Skupina Storžiča   >   Skupina Javorovega vrha

Skupina Javorovega vrha, 1435 m

Prihod na Javorov vrh

Uvod

To je kar razsežno območje prav na jugovzhodu skupine Storžiča, v kolenu Kokre. Javorov vrh je sicer kar izstopajoč vrh, a sam po sebi v planinskem pogledu ne posebno pomemben, saj je na vrhu komaj še toliko gol, da omogoča nekaj razgleda na okolico. Vseeno je lahko prijeten cilj poldnevnega izleta, marsikdo pa se na vrh povzpne spotoma, ko gre od Sv. Jakoba proti Kališču ali v obratni smeri.

Poleg samega vrha je na njegovih pobočjih še nekaj prijetnih izletniških točk. V prvi vrsti je to cerkvica Sv. Jakoba, ki je eden najbolj priljubljenih izletniških ciljev Gorenjske. Marsikdo pa se da tudi zapeljati prijetni domačnosti Doma Čemšenik.

Na Cjanovco se Javorov vrh navezuje z dolgim, gozdnatim grebenom, po katerem gre markirana pot. Z najnižje točke, 1335 m, se proti jugozahodu spušča dolina Bistrice, ki je v zgornjem delu kar težko prehodna. Več o teh prehodih glej na strani Srednjega vrha! Na drugo stran se spuščajo strme gozdnate grape in grebeni v dolino Lobnice, ki našo skupino loči od skupine Kozjega vrha.

Proti jugozahodu se z Javorovega vrha spušča gozdnati greben Potoške gore, 1283 m. Ta se razcepi na zahodni krak, kjer se na razglednem pomolu nahaja Sv. Jakob in jugovzhodni krak, ki se čez Babo, 1129 m spusti v dolino Kokre. Na južnih pobočjih je več lepih senožeti.

Proti jugovzhodu pa se z Javorovega vrha prav v dolino Kokre tudi spušča močan greben, v katerem sta vršiča Slaparjeva gora, 1237 m, in Hude stene, 1208 m. Grebena Potoške in Slaparjeve gore oklepata neizrazito dolino, v katere zatrepu je planina Čemšenik.

Med neizrazitim severovzhodnim grebenom in Slaparjevo goro je Slaparjeva dolina, severna pobočja Javorovega vrha pa so strma, poraščena in padajo v dolino Lobnice.

V tem poglavju bomo namenili samostojne strani naslednjim območjem:

Izhodišča za ture bom navedel pri vsaki od teh štirih strani.

Kdaj na poti v skupini Javorovega vrha?

Na Javorov vrh in soseščino je mogoče iti v vseh letnih časih. V zelo globokem snegu razmislite o varnosti hoje po strmem gozdu. Prav tako so poti čez travnate strmali na Mihčeva Kopišča ponekod precej strme in v trdem snegu ali celo ledu nevarne.

Poti zahtevnosti T3 ali celo odsekov T4 pa se v slabih razmerah raje izogibajmo. Take so na primer steza iz Čemšenika na Potoško Babo, Konfinska pot, zahodni greben Sv. Jakoba in še nekatere druge. Že poleti so ponekod zelo strme in zdrs se lahko zelo tragično konča.

Zemljevid

Izsek na tej strani je uporaben za vsa območja, saj kraje lahko ustrezno približate. Tukaj je zaradi splošnega pregleda, na posameznih podstraneh pa bo še nekaj približanih območij.

Skupina Javorovega vrha (na levi) od Robleka