ROZDZIAŁ 16. PRZESTRZEGANIE SUNNY I ZWIĄZANA Z TYM ETYKIETA

Allah, Najwyższy, mówi (co znaczy):

{A to, co wam daje Posłaniec, to bierzcie; a czego wam zakazał, od tego się powstrzymujcie!} (Koran 59:7)

{On nie mówi pod wpływem namiętności. To jest tylko objawienie, które mu zostało zesłane.} (Koran 53:3-4)

{Powiedz: „Jeśli kochacie Boga, to postępujcie za mną! Wtedy i Bóg będzie was miłował i przebaczy wam wasze grzechy.”} (Koran 3:31)

{Wy macie w Posłańcu Boga piękny wzór - dla każdego, kto się spodziewa Boga i Dnia Ostatniego i kto Boga często wspomina.} (Koran 33:21)

{Ale nie! Na twego Pana! Oni nie uwierzą, dopóki nie uczynią ciebie sędzią w tym, co jest przedmiotem sporu między nimi. Potem nie znajdą już w sobie sprzeciwu co do tego, co rozstrzygnąłeś, i poddadzą się całkowicie.} (Koran 4:65)

{A jeśli się sprzeczacie o coś między sobą, to przedstawcie to Bogu i Posłańcowi} (Koran 4:59)

{Ktokolwiek słucha Posłańca, ten słucha Boga.} (Koran 4:80)

{I ty, z pewnością, poprowadzisz ludzi ku drodze prostej} (Koran 42:52-53)

{Niech się mają na baczności ci, którzy sprzeciwiają się Jego rozkazowi; żeby nie dosięgła ich jakaś niedola albo żeby ich nie dosięgła kara bolesna.} (Koran 24:63)

{I wspominajcie to, co wam jest recytowane w waszych domach ze znaków Boga i z mądrości!} (Koran 33:34)

156. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Nie pytajcie mnie niepotrzebnie o szczegóły rzeczy, o których wam nie wspomniałem. Zaprawdę, ludzie przed wami zostali zgładzeni (przez Allaha – przyp. tłum.), ponieważ zadawali wiele pytań swoim prorokom i poróżnili się odnośnie ich proroków. Unikajcie tego, czego wam zakazałem i róbcie to, co wam nakazałem jak najlepiej umiecie i jesteście w stanie”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Zbędna dociekliwość, tworzenie różnic, gmatwanie nakazów Allaha i Jego Proroka (pokój z nim) prowadzi do zniszczenia (może: rujnuje człowieka). Bezpieczne jest tylko wykonywanie rozkazów Allaha i Jego Proroka (pokój z nim) bez przypuszczeń i wątpliwości. Drobiazgowość w sprawach religii należy również do tej kategorii. Wprowadza chaos, tworzy konflikty i otwiera bramy rozłamów i podziałów. Oby Allah obdarzył wspólnotę muzułmanów rozsądkiem, by mogli unikać tej ścieżki i aby podążyli Drogą Prostą zapewniającą pokój i bezpieczeństwo. Niech stanie się całkowicie jasnym, że istnieje tylko jedna, jedyna Droga Prosta. Nie może istnieć wiele właściwych dróg. Kiedy tylko wspólnota porzuci Drogę Prostą, z pewnością zbłądzi.

157. Przekazał Irbad bin Sarijah, że pewnego dnia Prorok (pokój z nim) wygłosił bardzo elokwentne kazanie (chutba), w związku z którym oczy roniły łzy, a serca przepełniało łkanie. Mężczyzna powiedział: „Posłańcu Allaha, to jest jak pożegnalna rada, więc doradź nam”. Prorok (pokój z nim) powiedział: „Przestrzegam was, abyście obawiali się Allaha, słuchali i byli posłuszni (przywódcom), nawet jeśli waszym dowódcą zostałby wybrany abisyński niewolnik, ponieważ ci z was, którzy mnie przeżyją, zobaczą wiele podziałów. Tak więc trzymajcie się mocno mojej sunny i podążajcie za wzorem prawowiernych Kalifów, którzy nastaną po mnie. Trwajcie przy nich i trzymajcie się ich. Strzeżcie się innowacji (w religii), ponieważ każde odstępstwo (bidah) jest zbłądzeniem”.

