhodno od Valpolicelle. Parkirišče je tik južno ob gostišču in vhodu v park.

Slapovi Moline

Jugovzhodno pod krajem Molina je naravni park, katerega največja znamenitost so lepi, z lehnjakom zasigani slapovi. Zelo zanimivi so tudi stari mlini, ki so prav tako del turistične ponudbe.

Z vasi v grape vodi več variant turističnih poti, ki jih najbolje kombiniramo v krožno turo, tako, da obiščemo čim več znamenitosti.

Še en primer naravne zanimivosti Lesinije