Oszczerstwa i zniewagi

A Modern Culture of Insults, Szejch Salman al-Oadah

Przekład: Iman

Niektórzy ludzie mają skłonności do gwałtowności i irytacji. Mówią ostre słowa, z których nie wynikają ani siła argumentów ani dowody, lecz pełne są przekleństw i obelg.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Ci, którzy zwykle przeklinają nie znajdą się ani wśród wstawienników ani wśród świadków w Dniu Sądu”. („Sahih Muslim”)

Podobnie, Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł: „Wierzący nie przeklina ani nie oskarża. Nie jest podły ani nieprzyzwoity”. („Sunan al-Tirmizi”)

Ktokolwiek kocha Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) i pragnie dołączyć do jego towarzystwa w Dniu Sądu, powinien iść za jego dobrym przykładem. Oznacza to, że powinien chronić swój język przed wypowiadaniem czegokolwiek, poza dobrymi rzeczami. Rada Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) brzmiała: „…ktokolwiek wierzy w Allaha i Dzień Ostatni niech powie coś dobrego lub niech zachowa milczenie”. („Sahih al-Buchari”, „Sahih Muslim”)

Oby Allah zmiłował się nad człowiekiem, który zarówno mówi coś dobrego, zasługując w ten sposób na nagrodę, jak również zachowuje milczenie i jest bezpieczny.

Nie ma nic złego w niezgodzie lub kłótniach między ludźmi, szczególnie w tych burzliwych, pogmatwanych czasach. Aczkolwiek, spory należy rozwiązywać w oparciu o jasne argumenty i umiarkowaną mowę. Sposób prowadzenia dyskusji powinien odzwierciedlać czystość intencji, siłę intelektu i szlachetność charakteru danej osoby.

Dla wszystkich jest rzeczą oczywistą, że świat muzułmański przechodzi dziś przez liczne kryzysy. Jest jak statek rzucany przez burzę, a ludzie na pokładzie boją się, że utoną. Ich głosy mieszają się. Niektóre z nich pełne są miłosierdzia i troski. Inne spokojne. Z innych bije gniew i złość. I jest również ten, który pluje przekleństwami i obelgami na lewo i prawo – lecz ów głos zawsze oszczędza w swych przekleństwach samego siebie. Ale jak mógłby sam siebie przekląć? Bo czyż nie jest to głos tego, który wszystkich ocali, głos tej godnej zaufania, zaniepokojonej i zaangażowanej osoby, która wszystko naprawi? Czyż nie jest to głos tego, kto załatwi sprawy innych, kiedy oni się poddadzą, odwrócą, ulegną słabości i sprzedadzą religię za korzyści tego świata? Nie... w rzeczy samej najgorszą osobą z możliwych jest ta, która widzi dobro jedynie w sobie a zło we wszystkich dookoła. Nasi bracia i siostry są częścią nas samych i musimy darzyć ich takim samym szacunkiem, jakim darzymy siebie.

Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 24:12] {Dlaczego, kiedy to usłyszeliście, wierzący – mężczyźni i kobiety – nie pomyśleli dobrze o sobie samych (lub: nie pomyśleli dobrze sami)}

Allah mówi również (interpretacja znaczenia):

[Koran 49:11] {i nie zniesławiajcie się nawzajem i nie obrzucajcie się wyzwiskami. Jakże złe jest imię sprośności - po przyjęciu wiary. A ten, kto się nie nawróci, ci są niesprawiedliwi.}

Internet dostarczył nowego sposobu obrażania i ubliżania sobie nawzajem – elektronicznego przekleństwa. Teraz, ludzie mogą rozpowszechniać obelgi i oszczerstwa za darmo, wolni od jakiejkolwiek odpowiedzialności, i publikować swoje imiona wraz z dowolnym doborem słów. Ci, którzy otwarcie tak postępują, obnoszą się ze swą grzesznością, a zaprawdę Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Całej mojej ummie zostanie wybaczone, oprócz tych, którzy ujawniają swoje grzechy”. („Sahih al-Buchari”, „Sahih Muslim”)

Internet umożliwił nam również anonimowość, ukrywanie się pod fałszywym imieniem, a to pozwala oszczercy pozbyć się wszelkich zahamowań. Niestety, rozsądek i umiar jest często marnym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Z drugiej strony, uwaga, jaką elektronicznemu oszczercy udaje się przyciągnąć, zarówno ze strony tych, którzy go wspierają, jak i tych, którzy go krytykują, dodaje mu jeszcze odwagi. Może nawet siebie na tyle oszukiwać, iż myśli, że tworzy historię!

