Brseč

4

Srednjeveško mestece, kot toliko drugih v Istri. A vseeno ima zelo svojstven karakter. Je obmorsko, a vseeno na visoki pečini. Z bogato liburnijsko zgodovino in s številnimi možnostmi za dejavnosti na prostem.

Foto: Jasmina Pogačnik

Brseč je nastal na griču, na katerem je bilo že v železni dobi utrjeno naselje Liburnov. Nekaj skromnih ostankov in zasnova, ki temelji na nekdanjih zidovih, to je vse, kar je ostalo iz tistih časov. Današnje mestece je srednjeveško, s svojimi ozkimi ulicami in slikovitimi hišami skoraj takšno, kakršno je bilo pred stoletji.

Proti morju prepadajo 150 m visoke, navpične stene. Prav velikega pristanišča mestece ni imelo, poleg navezanosti na morje, sta bili v preteklosti pomembni tudi poljedelstvo, gojenje oljk in sadja ter živinoreja. Celotna terasa med mestecem in grebenom Sisola je bila precej gosto naseljena. Seveda pa mimo mesta že od nekdaj tudi gre glavna cesta, ki povezuje Pulj in Reko. Danes je glavna dejavnost domačinov seveda turizem, namenjen v glavnem tistim bolj aktivnim gostom.

Ko pridete v Brseč, si velja najprej ogledati staro mestno jedro. Čeprav je majhno, je polno slikovitih podrobnosti, ob katerih se ustavimo: ozke ulice, kamnite hiše, majhni vrtovi, mestna vrata z ložo, cisterna, cerkev in izven mesta še dve manjši. Že z mestnega roba so zelo lepi pogledi na morje in Kvarnerske otoke.

Druga točka, vredna obiska je skromna cerkvica Sv. Magdalene. Ta je iz mesta oddaljena le 10 minut. Lepa, senčna pot nas hkrati pripelje na vrh sten, ki navpično padajo proti morju. Na izredno lepem razgledišču (slika spodaj desno) se lahko oddahnemo na klopci.

Plaže pri Brseču so majhne, a tiste, ki so dostopne samo s čolnom ali kvečjemu še po kakšnih vrtoglavih poteh, so zelo lepe. Mestna plaža je sicer dosegljiva tudi z avtom (zelo strma, ozka cestica), a lepše je tja priti peš, zlasti izven turistične sezone. Zaliv je zapolnjen z lepim prodom, obdaja ga slikovito skalovje.

V okolici Brseča je še cela vrsta izletov:

Na skalnat pomol pod mestom gre še ena steza, južno od mesta pa k manjši jami še ena, s katere je lep pogled na mesto.

Na prvem hribu severno od Brseča (Vela Ozida) je zanimivo, mogočno elipsasto obzidje. Arheologi domnevajo, da so stari Liburni tam imeli opazovalnico ali utrdbo.

V okoliških stenah nad morjem je nekaj urejenih plezališč, s plovili pa je dostopnih več manjših, samotnih plaž.

Južno od Brseča gre proti zahodu na Sisol, vrh v glavnem grebenu, lepa markirana pot.

Kolesarjenje po glavni cesti ob liburnijski obali je sicer razgledno, a cesta je zelo prometna. Od Brseča do Moščenic pa gre eno nadstropje višje lepa, razgledna panoramska cesta, ki je za kolesarjenje še kako primerna.