Koseška korita

4

Čeprav je Krnsko pogorje znamenito prav po svojih neštetih slapovih, je lahka krožna tura po Koseških koritih nekaj posebnega. Na njej lahko obiščemo kar sedem slapov in več divjih sotesk.

Soteska in slap Brusnika

Skozi soteske in mimo slapov nas bo vodila turistična steza, za katero si vzemimo vsaj 2 uri časa. Čeprav so kraji divji, gozdnata pobočja pa strma, je pot prav lahka. Ob poti so zanimive tudi kamnine. Plastnati volčanski apnenci nam s svojo nagubanostjo nazorno razodevajo kako velike sile oblikujejo površje naše zemlje.

Slapovi so visoki do 25 m, kar za Krnsko pogorje sicer ni zelo veliko, so pa zelo lepi, zlasti, če pridemo spomladi po obilnejših padavinah, ali ko se na gorah topi sneg.

Če nam opisana tura še ni dovolj, je na območju Drežnice še veliko drugih naravnih lepot.



<-- Koseč s Krnom v ozadju

Zdaj pa na pot

Znamenitosti poti bomo opisali po vrsti, tako, kot jih pot obišče. Začeli pa bomo z obiskom dveh slapov, ki se sodita k originalni krožni poti.

S parkirišča v Drežnici se po asfaltni cesti, zaprti za javni promet, napotimo proti sosednji vasici Koseč (torej ne po markirani poti proti SV!).  Že na prvem mostu (čez Ročico) nas table usmerijo levo, po kolovozu ob potoku navzgor. V 10 minutah pridemo pod slap Sopot (ki pada z leve), še v naslednjih nekaj minutah pa pod še lepši slap Krampež. Krampeža sta pravzaprav dva, a pot do zgornjega je nekoliko bolj zahtevna, spodnji pa je s svojim prijaznim tolmunom lepši.

Sopot

Krampež

Zdaj pa se vrnimo na cesto in odkorakajmo naprej v Koseška korita! Najprej v vas Koseč, ko pa prekoračimo potok Brusnik, smo pa pozorni na tablice, ki nas med hišami usmerijo desno dol - k cerkvici Sv. Justa in naprej v korita. Sv. Just izvira iz 14. stoletja in ima v notranjosti vredne stare freske. Žal pa je cerkvica običajno zaklenjena.

Od Sv. Justa se pot zmerno spušča proti jugu-jugozahodu. Tako pridemo do potoka Stopnika, ki ga pot kmalu prekorači. Nad mostičkom sta prva dva slapova, ki sta sicer kar lepa, a nista visoka. Potem se spustimo in že takoj je na desni slap Stopnik 1, visok kar 22 m. Malo nižje sta še slapova Stopnik 2 in Stopnik 3. Ta dvojni slap je najlepši, lepo urejena so tudi razgledišča.

Nadaljevanje sestopa pa nas pripelje že skoraj v kanjon Ročice. Tam je razcep, kjer se naša pot odcepi desno. Je pa vredno iti tudi še tistih nekaj minut po poti naravnost dol, saj nas pripelje na vrh slapa Stopnik 4. Žal se k njegovemu vznožju ne da iti.

Z razcepa nas krožna pot nato vodi proti severu, ob kanjonu Ročice navzgor. Hodimo po lepi gozdnati terasi, na nekaj mestih lahko stopimo tudi pogledat na rob. Tako se približamo soteski potoka Brusnik, ki priteče iz Koseča in se pod našo potjo kot levi pritok izlije v Ročico. Sestop je malo bolj strm, ko pa se Brusniku že čisto približamo, opazimo, da gre v desno stezica, po kateri vsekakor velja iti. Čez skalnato ploščo nam pomaga nekaj dolgih klinov, nato pa še jeklenica, s pomočjo katere se spustimo prav k potoku. Kraj je izredno divji (naslovna slika). Nad nami je popolnoma neprehodna soteska, ki se konča z manjšim slapom, na obeh bregovih pa so slikovite kamnine. Ko se vrnemo in potok prečkamo po običajni poti, vidimo, da Brusnik tudi pod mostom teče po lepi, divji soteski.

Naša pot se udobno spet dvigne na gozdnato teraso nad Ročico, tam pa je počivališče. Kraj je res lep, turistom pa je predstavljen kot zdravilna biološka točka.

Od tam nas čaka samo še vzpon nazaj gor v Koseč. Ko se iz gozda izvijemo na lepe travnike, smo že na pol poti nazaj proti Drežnici.