Inną, nową sposobność do rozpowszechniania obelg, oszczerstw i potwarzy daje nam telefon komórkowy poprzez wiadomości tekstowe. Takim anonimowym SMS-em można puścić w świat najokropniejsze i najbardziej obraźliwe słowa. Niektórzy, którzy tak postępują, uważają swoje zachowanie za oznakę odwagi i śmiałości. W rzeczy samej, to ukazuje śmiałość, w ten sam sposób, jak okazuje ją włamywacz, włamując się do domów ludzi. Jest to śmiałość kogoś, kto na łeb, na szyję zmierza ku ruinie.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Parabolą mnie i ludzi jest człowiek, który rozpala ogień. Kiedy ogień oświetla jego otoczenie, ćmy i inne insekty przyciągnięte płomieniem zaczynają do niego wpadać. On zaczyna je wyciągać, ale one garną się zewsząd i wpadają do niego (ognia). Podobnie, ja odciągam was od ognia za poły szat, ale wy pędzicie wprost do niego”. („Sahih al-Buchari”, „Sahih Muslim”)

Ubliżanie poprzez elektroniczne środki masowego przekazu pozbawione jest skrupułów i zasad. Osoby przejawiające takie zachowanie odsłaniają się jako ludzie pozbawieni wartości, ludzie opanowani przez swe najpodlejsze pasje i najbardziej ślepy gniew, powodowani najmniejszą złością. Ci, którzy myślą, że zachowując się w ten sposób, podtrzymują prawdę lub bronią wiary, jedynie jeszcze bardziej się oszukują.

Ta technologia pozwala obrażać innych – i niekiedy obrażona strona musi jeszcze za to płacić. Jeden mój znajomy, dostał ostatnio SMS-a od kogoś, kto pilnie prosił, aby do niego zadzwonić. Było to połączenie międzynarodowe. Mój przyjaciel oddzwonił i ponad godzinę wysłuchiwał przez telefon, jak ktoś mu ubliżał i go obrażał. Kiedy mi o tym opowiedział, zacząłem się śmiać i powiedziałem: „On cię obraża, a ty płacisz za to rachunek”.

Ci z nas, którzy chcą trzymać się drogi prostej w tej kulturze obelg powinni robić, co następuje:

1 – Możemy odwrócić się od takiego zachowania i tych, którzy je wykazują. To właśnie mówi nam Koran:

[Koran 7:199] {Okazuj przebaczenie, nakazuj dobro, i trzymaj się z dala od nieświadomych (głupców)!}

[Koran 28:55] {A kiedy słyszą laghw (złą, pustą gadaninę), odwracają się od niej, mówiąc: „Do nas należą nasze uczynki, a do was wasze. Pokój wam! My nie pragniemy ludzi nieświadomych.}

[Koran 23:1-3] {Szczęśliwi (dosł. zwycięzcy) są wierzący, którzy są pokorni w swoich modlitwach, i którzy odwracają się od laghw (złej, pustej gadaniny)}

Jedną z cech charakterystycznych Proroka było, że w obliczu ignoranckich zachowań ludzi postępował z nimi jeszcze łagodniej.

2 – Możemy odpowiedzieć czymś lepszym. Oznacza to, że możemy modlić się do Allaha w imieniu danej osoby i prosić Go, by jej wybaczył. Możemy powiedzieć coś miłego i odeprzeć złe słowo dobrym. Takie podejście również często zalecane jest w Koranie:

[Koran 23:96] {Zwalczaj zło za pomocą tego co lepsze.}

[Koran 2:83] {I przemawiajcie do ludzi uprzejmie}

[Koran 28:54] {Tacy otrzymają nagrodę dwukrotnie, ponieważ byli cierpliwi i zwalczają zło za pomocą tego co lepsze, i rozdają z tego, w co ich zaopatrzyliśmy.}

3 – Musimy zachować spokój i panowanie nad sobą. Życie to długa droga i potrzeba nam spokoju. Allah mówi (interpretacja znaczenia)