(Abu Dawud i At-Tirmidhi)

Komentarz:

Hadis podkreśla konieczność bogobojności, posłuszeństwa dowódcy, naśladowania Proroka (pokój z nim) i pierwszych prawowiernych kalifów. Kategorycznie zakazuje innowacji w religii. Opisuje również przepowiednię Proroka (pokój z nim), że wspólnota islamska padnie ofiarą niezgody, wskazując jednocześnie środki temu zapobiegające. Proponowanym środkiem zaradczym jest trzymanie się muzułmanów ścieżki wskazanej przez Proroka (pokój z nim) i jego prawowiernych następców (kalifów). Jest to kryterium odkrywania prawdy w chaosie różnych poglądów. Wszystkie problemy muzułmanów znikną, jeśli zaakceptują to jako jedyne kryterium rozróżnienia między dobrem a złem.

158. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Każdy członek mojej wspólnoty (ummy) wejdzie do Raju (Dżannah) poza tymi, którzy odmówią”. Zapytano go, kto odmówi, a On (pokój z nim) odpowiedział: „Każdy, kto jest mi posłuszny, wejdzie do Raju, a kto nie jest mi posłuszny, odmawia (wejścia do Raju).”

(Al-Buchari)

Komentarz:

Słowo umma oznacza tutaj wspólnotę ludzi, którzy przyjęli zaproszenie Proroka (pokój z nim) i odpowiedzieli na wezwanie do przyjęcia islamu. Osoby spoza wspólnoty podążające za jego naukami również wejdą do Raju.

159. Przekazał Salamah bin Al-Akwa od swego ojca, że ktoś jadł lewą ręką w obecności Proroka (pokój z nim). Prorok powiedział: „Jedź prawą ręką”, lecz tamten odparł, że nie może. Na to Prorok (pokój z nim) powiedział: „Obyś już nigdy tego nie mógł zrobić”. To duma powstrzymywała tamtego przed wykonaniem polecenia i nigdy potem nie zdołał podnieść prawej ręki do ust.

(Muslim)

Komentarz:

Jedzenie lewą ręką bez ważnej przyczyny jest odrażające. Oprócz jedzenia, wszystkie dobre rzeczy Prorok (pokój z nim) robił prawą ręką. Ignorowanie nakazów Allaha i praktyki Proroka (pokój z nim) z powodu dumy jest poważnym wykroczeniem i może zagrozić wierze muzułmanina.

160. Przekazał Numan bin Baszir, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Prostujcie szeregi (podczas modlitwy) lub Allah zasieję między wami niezgodę”.

(Al-Buchari i Muslim)

Wg innego przekazu Muslima Numan bin Baszir, że Prorok (pokój z nim) zwykle prostował szeregi, jakby prostował za ich pomocą strzałę, dopóki się nie nauczyliśmy. Pewnego dnia przyszedł, stanął (do modlitwy) i już miał powiedzieć: „Allahu akbar” (rozpocząć modlitwę), gdy zobaczył mężczyznę, którego pierś wystawała z rzędu. Powiedział: „Słudzy Allaha, prostujcie szeregi (w czasie modlitwy) lub Allah zasieje między wami niezgodę”.

Komentarz:

Sformułowanie „Allah zasieje niezgodę” oznacza, że stworzy On różnice i konflikty. Hadis uzmysławia wagę (należytego – przyp. tłum.) ustawiania się w rzędach podczas modlitwy zbiorowej, na co obecnie muzułmanie niespecjalnie zwracają uwagę. Z powodu braku zrozumienia zasad islamu, ludzie nie kładą odpowiedniego nacisku na poprawne formowanie rzędów w meczetach w czasie modlitw zbiorowych.

161. Przekazał Abu Musa, że dom w Medynie zapalił się i dach i sufit zapadły się na mieszkańców. Kiedy opowiedziano o tym Prorokowi (pokój z nim), rzekł: „Ogień jest waszym wrogiem, więc zgaście go, zanim pójdziecie spać”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Nakaz gaszenia ognia jest związany z lampami, które dawały światło przez spalanie nasiąkniętego olejem knota, co może być przyczyną pożaru. Takie lampy były używane w czasach Proroka (pokój z nim). Nie ma zagrożenia w oświetlaniu używanymi obecnie żarówkami elektrycznymi.

