ROZDZIAŁ 63. KONKUROWANIE W SPRAWACH ŻYCIA PRZYSZŁEGO

Allah, Najwyższy, mówi (co znaczy):

{ (…) niech się starają pragnący tego [Raju], współzawodnicząc pilnie w staraniach}[ Koran 83:26]

569. Przekazał Sahl ibn Sad, że Prorokowi (pokój z nim) przyniesiono napój i on wypił jego część. Po jego prawej stronie siedział chłopiec a po lewej starsze osoby. Powiedział do chłopca: „Czy pozwolisz, abym dał resztę picia siedzącym po lewej?”, a on odarł: „Proroku, stanowczo nie dam nikomu pierwszeństwa w czymkolwiek, co dobrego od ciebie może mnie spotkać”. Prorok przekazał więc resztę napoju jemu.

[Al-Buchari i Muslim]

Komentarz:

Zasada szariatu dotycząca przekazywania czegoś w towarzystwie mówi, że należy zacząć od osoby znajdującej się po prawej stronie. W opisanym zdarzeniu chłopiec - Ibn Abbas – siedział po prawej stronie Proroka (pokój z nim), a starsi po lewej. Był to bardzo delikatny problem: gdyby kierować się zasadą starszeństwa należałoby zacząć od ostatnich, jednak prawidłowe było poczęstowanie Ibn Abbasa jako pierwszego. Z tego powodu Prorok (pokój z nim), mimo młodego wieku towarzysza, nie zignorował jego prawa i spytał o pozwolenie, nie pozostawiając wątpliwości, że należy oddawać ludziom ich prawa, bez względu na ich wiek. Z drugiej strony Ibn Abbas chcąc okazać szacunek starszym od siebie, powinien się owego przywileju zrzec.

Prorok (pokój z nim) dotykał ustami kubka zawierający resztę napoju i ten fakt skłonił chłopca do skorzystania z błogosławieństwa, jakie mu przysługiwało – wolał je przyjąć niż oddać honor starszym.

W ten sposób hadis określa wagę okazywania szacunku osobom starszym, jednak większy nacisk kładzie na przyjmowanie błogosławieństw od osób pobożnych. Ustala również pierwszeństwo osoby siedzącej z prawej strony

570. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Kiedy prorok Ajjub (Hiob) kąpał się nago opadła do chmara złotej szarańczy. Próbował zebrać je w kawałek ubrania, ale usłyszał swojego Pana: ‘Ajjubie, czy nie zaspokoiłem twoich trosk o to co widzisz (ziemskiej potrzeby posiadania)?’ na co Ajjub odparł: ‘Dzięki Twojej mocy - tak, ale nie mogę obyć się bez Twojego błogosławieństwa’”.

Komentarz:

Wg hadisu prorok Ajjub zbierał kawałki złota wyglądające jak szarańcza – jest to związane z pewnym aspektem szczęścia, o jakim traktuje bieżący rozdział. Sam przekaz porusza dwie kwestie:

a) muzułmanin może gromadzić majątek (w uczciwy sposób i wypełniając zobowiązania religijne)

b) szariat pozwala mężczyźnie kąpać się nago, jeżeli jest on sam i poza zasięgiem wzroku obcych, aczkolwiek bardziej zalecana jest kąpiel z osłoniętą strefą intymna, nawet jeżeli nikogo nie ma w pobliżu.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 64. DOSKONAŁOŚĆ WDZIĘCZNOŚCI CZŁOWIEKA ZASOBNEGO