Grad Žužemberk

6

Mogočen grad stoji na skali nad Krko. V svoji zgodovini je videl nekaj bojev, konec II. svetovne vojne so ga porušila zavezniška letala. Sedaj ga postopno obnavljajo, za turistični obisk je že prav simpatično urejen - z veliko ljubezni in brez običajne turistične navlake.

Najlepši pogled na grad Žužemberg je z druge strani Krke

Krka je resnično nekakšna slovenska Loara. Seveda so francoski gradovi imenitnejši. Bogatejši so in v glavnem vsi ohranjeni. Nekatere gradove ob Krki pa so opustili že njihovi lastniki, drugi pa so bili porušeni v vojnah. Tudi v predzadnji, drugi svetovni vojni, ko so zmagoviti partizani čutili še posebno potrebo nadoknaditi vse, kar so preprosti Slovenci v zgodovini protiburžoaznega rušenja zamudili v prejšnjih stoletjih. A grad Žužemberk so nazadnje porušila zavezniška letala.

Leta 1000, ko so nad grajski portal vklesali letnico, na Kranjskem še ni stalo prav veliko gradov. Je bila tudi bolj razvita sosednja Koroška, od koder je prišel Viljem II, mejni grof Savinjske marke, graditelj gradu in mož bolj znane svete Heme, ki je bila tudi doma na bližnjem gradu Pilštajn. Kot drugi gradovi, je tudi Žužemberk prehajal iz rok v roke, med lastniki so bile tudi sloveče rodbine, kot so Celjski, Habsburžani in nazadnje Auerspergi (Turjaški).

S sprehoda po obzidju

Prizor z dvorišča

Ogled gradu tvorita dve ločeni zgodbi. Ko po glavni cesti pripeljemo mimo, je pogled na mogočne grajske stolpe seveda osupljiv. A za popoln ogled zunanjosti se moramo odpeljati na drugo stran Krke. Ko takoj onkraj mosta stojimo na bregu nasproti gradu, že vidimo vse: na visoki pečini grad in njegove stolpe, spodaj pa lepo Krko, ki malce višje pada čez vrsto pragov. Pa vseeno poskusimo najti res najboljšo točko za fotografiranje gradu. Pot mimo zadnje hiše se konča pri razvalini - še skozi to pojdimo, na drugi strani je pogled popoln. In seveda pomembno - priti moramo popoldne.

Ogled notranjosti gradu pa je bolj samoumeven. Marca 2021 ni bilo vstopnine. Lahko si šel po obzidju, iz stolpa v stolp, pa še nekaj drugih predelov gradu so odprli za ogled. V stolpih je bilo več tematskih razstav, vse so bile narejene domiselno in z ljubeznijo. Upam, da bo tudi nadaljevanje obnove gradu teklo še naprej po teh zgledih. Priložnosti je še veliko, saj je labirint prostorov vključno z glavnim palacijem še povsem porušen.


Parkirišče: 45.83052575795442, 14.928978086016599