11. RÓŻNICE MIĘDZY zakatem al-mal a zakatem al-fitr

Zakat al-mal dotyczy oszczędności, zaś zakat al-fitr regulowany jest przez głowę rodziny w imieniu wszystkich jej członków. Również zakat al-mal należy uregulować, kiedy oszczędności osiągną wyznaczony nisab (ilość minimalną od której należny jest zakat), lecz zakat al-fitr należy się od człowieka, który ma jedzenie wystarczające na jeden dzień. Te dwie kategorie różnią się względem ilości wymaganej dla każdej z nich. Dr. Muhammad Ahmad al-Musajjar, Profesor Zasad Wiary Islamu, Fakultetu Teologii na uniwersytecie al-Azhar, wyjaśnia:

„Muzułmanin powinien dziękować Allahowi za dary, którymi On go obdarzył i współpracować z ludźmi i dzielić z nimi ich uczucia. Musi więc zapłacić zakat, pożyczać potrzebującym i uczestniczyć w akcjach charytatywnych, aby nie otrzymać kary, o której wspomina werset: [Koran 9:34-35] {A tym, którzy zbierają złoto i srebro, a nie rozdają ich na drodze Allaha – obwieść karę bolesną. W Dniu, kiedy te metale będą rozpalone w Ogniu piekielnym i będą napiętnowane nimi ich czoła, ich boki i grzbiety: „Oto co zebraliście dla siebie. Zakosztujcie więc tego, co zebraliście!”}

Zakat al-mal i zakat al-fitr różnią się zasadniczo.

Zakat al-mal odnosi się jak nazwa wskazuje (arab. al-mal – majątek, pieniądze, przyp. tłum) do zaoszczędzonych pieniędzy; zaś zakat al-fitr musi zostać zapłacony przez głowę rodziny w imieniu jej członków. Również zakat al-mal należy zapłacić, kiedy oszczędności osiągną określoną przypisaną wartość, która równa się dwudziestu (20) misqalom w złocie i dwustu (200) dirhamom w srebrze. Nie ma ustalonego nisabu dla zakat al-fitr, aczkolwiek zapłacić musi go ten, kto ma pożywienie zaspokajające jednodniowe potrzeby jego i jego rodziny w przededniu święta z okazji końca postu (al-fitr). Co więcej, zakat al-mal może zostać uregulowany w dowolnym czasie w roku, jeśli Nisab pozostaje w posiadaniu przez jeden rok. Zakat al-fitr musi zostać zapłacony przez tego, kto doświadcza części miesiąca ramadan i części miesiąca szałłal.

Z drugiej strony, wartość zakatu al-mal wynosi 2,5 % majątku. Zaś wartość zakatu al-fitr wynosi dwa qadah (stara jednostka miary, ok. 2,5 kg. przyp. tłum) ryżu lub ziarna (mąki) lub innego rodzaju pożywienia popularnego w danym regionie.

Dowodem na powyższe jest hadis zapisany w dwóch autentycznych zbiorach hadisów (al-Buchariego i Muslima), przekazany przez Ibn Umara: „Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nakazał, aby zakat al-fitr wypłacano jako jeden sa’a (dawna miara, ok. 2,5-3 kg) daktyli lub pszenicy od każdego człowieka wolnego czy niewolnika, mężczyźni i kobiety spośród muzułmanów." W innym autentycznym hadisie przekazano, że Wysłannik Allaha nakazał wypłacać zakat al-fitr przed udaniem się na modlitwę świąteczną. Czyni się tak, aby w tym dniu wszyscy muzułmanie mogli się radować.

Nie trzeba mówić, że zakat od majątku (al-mal) wyraża stan zasobności i zadowolenia człowieka, który przekazuje zakat, albowiem muszą go regulować ludzie zasobni. W przeciwieństwie, zakat z okazji końca postu (al-fitr) muszą wypłacić zarówno biedni jak i ubodzy. [...]

Dodatkowo, celem wypłaty zakatu z okazji końca postu (al-fitr) przez ubogich jest umożliwienie im otrzymania nagrody obiecanej przez Allaha za zakat na równi z bogatymi. To, ma na celu ich zachęcenie i poszanowanie ich godności. Jest to niezmierzona mądrość, której nie można znaleźć w innej religii czy systemie wypracowanym ręką człowieka”. A Allah Wszechmogący wie najlepiej.