ROZDZIAŁ 39. PRAWA SĄSIADÓW

Allah, Wywyższony, mówi (co znaczy):

{Czcijcie Boga i nie dodawajcie współtowarzyszy! Okazujcie dobroć rodzicom i bliskim krewnym, i sierotom, i biednym, sąsiadowi bliskiemu krewnemu i sąsiadowi, który jest wam obcy, i towarzyszowi będącemu u boku, i podróżnemu, i temu, którym zawładnęły wasze prawice}. (Koran 4:36)

303. Przekazali Ibn Umar i Aisza, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Gabriel tak nakazywał dobre traktowanie sąsiadów, aż myślałem, że zostaną włączeni między spadkobierców”.

[Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Hadis podkreśla znaczenie dobrego traktowania sąsiadów.

304. Przekazał Abu Dharr, że Prorok (pokój z nim) powiedział mu: „Abu Dharze, jeśli przygotowujesz rosół, zwiększ ilość wody i (kiedy będzie gotowy) daj część swoim sąsiadom”.

[Muslim]

Według innej narracji Muslima, Abu Dharr przekazał, że Prorok (pokój z nim) doradził mu: „Jeśli przygotowujesz rosół, dodaj więcej wody i (kiedy będzie już gotowy) daj trochę twoim sąsiadom, i zrób to z życzliwością”.

Komentarz:

Na podstawie powyższego przekazu ewidentnym jest, że muzułmanie powinni dzielić pożywienie z ubogimi sąsiadami. Nie będąc w stanie przygotować większej ilości jedzenia, powinni przynajmniej dolać więcej wody do gotowanej zupy , i dzięki temu podzielić się nią z biednymi sąsiadami. Hadis prowadzi do wniosku, że muzułmanie nie powinni się ograniczać w pomocy sąsiadom, ale robić jak najwięcej w tym względzie.

305. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Na Allaha nie jest muzułmaninem, na Allaha nie jest muzułmaninem, na Allaha nie jest muzułmaninem!”. Kiedy spytano go, o kogo chodzi, odpowiedział: „Ten, przed którego złem nie jest bezpieczny sąsiad”.

[Al-Buchari i Muslim]

Według innego przekazu Muslima, Prorok (pokój z nim) powiedział: „Ten, przed którego złym postępowaniem nie jest bezpieczny sąsiad, nie wejdzie do Raju”.

Komentarz:

Hadis podkreśla, że krzywdzenie lub sprawianie kłopotów sąsiadom jest grzechem karanym przez Allaha i wywołującym Jego gniew.

306. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Muzułmanki, nie lekceważcie obdarowywania sąsiadek, nawet jeśli (podarunkiem) miałaby to być owcza racica”.

[ Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Sąsiędzi powinni obdarowywać się nawzajem, zarówno biedni jak bogaci, w zależności od możliwości. Osoby ubogie nie powinny myśleć, że to, co dają swoim sąsiadom, jest bezwartościowe. Nawet najmniejszy szczerze ofiarowany prezent znajdzie akceptację w oczach Allaha. Odnośnie tego Allah powiedział w Koranie: {I ten, kto uczynił dobra na ciężar pyłku, zobaczy je – Koran 99:7}

Dla osoby bogatej lepsze będzie ofiarowanie prezentu stosownego do jej stanu posiadania. Nie należy jednak nieszczerze oddawać sąsiadom nielubianych przedmiotów – takie zachowanie jest demonstracją pogardy dla sąsiadów, prezent powinien być oznaką szczerej miłości braterskiej.

307. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim)powiedział: „Nikt nie powinien zabraniać sąsiadowi wbijania kołków (we wspólną – przyp. tłum.) ścianę”. Abu Hurajra dodał: „Teraz widzę was odwracających się od tradycji Proroka (pokój z nim), ale na Allaha nadal będę ją głosił”.

[Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Powyższy przekaz dotyczy osób mieszkających w chatach i namiotach, lub innych miejscach gdzie budynki mają wspólne ściany. Na jego podstawie wiadomo, że muzułmanie powinni być taktowni i łagodni względem sąsiadów, jak również współpracować z nimi, ponieważ wszyscy muzułmanie są jak jedno ciało, którego organy są ze sobą połączone. W świetle powyższego przekazu jasne są prawa sąsiadów w ramach islamu.

308. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Niech wierzący w Allaha i Dzień Sądu nie krzywdzi sąsiada, i niech wierzący w Allaha i Dzień Sądu okazuje gościnność wobec odwiedzającego go, i niech wierzący w Allaha i Dzień Sądu mówi dobre rzeczy lub zachowa milczenie”.

[Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Hadis dotyczy owoców wiary – osoba nie posiadająca wspomnianych cech jest pozbawiona błogosławieństw wiary, jak nie przynoszące owoców drzewo lub bezwonny kwiat.

309. Przekazał Abu Szurajh Al-Khuzaj, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Niech wierzący w Allaha i Dzień Sądu nie krzywdzi sąsiada, i niech wierzący w Allaha i Dzień Sądu okazuje gościnność wobec odwiedzającego go, i niech wierzący w Allaha i Dzień Sądu mówi dobre rzeczy lub zachowa milczenie”.

[Muslim]

310. Przekazała Aisza, że powiedziała: „Proroku, mam dwóch sąsiadów, któremu powinnam posłać podarunek?” - na co Prorok (pokój z nim) odparł: „Temu, którego drzwi są bliżej”.

[Al-Buchari]

Komentarz:

Jeśli muzułmanin nie jest wystarczająco zasobny, by ofiarować prezenty sąsiadom, i chce obdarować tylko jednego z nich, powinien posłużyć się wskazówką z hadisu. Najbliższy sąsiad ma pierwszeństwo przed pozostałymi.

311. Przekazał Abdullah bin Umar, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Najlepszym towarzyszem w oczach Allaha jest ten, kto jest najlepszy dla swoich towarzyszy, a najlepszym sąsiadem w oczach Allaha jest ten, kto jest najlepszy dla swoich sąsiadów”.

[At-Tirmidhi]

Komentarz:

Słowo ‘towarzysz’ oznacza osobę dotrzymującą towarzystwa w czasie podróży lub w ciągu stałego zamieszkania. Muzułmanie mają obowiązek dobrze traktować wszystkich towarzyszy, ale sąsiedzi mają pierwszeństwo. Dobre relacje z sąsiadami są sposobem osiągnięcia wysokiej pozycji w Raju.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 40. DOBRE TRAKTOWANIE RODZICÓW I PODTRZYMYWANIE WIĘZÓW RODZINNYCH