[Koran 48:4] {To On zesłał spokój w serca wiernych}

A o Proroku (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) Allah powiedział:

[Koran 9:26] {Wtedy Allah zesłał Swój spokój na Swego Proroka}

Allah mówi do Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim):

[Koran 16:127] {Bądź cierpliwy (Muhammadzie)! Twoja cierpliwość jest tylko przez Allaha. Nie smuć się z ich powodu i nie pozostawaj w udręce z powodu tego, co oni knują}

Prowadź swoje rodzinne życie z zadowoleniem i w spokoju. Pracuj na środki utrzymania – czy będzie to handel, przemysł, praca dla islamu, kierownictwo, czy cokolwiek innego co Allah wyznaczył dla ciebie w tym życiu – w ciszy, spokoju, cierpliwie i z radością na twarzy. Nie zwracaj w ogóle uwagi na głosy, które starają się ciebie skrzywdzić.

4. Nie powinniśmy tracić czasu na odpowiadanie im ani na odpieranie ich zarzutów. Zostaw to innym. Nie zawsze wszystko co mówimy jest poprawne, i nie wszystko, co inni mówią jest błędne. Powinniśmy zaoszczędzić sobie obelg i przekleństw. Pewnego razu zapytano mnie: „Czemu nie napiszesz repliki przeciwko temu a temu, który źle o tobie napisał w gazecie?” Oparłem: „Mam wiele rzeczy do zrobienia i zdecydowałem się tym nie zajmować. Ale załóżmy, że odpowiedziałbym mu. Wtedy on napisałby własną replikę. Czy powinienem w takim razie pozostawić wszystkie moje użyteczne wysiłki i poświęcić się walce na słowa? Czy powinienem wtedy zaprzestać, żeby wyglądało tak, jakby mój przeciwnik wygrał?” Zacząłem wtedy myśleć o dyskusjach, jakie wrzały między ludźmi trzydzieści lub czterdzieści lat temu, nie wspominając już o tych sprzed wieków. Jaki był ich ostateczny wynik? Co osiągnęli? Czy nie byłoby lepiej dla mnie poświęcić moje ograniczone wysiłki na coś bardziej trwałego i wartego ich?

5 – Nie możemy dopuścić, aby żadne animozje czy brak szacunku innych popchnęły nas do zaprzeczenia prawdzie, kłamstwa, czy pozostawania w błędzie. Samoocena i korekcja własnych błędów powinna stać się naszym zwyczajem. Tak, ludzie często krytykują oczywiste znaczenie tego, co mówisz, nie doceniając wszystkich aspektów. Jednakże czasami może się zdarzyć, że ktoś dostrzeże rzecz, którą pominąłeś, co może pomóc ci osiągnąć głębsze i bardziej wyważone rozumienie spraw. W tym przypadku, przeciwnicy wręcz przynoszą korzyści.

6 – Powinniśmy pamiętać, że popełniliśmy masę grzechów. Patrzyliśmy na zabronione rzeczy. Powiedzieliśmy coś, czego nie powinniśmy byli powiedzieć. Zlekceważyliśmy nasze obowiązki. Allah, w Swej dobroci, wybiera dla nas mniejsze nieszczęścia tego świata, byśmy odpokutowali za grzechy lub by wynieść naszą pozycję, lub wynieść nas na wyżyny, na które nigdy byśmy się nie wznieśli jedynie poprzez nasze dobre uczynki.

Allah przeznacza nam tych, których uważamy za przeciwników, lecz w rzeczywistości są oni pomocnikami, poprzez których osiągamy błogosławieństwo Allaha. Nie oznacza to, że nasza nagroda jest ich kosztem. Allah jest Najhojniejszy. Nasz przeciwnik może zdobyć błogosławieństwo Allaha za swoja uczciwość – nawet jeśli się myli – podczas gdy my zostaniemy wynagrodzeni za cierpliwość. Nie wolno nam widzieć własnych postępów kosztem innych. Powinniśmy natomiast ciągle szukać przebaczenia Allah, gdyż ten, kto tak czyni, przekona się, że Allah przyniesie mu ulgę w każdej trosce i pokaże wyjście z każdej trudnej sytuacji, i zadba o jego potrzeby jak nawet nie mógłby sobie wyobrazić. Zaprawdę Allah jest z cierpliwymi