ROZDZIAŁ 08. PRAWOŚĆ I NIEZŁOMNOŚĆ

Allah, Najwyższy, mówi (co znaczy):

{Postępuj drogą prostą, tak jak ci zostało nakazane…} (Koran 11:112)

{Zaprawdę, na tych, którzy powiedzieli: „Pan nasz - to Bóg!”, i potem poszli prosto - zstąpią aniołowie: „Nie obawiajcie się i nie smućcie! Cieszcie się Ogrodem, który wam został obiecany! My jesteśmy waszymi opiekunami w życiu na tym świecie i w życiu ostatecznym. Dla was będzie tam to, czego zapragną wasze dusze; i dla was będzie tam to, o co wy poprosicie - jako gościnne przyjęcie od Przebaczającego, Litościwego}. (Koran 41:30-32)

{Zaprawdę, nie ma obawy o tych, którzy mówią: „Nasz Pan to Bóg!”, i potem idą prosto; oni nie będą zasmuceni. Oni będą mieszkańcami Ogrodu; będą tam przebywać na wieki. Taka będzie nagroda za to, co oni czynili}. (Koran 46:13,14)

85. Przekazał Sufjan bin Abdullah, że powiedział do Proroka (pokój z nim): „Powiedz mi coś o islamie, o co nie będę nikogo więcej pytał”. Prorok (pokój z nim) odpowiedział: „Mów: wierzę w Allaha i bądź stały w wierze”.

(Muslim)

Komentarz:

Stałość oznacza ścisłe przestrzeganie zasad islamu, wykonywanie nakazów i unikanie rzeczy zakazanych. Wiara to nie tylko wypowiedzenie szahady. Prawdziwa wiara jest związana z praktyką, ponieważ praktykowanie religii jest dowodem wiary. Drzewo, które nie wydaje owoców jest nieprzydatne, tak samo wiara nie ma wartości bez praktyki. Niezłomność w tym zakresie jest znakiem wiary doskonałej.

86. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Podążajcie dokładnie prawdziwą (prostą) drogą wiary, i bądźcie (na niej) stali (niezłomni); miejcie na uwadze, że żaden z was nie osiągnie zbawienia bez dobrych uczynków”. Ktoś spytał: „Nawet Ty, Posłańcu Allaha?”. On (pokój z nim) odpowiedział: „Nawet ja, jeżeli Allah nie będzie dla mnie miłosierny i łaskawy”.

(Muslim)

Komentarz:

Hadis mówi o ważności wiary i praktyki, ponieważ jest to jedyna droga do osiągnięcia łaski i błogosławieństwa Allaha, ale nie powinno się całkowicie polegać na praktyce, ponieważ każde niedociągnięcie (Koran o którym nie wiemy) może zniweczyć dobry uczynek. Dlatego ważnym jest wznoszenie próśb do Allaha o przyjęcie naszych dobrych uczynków i zlitowanie się nad nami, ponieważ bez tego nawet najwspanialszy akt czci (dobry uczynek) może być bezwartościowy.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 9. ROZWAŻANIA NA TEMAT WSPANIAŁEGO STWORZENIA ALLAHA, PRZEMIJALNOŚCI ŻYCIA DOCZESNEGO, POTWORNOŚCI DNIA KARY I ROZPRĘŻENIA DUSZY ORAZ UKIERUNKOWANIA JEJ KU PRAWOŚCI I NIEZŁOMNOŚCI