Pivška presihajoča jezera

3

Večino leta so travniki SV od Pivke suhi, po dolgotrajnejšem deževju pa se spremenijo v slikovito poplavo z več jezeri in poplavnimi območji. Največji jezeri sta Petelinjsko in Palško jezero.

Petelinjsko jezero od vzhoda, s pobočij Svete Trojice

Prizori seveda še zdaleč niso tako spektakularni kot pri Cerkniškem jezeru. Vseeno pa pokrajina postane prav mična, še posebno v lepem vremenu, ko po dežju spet posije sonce. Na tem območju se rečica Pivka v številnih okljukih zvija čez kraško polje, prav tako kot kasneje, v bližini Postojne. Povsod se lesketajo vodne površine (jezer naj bi bilo kar 17), poseben čar dajejo pokrajini skupine dreves, ki sicer rastejo sredi travnikov in pašnikov. Pokrajina je tudi gričevnata in zlasti na robovih doline pokrita z gozdovi.

Območje je zaščiteno kot Krajinski park Pivška presihajoča jezera. V Slovenski vasi je moderna zgradba Eko-muzeja, kjer o območju lahko dobite več informacij. Petelinjsko jezero je v veliki kotanji severovzhodno od Slovenske vasi, Palčje jezero pa bolj na odprtem, severno od vasi Palčje.

Midva si še nikoli nisva vzela na primer cele polovice dneva, da bi prehodila celotno jezersko pokrajino. Vedno sva šla na vrh bližnje Svete Trojice, 1106 m, 2 h 15 min od Petelinjskega jezera, potem pa nama je zmanjkalo dneva. Nekatera območja so ob visoki vodi z avtom težje dosegljiva, saj kolovozi kar izginejo v jezerih, peš pa se je včasih potrebno pretikati skozi goščavo. Vse je seveda odvisno od višine vode, treba pa si je vzeti dovolj časa.

Pogled proti Pivki z vrha Svete Trojice