Stol

Kdor vladarju očita milostljivost, ta ne razume prav dobro kaj je to moč. Tudi Stol, najvišji vrh Karavank, te lahko sprejme z ledom, vetrom in plazovi. V večini primerov pa ti bo naklonil čudovit planinski dan, ob dobri vidljivosti okronan z neizmerno širnim razgledom.

Južna ali severna stran? Pri Stolu sta zelo različni. Južno stran, čeprav je bolj blaga, občuduje več ljudi. Z Bledom v ospredju ali brez njega. Ta pobočja so zelo visoka, šele ob pregledu podrobnosti vidiš, da so tudi raznolika in lepa. Zgoraj goličave, tudi že skalnate, pod njimi poraščene strmali, ki jih režejo dolgi, strmi žlebovi. Sončne terase, kjer so številne lepe planine, od daleč niti ne opazimo, prav tako ne strmih sten tik nad dolino Završnice.

Stol iz okolice Bleda

Severna stran je seveda skalnata, zaradi krušljivosti so pod stenami obsežna melišča. Ostenje je dovolj strmo, da je večinoma v senci, tudi na severni strani Stol po celi višini režejo strmi žlebovi, stene pa niso toliko kompaktne, da bi bile privlačne za plezalce. Ja, za zimske vzpone že, tudi za alpinistično smučanje in potikanje po strmih, razbitih grebenih. Za daljše, klasične ture je primerna samo Celovška špica, ki pa je že del širšega masiva Stola.

Severna stran Stola, pod nami sta Mačenska planina in Celovška koča

Še en pogled na Stol in soseščino s severa, iznad Medvedjega dola

Geološke značilnosti so na južnih pobočjih, na višini nekako 1100 m, ustvarile lepo teraso, ki jo iz doline Završnice dosežejo tudi gozdne ceste. Tam so prostrane planine, ki jih odlikujejo predvsem izredni pogledi na Julijce in čez Gorenjsko. Žirovniška, Zabreška in Doslovška planina so izhodišča za vzpone na sam Stol, proti severozahodu pa sta dve večji plani še Potoška in planina Stamare. Za krožne kolesarske ture ceste niso najbolje povezane, pozimi pa na planine in tudi na vrhove nad njimi prihajajo turni smučarji.

Žirovniška planina Zabreška planina

Vrh Stola, zadaj je Triglav

Po grebenu z vrha proti zahodu

Celovška špica

Vasovalec

Slap pod Kurico