Južna pobočja Krvavca

Šenturška Gora

Zemljevid spodaj kaže južna pobočja Krvavca, tista vzhodno od doline Reke. Terasa med Stiško vasjo in Šenturško goro je podobna terasi Štefanje gore. Je tudi zelo razgledna, z lepimi travniki, je pa bolj poseljena. Najlepše jo je obiskati s kolesom. Iz Cerkelj peljemo v Grad, od tam pa se strmo dvignemo proti vzhodu na teraso. Na prvem razcepu najmočnejši kolesarji zavijejo levo, mimo Stiške vasi in Ambroža na Krvavec. Če pa na razcepu peljemo naprej proti vzhodu, smo kmalu pod Šenturško goro. Po razgled velja iti desno k cerkvi. Še malo naprej proti SV, smo spet na križišču. Desno se skozi Sidraž lahko spustimo naravnost v Kamnik, levo pa se cesta še malo zvija čez pobočja, preden se spusti v Klemenčevo, k Bistričici.

Nad to teraso, ki je zelo izrazita, leži še več manjših. Na njih so travniki, pašniki, kmetije in naselja vikend hišic. Obe prej omenjeni cesti sta prosto prevozni in nam omogočata, da pripeljemo na številna izhodišča. Pohodne ture nekoliko motijo ograjena zasebna zemljišča, več pohodnih tur lahko naredimo tako, da si zgoraj pri Ambrožu pripravimo kolesa za povratek.

Tudi pešpoti iz doline na to teraso je veliko. V zahodnem delu jih nekaj pride iz doline Reke v Stiško vas, iz Poženika gre grob kolovoz proti vzhodu na Šenturško goro, z vzhodne strani pa pride tja gor spet vrsta dobrih poti, med katerimi sta dve celo markirani. Na zemljevidu spodaj nista vrisani. Zgolj zato, da pridete na okus, bomo v nadaljevanju opisali eno kratko, lahko pohodno turo. 

Jesen pri Stiški vasi

Poljane pri Stiški vasi

Stiška vas

Tudi ta vas leži nad lepimi travniki, po katerih se lahko sprehodimo. Tudi nad njo je bilo že v bakreni dobi gradišče in tudi sedanja cerkev Sv. Križa stoji na malo dvignjenem kraju. Kakih daljših planinskih tur pa tam ne bomo začenjali. V strmem pobočju nad dolino Reke se na višini 600 m nahaja jama, v kateri je bilo najdenih 43 antičnih novcev iz 5. stoletja. V tistih težkih časih lastnik pač ni več mogel priti ponje. Po gozdnatem grebenu severno nad vasjo gre znana gorsko kolesarska trasa, imenovana Muci. Zgoraj se začne prav na Krvavcu (oziroma na Velikem Zvohu, 1972 m), spodaj pa se konča pri postaji gondolske žičnice, na 600 m.

Tudi območje okrog Poženika in Šmartnega je arheološko zelo zanimivo. Tako na Straži, kot na sosednjem Cerkovniku sta nemara že v prazgodovini stali gradišči, nekoliko južneje pa v srednjem veku lesen obrambni stolp. Pri Šmartnem pa so odkrili dobro ohranjene ostanke rimske ceste, ki je pod gorami šla proti Gorenjski. Morda je bila povezana z glavno cesto čez Trojane (Atrans).

Pokrajina pri Poženiku

Gradič pri Poženiku

🚶 4. Iz Šenturške gore k Sv. Ambrožu, T2

To je lep pohod čez travnike in tudi skozi nekaj gozdov, ki ga je tudi prijetno olajšati s tem, da si pri Sv. Ambrožu vnaprej pripravimo kolesa za povratek. S 660 m se bomo povzpeli na 1090 m in za vzpon porabili nekako 1 h 15 min.

Parkiramo lahko kjer koli na cesti v bližini vasi, po ogledu cerkve  Sv. Urha pa se  odpravimo peš proti vzhodu. Na prvo markirano pot lahko s ceste skrenemo (v levo) že takoj po križišču, kjer z desne pride cesta iz Sidraža. Lahko pa po cesti nadaljujemo proti Sv. Lenartu. Onkraj gozdnate grape gre cesta naprej proti vzhodu proti vasi, ljubka cerkvica pa se skriva levo zgoraj, za travnatim robom. Tja gremo lahko naravnost, po brezpotju.

Sv. Lenart

Od Sv. Lenarta nadaljujemo proti severu, kjer v gozdu kmalu naletimo na dobro pot, po kateri pridemo h kmetiji Jagodic. Tam je najbolje iti levo, na markirano pot, ki se zmerno vzpenja proti SZ. Ko pridemo pod Sv. Ambroža, cerkvico vidimo vrh travnikov, visoko nad nami. Bližnjica je strma in naporna, markirana pot pa gre naokrog levo čez travnike.

Sv. Ambrož. Ob cerkvici je velika, priljubljena turistična kmetija.

Če nas pri Ambrožu čakajo kolesa, smo po cesti hitro spet pri avtu. Za povratek peš pa je bolje izbrati katero od poti bolj proti zahodu, tudi v območju ceste.

Sv. Florjan

Na koncu omenimo samo še zaselke povsem na vzhodu tega območja. Sidraž je lepo ležeča vas na robu, ki se že spušča proti Tunjiškemu gričevju. Nekoč sva prišla gor po razdrtem kolovozu z juga, z Vrhovja, za nagrado pa naju je potem čakal lep spust proti zahodu in nazaj v Zalog. Vas Sveti Lenart ima tudi lepo, na jug obrnjeno lego. Vaščani imajo svojo cerkvico nekoliko odmaknjeno, a še vedno bolje, kot Sidražani, ki je sploh nimajo. In jim tudi nič ne koristi, da je še naprej od vasi Sveti Lenart, že tam nad Klemenčevim, ena prijazna cerkvica viška. To je Sv. Florjan, od katerega je najlepši pogled na južna pobočja Kamniškega vrha. Vse te kraje spet lahko obiščemo na lepi krožni kolesarski turi, če se le sprijaznimo s tistimi klanci. 

Večer pod Ambrožem