ROZDZIAŁ 22. DORADZANIE

Allah, Najwyższy, mówi (co znaczy):

{Wierni są przecież braćmi!} (Koran 49:10)

{(Noe powiedział): daję wam szczerą radę} (Koran 7:62)

{Pzekazuję wam posłanie mojego Pana i jestem dla was doradcą godnym zaufania.} (Koran 7:68)

181. Przekazał Tamim bin Aus Ad-Dari, że Prorok (pokój z nim) powiedział: "Religia (ad-diin) jest szczerością". (Ludzie) zapytali, wobec kogo (szczerość obowiązuje – przyp. tłum.), a On (pokój z nim) odparł: "Wobec Allaha, Jego Księgi, Jego Posłańca i wobec przywódców muzułmanów i wszystkich muzułmanów".

[Muslim]

Komentarz:

Hadis podkreśla wielką wagę szczerości. Szczerość wobec Allaha oznacza rzeczywistą wiarę w Niego i szczere czczenie tylko Jego. Szczerość wobec Koranu oznacza, że serca i umysły muzułmanów powinny potwierdzać, że jest on prawdziwy. Należy recytować Koran regularnie, starannie przestrzegać zawartych w nim poleceń i unikać mylnej interpretacji. Szczerość wobec Proroka (pokój z nim) oznacza potwierdzenie jego proroctwa oraz wierne posłuszeństwo jego poleceniom i zaleceniom (sunnie Proroka – przyp. tłum.). Szczerość wobec władców związana jest ze współpracą z nimi w ramach prawa i posłuszeństwem, jeśli nakazy nie są grzeszne. Jeśli władcy zbaczają z Prostej Drogi należy doradzać im prawidłowe postępowanie. Nie należy występować przeciwko nim, dopóki jawnie nie odejdą od wiary. Szczerość wobec muzułmanów należy rozumieć jako pracę nad poprawą warunków obecnego życia i tego po śmierci. Wierni powinni dobrze być prowadzeni, zachęcani do dobrych uczynków i ostrzegani przez złem.

182. Przekazał Dżair bin Abdullah: Złożyłem przysięgę [baja] Prorokowi, że przestrzegać będę modlitw, płacić jałmużnę obowiązkową (zakat) i doradzać muzułmanom.

[Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Hadis podkreśla wagę życzliwości dla wszystkich muzułmanów. Prorok wymagał od swoich towarzyszy przyrzeczenia, że będą życzliwie doradzać sobie nawzajem, tak samo jak wymagał przestrzegania (czasu) modlitw i płacenia jałmużny.

183. Przekazał Anas, że Prorok (pokój z nim) powiedział: "Żaden z was nie stanie się nie uwierzy szczerze, dopóki nie będzie pragnął dla swego brata (w islamie) tego, czego pragnie dla siebie".

[Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Na podstawie powyższego hadisu poznajemy wagę i zalety miłowania sióstr i braci w islamie (życzenia im dobra – przy. tłum.). Gdyby społeczność muzułmanów stosowała się do tego nakazu, natychmiast wyeliminowałoby grzechy takie jak wścibstwo, oszukiwanie, korupcja, nieuczciwość, kłamstwo, fałszerstwo itp. Islam naucza tej złotej zasady, lecz wierni lekceważą ją i w konsekwencji wiodą haniebne i podłe życie. Oby Allah poprowadził ich Drogą Prostą.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 23. NAKAZYWANIE DOBRA I ZABRANIANIE ZŁA