Col Visentin, 1776 m

Col Visentina imamo najlepši razgled na sever, kjer se onkraj Belluna dvigujejo Dolomiti.

Col Visentin z juga, iznad Vittoria Veneta

Col Visentin je torej najvišji vrh Belluneških oziroma Trevižanskih Predalp. Po vrhu so gore tega grebena travnate, nekoč je bilo tod veliko živih planin. Nižji predeli so gozdnati. JV pobočja Col Visentina so v glavnem gola, zelo strma in mestoma tudi skalnata. SZ stran gore je v glavnem gozdnata, razen tam, kjer so urejena smučišča.

Žal je Col Visentin ena tistih gora, na katerih je narava hudo prizadeta. Zaradi izpostavljene lege so na vrhu postavili pravcat gozd telekomunikacijskih naprav. Ker pa je vrh kljub vsemu zanimiv za izletnike, je prav na najvišji točki še planinska koča. Vijugasta, a vseeno dokaj dobro prevozna cesta seže prav do tja.

Zakaj bi torej sploh hodili na Col Visentin? Najprej zato, ker se vam vendar ni treba peljati čisto na vrh. Hoja po glavnem grebenu je prijetna in zelo razgledna. Pravzaprav je poti veliko, dobro markirana steza pa gre po vrhu celotnega grebena in je celo del znane transverzale München – Benetke (pa tudi del nekaterih lokalnih transverzal). Druge poti gredo po pastirskih stezah, cestah, pobočjih, pravzaprav domala povsod, razen po strmem jugovzhodnem pobočju. Cesta, ki pride na vrh, se vleče še naprej proti severovzhodu. Ni sicer primerna za vožnjo z avtom, omogoča pa veličastno gorsko kolesarsko turo. Če pomisliš, da Vittorio Veneto leži na nadmorski višini zgolj 200 metrov, potem moraš na taki turi premagati celih 1550 m višinske razlike. Lahko narediš tudi krožno turo. Severno od Col Visentina, nad Bellunom, je na višini 1000 m turistični center, imenovan Nevegal. Na planoti so koče in hoteli, proti glavnemu grebenu pelje žičnica. Tako lahko prav z vrha Col Visentina na to stran narediš tudi lep turni smuk, ki ga zaključiš na smučiščih Nevegala.

Razgled z vrha

Razgled z vrha je zares razsežen. Najbolj nas pritegne pogled na Beluneške Dolomite, ki se dvigujejo na severnem obzorju. Izza njih kukajo tudi nekateri najvišji vrhovi preostalih Dolomitov. Proti vzhodu so prav privlačni Dolomiti d'Oltre Piave in drugi visoki vrhovi Karnijskih Alp. Najbolj južni odrastki Karnijskih Alp – skupina Col Nuda in Monte Cavalla – je pa že prav blizu in lepo pregledna. Na drugi strani doline, v kateri je Vittorio Veneto, je nizki Monte Pizzoc, nato pa pogled zleti čez nižino okrog Benetk. Proti jugozahodu vidimo še precej vrhov Beneških in Trentinskig Predalp.

Pristopi

Vrh Col Visentina najlažje dosežeš po cesti, ki se na goro odcepi na severnem obrobju Vittoria Veneta. Takoj po tabli za označbo mesta se odcepiš proti zahodu, pelješ pod avtocesto in železnico, nato pa takoj spet (pri cerkvi) zaviješ desno (proti severu) na ozko gorsko cesto. Ta pelje skoz nekaj manjših vasic in se višje, pri zadnjih zaselkih, večkrat razcepi, tako da moraš prav pazljivo slediti napisnim tablam (ki pa jih včasih ni tam), ki te vodijo h koči na Col Visentinu. Ko ni več zaselkov, je cesti lažje slediti. Postane celo širša, vendar naredi nešteto ovinkov, preden se približa grebenu. Iz doline do vrha je ceste kakih 18 kilometrov.

Drugo izhodišče je Piano Nevegal. Na planoto pripelješ z južnih obrobij Belluna.

Končno pa lahko uporabiš tudi številna izhodišča, ki so na gorskih cestah, ki pripeljejo zahodno pod vrh oziroma lahko začneš s turo spodaj v dolini.

Planinske koče

Prav na vrhu Col Visentina je Rifugio V. Artiglieria Alpina oziroma Rifugio Col Visentin.

Pod severovzhodnim grebenom je Rifugio Bristot, 1616 m in druge.

Strada del vino Prosecco, 35 km, kolesarska tura

Jugozahodno od Vittoria Veneta se od Conegliana do Valdobbiadena vleče blago gričevje, na katerem se lahko nadejate nekaj lepih prizorov. Poleg vinorodne pokrajine je ena od lepših zanimivosti star mlin pri kraju Refróntolo.