Chaula bint Hakim

"Biographies Of The Women Companions of the Holy Prophet", Maulana Saeed Ansar Nadvi, Abdul-Salam Nadvi, Allama Syed Suleman Nadvi

wydawnictwo: Darul-Ishaat, Pakistan

Przekład z angielskiego Ukhti Hagar

kunja: Umm Szarik (Matka Szarika)

plemię: Sulajm

rodowód: Hakim < Umajja < Haicha < Al-Anqas < Murra < Hilal < Falidż < Zakłan < Chalaba < Bahsa < Sulajm

Była ciotką Proroka (pokój z nim) i żoną Usmana ibn Mazun, towarzysza Proroka o wysokim statusie. Po przyjęciu islamu wyemigrowała do Medyny. W drugim roku po Emigracji, na skutek ran odniesionych w czasie bitwy pod Badr, zmarł jej mąż i nie wyszła za mąż ponownie, aczkolwiek sama złożyła propozycję małżeństwa Prorokowi (pokój z nim) [Sahih Buchari 4788 i 5113].

Chaula bint Hakim jest narratorką 15 hadisów. Na podstawie jej autorytetu przekazywali dalej: Sad ibn Abu Łabas, Said ibn Mysajib, Baszr ibn Said, Urła i Rabi ibn Malik. Autor „Asad ul-Ghaba” określa ją mianem „kobiety pobożnej”. Często w ciągu dnia pościła, a w nocy spędzała czas na modlitwie.

Wiadomo o niej, że początkowo była wielką wielbicielką ozdób i z tego powodu prosiła Proroka (pokój z nim) aby pozwolił jej je nosić, jeżeli muzułmanie zdobędą Taif. Odparł: „Jeżeli Allah nie pozwala, jakże ja mogę to zrobić?”.

> Hamna, bint Dżahsz