Huda luknja

6

Naravni rezervat Huda luknja, Špehovka, Pilanca tvorijo kraške jame, ki so zelo na gosto posejane na majhnem otočku osamelega krasa predgorja Karavank. Skupaj je jam okrog 20, omenjene tri so tudi zanimiva arheološka najdišča iz paleolitika. Huda luknja pa je povrhu še rekorderka tega dela Slovenije, saj je skoraj 3000 m dolga in zelo lepo okrašena.

Pogled iz lepe jame Pilance

Med hriba Tisnik, 786 m, in Pečovnik, 794 m, je rečica Paka v triasni apnenec vrezala dober kilometer dolgo in ozko sotesko. Skoznjo je že dolgo nazaj šla pomembna trgovska pot, za skubljenje trgovcev pa so med drugimi skrbeli tudi roparski vitezi z gradu Waldegg, severno od soteske. A komunikacija z oddaljenimi kraji najbrž ni bila odločilna pri odločitvi ljudi v starejši in mlajši kameni dobi, da jame Hude luknje poselijo. Bile so pač idealne za življenje - prostorne, varne, na razmeroma nizki nadmorski višini, obrnjene na vzhod in nekatere so imele tudi vodo.

Jama Huda luknja je bila za turistični obisk urejena že leta 1895. Habsburški nadvojvoda ima za zasluge - dal je zgraditi cesto in raziskati jamo - ob cesti še vedno spomenik. A danes 2339 m dolgi jamski sistem lahko obiščemo le z vodnikom. Zgornji rov ima lepo kapniško okrasje in veliko kosti jamskih medvedov.

Iz Hude luknje teče potoček Ponikva

Vhod v jamo Špehovko - kakor, da bi vstopal skozi očesni duplini v lobanjo

Arheologi so že v Hudi luknji našli sledi kamenodobnih prebivalcev, še bolj pa je po tem znana jama Špehovka. Ta je dolga le 91 m, a so v njej našli kar precej artefaktov (tudi dve harpuni), v zadnji dvorani pa so lepo vidni medvedji obrusi - povsem zglajene skale, ob katere so se drgnili.

Še lepša in večja od Špehovke pa je jama Pilanca. Ta je dolga celih 252 m in ima tudi nekaj nenavadnega kapniškega okrasja. Tudi v tej so odkrili nekaj keramike iz mlajše kamene dobe, pa tudi rimsko fibulo. Jama arheološko še ni do konca raziskana, kar ob obisku doda še malo vznemirjenja.

Če bi kdo hotel iti po sledeh starih legend, lahko obišče še nekatere druge jame v Tisniku. Kdo ve, v kateri so zares skriti zakladi roparskih vitezov z Waldegga? Menda v tisti tik pod vrhom hriba, ki je prav zaradi zakladov dobila ime Klet? Jama Bolnica je bila med drugo svetovno vojno celo zavetišče ranjenih partizanov. Kljub izdaji je Nemci niso našli, saj je vhod tako majhen težko opazen.

Špehovka - notranjost

Kako priti do jam?

Huda Luknja je takoj ob cesti po istoimenski soteski. A tam se ne da parkirati, zato je najbolje, da ustavimo kakih 300 m južneje. V bližini je tudi Jamarska koča. S parkirišča nas markacije nato peljejo po trasi nekdanje železnice, tik pred predorom zavijemo levo dol k velikemu vhodu v jamo. Nato nas markacije vodijo pod železnico do ceste in ob robu ceste proti severu. Ko smo čez Pako, se markirana steza odcepi strmo levo v breg. Mimo navpične stene zavije levo navzgor, naredi dolg desni ovinek in potem v nekaj kratkih zavojih doseže visoko, povsem gladko steno. Desno od nje je vhod v Špehovko. Če imamo dobro baterijo, je vredno iti prav do konca jame. Pilanca je še slabih 80 m nad Špehovko, v smeri proti severozahodu. Pot postane malo šibkejša, prečka neizrazito gozdnato rebro in se povzpne k lepemu, velikemu vhodu. S parkirišča 30 min hoje.

Vhod v jamo Pilanco