Geološki oris skupine Krvavca

Ker Skupina Krvavca leži na obrobju Kamniških in Savinjskih Alp, je tudi v geološkem pogledu nekoliko bolj raznolika. Vseeno pa je večina gora in tudi nižjih vzpetin zgrajena iz triasnih apnencev. Tak je ves severni del in šele na terasah Možjance in Šenturške gore se slika začenja spreminjati. A še prej velja omeniti, da je na vzhodu skupine (na območju Kamniškega vrha) kar precej tudi triasnega dolomita, več območij pa je zgrajenih tudi iz vulkanskih kamnin iz obdobja triasa. Vulkanske kamnine so tudi nad bregovi Kokre, zahodno od Kalškega grebena in v okolici Olševka.

Južni del Skupine Krvavca pa je geološko bolj pester. Vzpetine nad planotama Možjance in Štefanje gore so zgrajene iz mlajših jurskih apnencev, del planote Možjance je celo iz krednih kamnin. Na južnih pobočjih teh teras in tudi terase Šenturške gore pa so območja različnih starejših, triasnih kamnin, med katerimi prevladujejo glinasti skrilavci.

Tunjiško gričevje pa je geološko precej drugačno. V glavnem je zgrajeno iz miocenskih kamnin, torej različnih peščenjakov, glin in konglomeratov, ki so mlajši od 23 milijonov let. Gričevje režejo številni potoki, ki tečejo po strugah iz glinastih kvartarnih kamnin. Na območju tega gričevja so bili najdeni izredni paleontološki primerki, med njimi so najbolj znani morski konjički v miocenskih kamninah.