Luknja

4

Potem, ko Temenica drugič ponikne, se prikaže na plan v senčni dolini, ki je za blago dolenjsko pokrajino kaj nenavadna. Voda iz več kraških izvirov je sicer ujeta v ribogojnici, v okoliških stenah nad zatrepom doline pa se urijo plezalci. Nekoč pa je bilo drugače. Nad izviri je stal mogočen grad Predjamskih (Lueggerjev), od katerega so danes ostale samo še razvaline.

Večino svojega mirnega teka Temenica naredi v lepih meandrih, ob reki pa rastejo slikovita drevesa in se razprostirajo ravni travniki. Nič drugačna ni reka po drugem izviru. A dolina do vasi Prečna je zanimiva. Cesta vanjo bo najbrž že kmalu zaprta in treba bo kak kilometer iti peš. Ko se že bližaš izvirom, je na desni Lukenjska jama, ob njej pa razlagalna tabla. Menda naj bi celotna dolina nastala z vdorom kraške jame. V koncu doline je več naravnih zanimivosti: Lukenjska jama, Jama za gradom, naravno okno, udornica za gradom, več kraških izvirov in bruhalnikov ter v zaledju izvira brezno Velika Stražica. Nad izviri je tudi kar visoko ostenje, v katerem so v dveh sektorjih urejene številne plezalne smeri.

Bogata pa je tudi kulturna dediščina kraja. Lukenjska jama z okolico je tudi pomembno arheološko najdišče, kjer je bilo poleg ostankov živali najdeno orodje paleolitskega človeka (staro nekako 12.500 let). Na griču nad izviri je v srednjem veku stal kar velik in dobro utrjen grad. Kot grad Luegg je prvič omenjen leta 1351, zgradili pa naj bi ga že v 13. st. vitezi Predjamski. Propadati je začel po prvi svetovni vojni, danes je pohajanje med razvalinami nevarno.

Ruševine Lukenjskega gradu

Poleg poti po dolini, ob Temenici, nas steza popelje tudi nad izvire. Mimo gradu se lahko povzpnemo pod ostenje, s pomočjo jeklenice in nekaj skob se dvignemo na polico, ki prečka ostenje in s katere gredo plezalne smeri. Na drugi strani po krajšem zavarovanem odseku lahko nadaljujemo čez ostenje in čez gozd do glavne ceste. To je tudi najkrajši pristop, ki ga uporabljajo plezalci. Če pa smo pustili avto spodaj v ustju doline, pa se hitreje vrnemo mimo izvirov.