162. Przekazał Abu Musa, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Wskazówkę i wiedzę, które dał mi Allah, można porównać do deszczu padającego na ziemię. Urodzajna część ziemi wchłania go i dzięki temu wzrasta trawa i zioła. Inna, lita część ziemi, zatrzymuje go i Allah obdarza wodą ludzi, którzy ją piją, poją innych i używają do nawadniania. Część deszczu pada jednak na piaszczystą ziemię, która ani nie zatrzymuje wody ani nie daje roślinności. Jest tu podobieństwo człowieka, który rozumie religię Allaha i czerpie korzyści z tego, z czym wysłał mnie Allah; uczy się i naucza innych. I jest też to podobieństwo tego, kto nigdy nie podnosi w związku z tym głowy (tzn. nie czerpie korzyści z tego, co zostało zesłane Prorokowi (pokój z nim)) ani nie akceptuje wskazówki Allaha, z którą zostałem posłany”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

W tym hadisie wskazówka i wiedza, które zostały zesłane ludzkości (przez Allaha) za pośrednictwem Proroka (pokój z nim) porównane zostały do zbawiennego deszczu, ponieważ wiedza działa na martwe serca tak, jak deszcz na jałową ziemię. Ten, kto robi z niej użytek, został porównany do żyznej gleby, a ten, kto czerpie wiedzę i przekazuje innym, ale sam jej nie praktykuje, został porównany do twardej ziemi nie chłonącej wody, ale zatrzymującej ją by ludzie mogli jej użyć. Osoba, która nie uczy się i nie wykorzystuje wiedzy jest jak piaszczyste podłoże, które nie przynosi żadnych korzyści. Taka osoba jest najgorsza, ponieważ sama nie korzysta i nie pozwala skorzystać innym. Hadis zachęca do zdobywania wiedzy, przekazywania jej innymi oraz jej wykorzystywania; ostrzega też ludzi przez zaniechaniem tego obowiązku.

163. Przekazał Dżabir, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Mnie i was można porównać do mężczyzny, który roznieca ogień, a ćmy i koniki polne wpadają do niego, kiedy roztacza wokół światło. Mężczyzna stara się je odgonić (od ognia – przyp. tłum.), ale one go ogarniają i wskakują do ognia. Ja chwytam was za pasy (by uratować was) od ognia, ale wy wyślizgujecie mi się z rąk”.

(Muslim)

Komentarz:

Hadis wspomina skrajną dobroć, którą Prorok (pokój z nim) roztaczał nad swoimi naśladowcami. Wspomina również o nieszczęściu tych, którzy będą paliwem w Piekle z powodu niezaakceptowania islamu mimo zapału i żaru z jakimi Prorok (pokój z nim) zapraszał ich do islamu. Ludzie, którzy nie przyjmą islamu, znajdą się w Ogniu piekielnym tak, jak ćmy w ogniu.

164. Przekazał Dżabir, że Prorok (pokój z nim) nakazał oblizywać palce po jedzeniu i oczyszczać naczynia mówiąc: „Nie wiecie, w której części (jedzenia) jest błogosławieństwo Allaha”.

(Muslim)

W innym hadisie, Dżabir przekazał, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Jeśli komuś upadnie kęs pożywienia, niechaj go podniesie, usunie zabrudzenie i zje, i niech nie zostawiać go dla szatana; i nie wycierajcie rąk chustkami dopóki nie obliżecie palców, albowiem nie wiecie, w której części pożywienia jest błogosławieństwo (barakah*) od Allaha”.

* Barakah to niezmierzoność dobra i jego ciągłość

Komentarz:

Hadis nakłania muzułmanów do oblizywania palców po posiłku, wycierania pozostałego na naczyniach jedzenia oraz zjadania upuszczonych kawałków pożywienia. To wszystko przynosi następujące korzyści: błogosławieństwo może być w pożywieniu, które przylgnęło do palców lub naczyń; takie postępowanie jest oznaką pokory i przeciwieństwem zachowania osób dumnych i wyniosłych; chroni przed niewdzięcznością wobec Allaha i jest środkiem zwalczania szatana. W świetle tych islamskich nakazów każdy może ocenić przestrzeganie zasad islamu i niewdzięczność względem Allaha, objawiające się w ilości jedzenie wyrzucanego do śmieci.

