9. TARAWIH - MODLITWA NOCNA W RAMADANIE

Tarawih - to modlitwa nadobowiązkowa (sunna) odmawiania po modlitwie nocnej - isza (przed modlitwą witr) w ramadanie. Modlitwa ta znana jest też pod nazwą qijamun ramadan. Podobnie jak w innych modlitwach nadobowiązkowych, nie ogłasza się na nią azanu ani iqamy.

Według Abu Hurajry, Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł: „Temu, kto przestrzega modlitwy nocnej w ramadanie powodując się wiarą i nadzieją na nagrodę od Allaha, zostaną wybaczone grzechy, które popełnił wcześniej”. [Muslim]

Aisza przekazała, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) modlił się w meczecie i było z nim kilka osób’; kiedy modlił się następnej nocy, towarzyszyło mu więcej ludzi. Trzeciej nocy, ludzie zgromadzili się, lecz (Prorok) nie wyszedł (by poprowadzić modlitwę). Rano rzekł: ‚Zauważyłem, co uczyniliście, lecz obawa, że modlitwa ta może stać się dla was obowiązkową (w ramadanie) powstrzymała mnie od dołączenia (do was)’”. [Muslim]

Modlitwa tarwih może być odmawiania w zgromadzeniu w meczecie lub indywidualnie. Jedyną przyczyną dla której Prorok zaprzestał odmawiać ją w grupie była obawa, że może stać się obowiązkową, a co za tym idzie, warunkiem koniecznym do wypełnienia przez wiernych w miesiącu postu.

§ Ilość rakatów tarawih

Modlitwa tarawih opiera się na wielokrotności parzystej liczby rakatów. Minimalna ilość rakatów odmawianych w tarawih wynosi dwa, maksymalna jedenaście lub dwadzieścia (dziesięć par). Podczas tarawih po recytacji sury Otwierającej w każdym rakacie recytuje się wersety bądź sury Koranu. Jeżeli wierny chce odmówić osiem rakatów modlitwy tarawih: odmawia dwa rakaty i kończy je taslimem (tak, jak modlitwę fadżr); wstaje, odmawia dwa rakaty kończąc je taslimem; wstaje odmawia dwa rakaty i kończy je taslimem; wstaje odmawia dwa rakaty – tak, aby w sumie ilość wszystkich rakatów wyniosła osiem. Na koniec można odmówić dwa rakaty – szafu i jeden rakat witr – co da w sumie jedenaście rakatów. Zgodnie z hadisem przekazanym przez Aiszę, Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nigdy nie przekraczał jedenastu rakatów w ramadanie, aczkolwiek, dwadzieścia rakatów tarawih i trzy rakaty witr zostały potwierdzone przez Umara, Usmana, Alego oraz wielu innych Salafów. Możliwym wytłumaczeniem różnic między przekazami jest to, że jedenaście rakatów to sunna zaś pozostałe są pożądane (mustahab).

§ Recytacja Koranu podczas tarawih

Chociaż sunna nie precyzyzuje, ile z Koranu należy recytować po surze Otwierającej w modlitwie tarawih, Salafowie przekazali, że recytowali całą surę Krowa w ośmiu rakatach. Wierny, który nie jest w stanie ich naśladować, powinien recytować tyle Koranu, ile jest w stanie.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ: 10. UCZYNKI ZALECANE W RAMADANIE