Sečoveljske soline

7

Območje ob ustju Dragonje ni več naravno. Del mokrišča je sicer zaščiten kot krajinski park, velik del pa obsegajo soline, ki pa so tudi izjemna kulturno-naravna znamenitost.

Jesen v solinah

Ali so na tem kraju sol pridobivali že Rimljani, ni znano, zagotovo pa so bile soline pomembne že v karolinški dobi, saj so omenjene že v začetku 9. stoletja, pisno pa v Piranskem statutu iz leta 1274. Naj so bile veščine pridobivanja soli prinešene iz Dalmacije, ali ne, danes se tradicija skrbno ohranja, sol pa je ena najboljših na svetu. Kljub temu na usihanje dejavnosti kažejo številne propadajoče solinarske hiše, ki so samo še slikovit fotografski motiv.

Razpadajoče solinarske hiše

V jugovzhodnem delu zaliva, imenovanem Fontanigge, je ostalo mokrišče, ki je pomembno gnezdišče ptic, zanj pa je značilno tudi slanoljubno rastlinstvo. Zavarovano je kot krajinski park.

Pogled od severovzhoda, iz Seče

In pogled s hrvaške strani

Sprehod ob kanalih

Opuščena solinarska hiša

Kar zadeva obisk, se je treba pozanimati kako je urejeno glede turistične ponudbe. Nekoč je bilo še mogoče, danes pa je prosto pohajanje po območju krajinskega parka prepovedano in potrebno se je pozanimati kako je s turistično vodenimi ogledi. Je pa mogoče seveda prosto priti do prodajalne, kjer se da kupiti darilne vrečke soli.

V splošnem sta vhoda v območje dva - od severovzhoda in z juga (blizu letališča).

Parkirišči:

Ob kanalu sv. Jerneja (vstop od SV): 45.492340, 13.609019
Južno parkirišče: 45.464776, 13.614101