165. Przekazał Ibn Abbas, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „W Dniu Sądu zostaniecie zebrani bosi, nadzy i nieobrzezani”, a następnie wyrecytował: {I tak jak zaczęliśmy pierwsze stworzenie, My je powtórzymy - według Naszej obietnicy. Zaprawdę, My tego dokonujemy!} i mówił dalej: „Pierwszy odziany zostanie prorok Abraham. Potem część z moich towarzyszy zostanie zabrana na lewą stronę (tzn. przeznaczona do Ognia), a ja powiem: ‘Mój Panie, Oni należą do mojej wspólnoty’, i zostanie mi powiedziane: ‘Nie wiesz, co wynaleźli (jakie innowacje wprowadzili – przyp. tłum.) po tym, jak ich opuściłeś’. Wtedy powiem jak pokorny sługa (Jezus, pokój z nim) powiedział: {Ja byłem świadkiem ich, jak długo przebywałem wśród ludzi; a kiedyś mnie wezwał do Siebie, Tyś został ich pilnym stróżem, wszak jesteś świadkiem każdej rzeczy! Jeśli Ty ich ukarzesz - oni przecież są Twymi sługami, a jeśli Ty im przebaczysz - to przecież jesteś Potężny, Mądry!}. I będzie powiedziane: ‘Oni odwracali się na piętach, po tym jak od nich odszedłeś’”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Z tego hadisu dowiadujemy się, że karą za apostazję (odejście) od islamu jest Piekło i z tego powodu jest karana śmiercią. Dowiadujemy się także, że Prorok (pokój z nim) nie miał żadnej wiedzy o rzeczach niewidzialnych, nie był wszechobecny ani wszechwiedzący, jak fałszywie wierzą dewianci. Jeśli tak by było, nie zaakceptowałby jako swoich Towarzyszy i naśladowców ludzi, którzy byi w rzeczy samej apostatami. Stąd też, dopiero kiedy otrzymał objawienie o ich prawdziwych postępkach, wyparł się ich, tak jak prorok Jezus (pokój z nim) wyparł się ludzi, którzy zaczęli czcić jego i jego matkę (oby Allah był z niej zadowolony) jako bóstwa.

166. Przekazał Abdullah bin Mughaffal, że Prorok (pokój z nim) zakazał rzucania kamieniami przy pomocy kciuka i palca wskazującego i w związku z tym powiedział: „To nie zabija zwierzyny ani nie nie rani wroga, ale łamie zęby i uszkadza oczy”.

(Al-Buchari i Muslim)

Według innego hadisu bliski krewny Abdullaha bin Mughaffal rzucał kamieniami, używając kciuka i palca wskazującego, i (Abdullah) przekazał mu, że Prorok (pokój z nim) zabronił tego, mówiąc, że to nie zabija zwierzyny. Ponieważ sytuacja się powtórzyła, Abdullah powiedział: „Mówiłem, że Prorok (pokój z nim) tego zabronił, a ty znów to zrobiłeś. Nie będę więcej z tobą rozmawiał”.

Komentarz:

Hadis zabrania robienia czegokolwiek, co może wyrządzić innym krzywdę oraz uczy, że nie powinno się podtrzymywać więzi i rozmawiać z osobami, które nie przestrzegają nakazów Allaha i Jego Proroka (pokój z nim)

167. Przekazał Abis bin Rabia, że widział, jak Umar bin Al-Chattab całował Czarny Kamień (Al-Hadżar Al-Aswad) i mówił: „Wiem, że jesteś tylko kamieniem, i że nie możesz mi zaszkodzić ani przynieść korzyści. Gdyby nie to, że widziałem, jak Prorok (pokój z nim) cię całował, nie pocałowałbym cię”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Stanowisko Umara obrazowane przez hadis jest znaczące, ponieważ chciał wyjaśnić niepiśmiennym i nieświadomym, że Czarnego Kamienia Kaby nie całuje się dlatego, że w islamie kamieniom oddaje się cześć, tak jak w czasach przedislamskich. Umar chciał podkreślić, że całowanie Czarnego Kamienia jest związane tylko i wyłącznie z naśladowaniem Proroka (pokój z nim). Posłuszeństwo Prorokowi (pokój z nim) w każdej sprawie jest obowiązkiem, niezależnie od tego, czy ktoś rozumie przyczyny, czy nie. Na przykład, poprzez analogię do całowania Czarnego Kamienia, niektórzy uważają, że rzeczą dozwoloną jest całowanie i hołdowanie grobom świętych. Nie jest to poprawne, ponieważ całowanie Czarnego Kamienia jest aktem czci (lub jego częścią), a każdy akt czci jest tauqif (czyli został określony przez Allaha i Proroka (pokój z nim) w Koranie i sunnie i są to jego jedyne źródła, bez miejsca na własne opinie) i nie może być powiększony, zmniejszony ani nie uznany za coś innego.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 17. POSŁUSZEŃSTWO NAKAZOM ALLAHA JEST OBOWIĄZKOWE