Lago di Garda - zahodna obala

Sirmione, grad Scaligerijev

Nad zahodno obalo - Tremosine

Nad zahodno obalo namenjam posebni strani vrhovoma Cima Comer in Monte Castello, na tej strani pa so spet opisani le zanimivi kraji in na koncu dva kratka izleta. Nekaj fotografij je spet na zemljevidu na strani "Gore nad Lago di Garda".

To je najbolj znan kraj ob Gardskem jezeru. Leži na dolgem, tankem polotoku na južni obali, ljudje na njem živijo že tisočletja, danes pa je srednjeveško mestece z gradom, ki brani dostop vanj, prvovrstna 'past za turiste'. Več na posebni strani.

Gargnano

Med mestoma Salo in Gargnano je več turističnih krajev in lepih plaž. Če se pelješ po panoramski cesti ob zahodni obali v mesto Riva, velja razmisliti ali ne bi naredil ovinek ali dva skozi višje ležeče vasi, ki so tudi zelo slikovite in seveda še bolj razgledne od tistih čisto ob obali.

Limone sul Garda

To mesto ob zgornji zahodni obali jezera Garda ima verjetno ime od latinske besede "limes" (meja), čeprav na sončnih pobočjih gojijo tudi limonovce. Je izhodišče številnih poti na visoke razglednike, kot mesto zelo slikovito, nekoliko le moti gost promet.

Riva del Garda

To je lepo mesto čisto na severnem koncu Gardskega jezera. Za vse, ki prihajajo s severa, je Riva prvi dotik z občutjem Mediterana. Lepa obala je raj za surferje, stene nad Rivo pa za tiste, ki uživajo v slikovitih feratah. Sicer pa je bilo mestece ves čas nedavne zgodovine glavno oporišče Habsburškega cesarstva, skupaj s Trentom je šele po I. svetovni vojni prišla pod upravo Italije. Če hočeš narediti samo kratko planinsko turo, pa je menda zelo priporočljiv vzpon na bližnji Monte Brione, 376 m (1 ura vzpona, razgled, ogled dveh trdnjav).

Iz Rive v Limone s kolesom

V zadnjem času turistom na veliko reklamirajo kolesarsko stezo, ki so jo povsem na novo (in umetno) naredili tik nad slikovito obalo. Žal je bila še leta 2022 zgrajena samo južna polovica, severni del pa je zaradi gostega prometa in predorov precej neprijeten.

Rocca di Manerba, 216 m

Na vrh te vzpetine (urejena je kot arheološki park) se lahko povzpnemo zgolj zaradi izrednega razgleda, občutki pa bodo še precej bogatejši, ker je gori stalo svetišče Minervi že v času Rimljanov, kasneje pa pomemben srednjeveški grad. Vzpona je le kake pol ure, odvisno kako daleč stran parkiramo.

Kmalu nad parkiriščem vstopimo v nekdanji grajski kompleks in si ga ogledamo. Z vrha nato nadaljujemo po strmih stopnicah na drugo stran, na gozdnato sedlo in z njega naprej na razgledno točko, nad 100 m visokimi, navpičnimi klifi. Od tam lahko nadaljujemo po razgledni poti nad stenami proti jugu, po nekako 500 m pa se obrnemo desno in se vrnemo na sedlo. Mimo grajskega kompleksa se nato lahko vračamo čez južna pobočja. Višinske razlike se na turi nabere nekako za 170 m, za ogled pa si rezervirajmo vsaj dve uri.