ROZDZIAŁ 46. ZALETY I ZASADY SZCZEREJ MIŁOŚCI PRZEZ WZGLĄD NA ALLAHA

Allah, Wywyższony, mówi (co znaczy):

{Mohammed jest posłańcem Boga. Ci, którzy są razem z nim, są gwałtowni wobec niewiernych, a miłosierni względem siebie. Widzisz ich kłaniających się, wybijających pokłony, poszukujących łaski Boga i Jego zadowolenia. Ich znamię jest na ich twarzach, od śladów wybijania pokłonów. Taka jest ich przypowieść w Torze i taka jest ich przypowieść w Ewangelii: „Są oni jak ziarno zasiane, które wypuszcza kiełek i wzmacnia go, i staje się twardy, i trzyma się prosto na swoim źdźble, wprawiając w podziw siewców” - to, żeby przez nich doprowadzić do wściekłości niewiernych. Bóg obiecał tym spośród nich, którzy uwierzyli i pełnili dobre dzieła, przebaczenie i nagrodę ogromną.} [Koran 48:29]

{A ci, którzy się umocnili w swoim domu i w swojej wierze przed nimi, miłują tych, którzy do nich wywędrowali…} [Koran 59:9]

375. Przekazał Anas ibn Malik, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Jeśli ktoś posiada następujące trzy cechy, zakosztuje słodyczy wiary. Są to: umiłowanie Allaha i Jego posłańca ponad wszystko, miłość do poddanych Allahowi przez wzgląd na Niego i znienawidzenie powrotu do ignorancji, po tym jak Allah przed nią ocalił, tak jak człowiek wzdraga się przed wrzuceniem do Ognia (piekielnego)”.

(Al-Bukhari i Muslim)

Komentarz:

Według powyższego hadisu umiłowanie Allaha oznacza słodycz wiary. Miłość do Allaha i Jego Proroka jest kamieniem więgielnym islamu, powinna być większa niż miłość do czegokolwiek lub kogokolwiek na świecie. Oznacza to, że rzeczy sprawiające przyjemność Allahowi i Prorokowi mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi; nawet przed żoną, dziećmi, sprawami tego świata, pragnieniami czy kaprysami. W każdej sytuacji, kiedy trzeba wybrać między powyższymi dwoma, należy wybrać pierwsze.

376. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „W Dniu, w którym nie będzie innego schronienia poza cieniem Tronu Allaha, On udzieli w nim schronienia siedmiorgu: sprawiedliwemu władcy; młodemu, który rósł wielbiąc Allaha; człowiekowi, którego serce jest związane z meczetem; dwóm ludziom kochającym się, spotykającym i rozstającym przez wzgląd na Allaha; mężczyźnie, któremu ofiarowuje się (aby współżyć) niezwykle piękna kobieta, a on odmawia mówiąc: „Obawiam się Allaha”; rozdającemu jałmużnę i ukrywającemu ten fakt tak, że lewa ręka nie wie, co rozdała prawa; wspominającemu Allaha w samotności, którego i oczy napełniają się łzami”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Powyższy hadis wymienia siedem rodzajów osób, które Allah otoczy specjalną opieką w cieniu Jego Tronu. Według niektórych przekazów błogosławieństwo to będzie również udzielone za inne, niewymienione w cytowanym hadisie, pobożne uczynki. Niektórzy uczeni, m.in. Sachchałi i Ibn Hadżar, zebrali listę siedemdziesięciu takich uczynków. Imam Sujuti powiedział na ten temat: „Ten (powyższy) hadis wspomina tylko siedem cech, aby uwydatnić ich wartość oraz wartość je czyniących”.

377. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „W Dniu Zmartwychwstania Allah powie: „Gdzie są ci, którzy miłowali się wzajemnie przez wzgląd na Moją Chwałę? Dzisiaj, kiedy nie ma innego cienia poza Moim, dam im w nim schronienie”.

(Muslim)

Komentarz:

Należy pamiętać, że „cień Allaha” w tym hadisie oznacza cień Jego Tronu. Nawiązanie w tekście arabskim do cienia Tronu jako do „cienia Allaha” jest podobne do wyrażeń: „wielbłądzica Allaha”, „ziemia Allaha” oraz „dom Allaha” wspomnianych w Koranie [wyjaśnienie redaktora wydania angielskojęzycznego], które wskazują na wyjątkowy charakter i status tych rzeczy, nie będąc jednocześnie atrybutami przypisanymi Allahowi (przyp. tłum.).

378. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Na Tego, w Którego Ręku jest moja dusza! Nie wejdziecie do Raju, dopóki nie uwierzycie, a nie uwierzycie, dopóki nie pokochacie się wzajemnie. Jeśli uczynicie to, o czym was teraz pouczę, będziecie się wzajemnie miłować. Rozpowszechniajcie między sobą pozdrowienia (mówiąc do innych: „salam alejkum”).

(Muslim)

Komentarz:

W powyższym przekazie islam został potraktowany jako medium wzajemnego miłosierdzia. Z tego powodu muzułmanie powinni witać się, niezależnie od tego czy się znają, czy nie. Nie oznacza to jednak, że jeżeli tak nie postępują, nie są prawdziwymi muzułmanami lub nie dostąpią Raju. Prawdziwe przesłanie powyższego przekazu oznacza, że wiara ma sens tylko wtedy, kiedy jest poparta działaniem. Używanie zwrotu ‘Salam’ jest zwyczajem islamskim, sposobem praktykowania religii i jej demonstracji. Powiązanie wiary z praktyką pozwoli muzułmaninowi wejść do Raju.

379. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Pewien człowiek wyruszył w odwiedziny do brata [w wierze, nie krwi] mieszkającego w innym mieście i Allah postawił na jego drodze anioła. Ten spytał go: „Co zamierzasz zrobić?” a mężczyzna odparł: „Mam intencję odwiedzić brata z tego miasta”. „Czy masz u niego jakąś sprawę?” – spytał ponownie anioł. „Nie mam innego powodu do wizyty poza tym, że kocham go przez wzgląd na Allaha, Najwyższego” – odparł mężczyzna. Słysząc to anioł powiedział: „Zostałem posłany do ciebie przez Allaha, aby cię poinformować, że On (Allah) kocha Ciebie, tak jak ty kochasz, przez wzgląd na Niego”.

(Muslim)

380. Przekazał Al-Bara ibn Azib, że Prorok (pokój z nim) powiedział o Ansarach: „Tylko wierny kocha ich i tylko hipokryta ich nienawidzi. Allah miłuje tego, kto ich kocha i Allahowi jest wstrętny ten, kto ich nienawidzi”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Ansarowie (Pomocnicy) wiernie służący islamowi, muzułmanom i Prorokowi (pokój z nim) są nie tylko świetlistym rozdziałem w historii islamu, ale przykładem doskonałego charakteru i manier. Allah nagrodził ich za oddanie islamowi i umiłowanie ze względu na islam - stało się ono symbolem wiary i miłości do Allaha. Ponadto określił, że każdy kto czuł, wzbudzał zazdrość czy nienawiść przeciwko nim jest hipokrytą. W Medynie mieszkały dwa sławne plemiona, Aus i Chazradż, które przed przyjęciem islamu zwalczały się. Kiedy ich członkowie przyjęli islam, stali się bliskimi braćmi - powitali emigrantów z Mekki [muhadżirów] z otwartymi ramionami i świadczyli im wszelką pomoc. Z tego powodu nazwano ich Ansarami – niech Allah będzie z nich zadowolony.

381. Przekazał Muad (ibn Dżabal), że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Dla tych, którzy kochają się nawzajem przez wzgląd na Moją Chwałę, będą siedzenia ze światła (w Dniu Sądu) i zazdrościć im będą prorocy i męczennicy”.

(At-Tirmidhi)

Komentarz:

Powyższy przekaz stanowi, że Allah odznaczy wysoką pozycją osoby kochające innych przez wzgląd na Niego. Sformułowanie „zazdrościć im będą prorocy i męczennicy” nie oznacza, że dostąpią pozycji wyższej niż prorocy, ponieważ najwyższe miejsca zajmą właśnie oni, jako najlepsze stworzenia Allaha. Słowa te zarysowują jedynie przewagę i wysoką pozycję, jaką w Dniu Sądu będą miały osoby kochające innych przez wzgląd na Allaha.

382. Przekazał Abu Idris al-Chaulani: Wszedłem kiedyś do meczetu w Damaszku, gdzie dostrzegłem młodego mężczyznę o lśniących zębach (tzn. zawsze uśmiechniętego), wokół którego zgromadzeni byli ludzie. Kiedy w czymś się poróżnili, prosili go o radę i postępowali według niej. Spytałem, kim jest ten człowiek i powiedziano mi, że to Muaz ibn Dżabal. Następnego dnia, kiedy dotarłem do meczetu, Muaz już tam był i modlił się. Poczekałem, aż skończy, podszedłem do niego od przodu, pozdrowiłem go mówiąc ‘salam’ i powiedziałem:

- Na Allaha, kocham cię. – Muaz zapytał:

- Przez wzgląd na Allaha?

- Tak, to dla Allaha. – Muaz ponownie zapytał:

- Przez wzgląd na Allaha?

- Tak, to przez wzgląd na Allaha.

Wtedy Muazzłapał mój płaszcz, przyciągnął mnie do siebie i powiedział:

- Raduj się! Słyszałem Proroka (pokój z nim) mówiącego: „Allah powiedział: ‘Moja miłość jest przeznaczona dla tych, którzy kochają innych przez wzgląd na Mnie, spotykają się ze sobą przez wzgląd na Mnie, odwiedzają się wzajemnie przez wzgląd na Mnie i rozdają jałmużnę przez wzgląd na Mnie’”.

(Malik)

Komentarz:

Poza podkreśleniem wzajemnego oddania, kontaktów i współpracy, których intencją jest zadowolenie Allaha, hadis mówi, że należy ujawniać uczucia względem kochanych osób. Jeżeli ktoś jest zajęty modlitwą, jego gość nie powinien siadać przed nim, aby nie rozpraszać jego uwagi, ale zająć miejsce z tułu i poczekać, aż skończy. Nie należy również zachodzić nikogo od tyłu, by go nie przestraszyć.

383. Przekazał Abu Karima al-Miqdad ibn Madikarib, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Jeżeli ktoś kocha brata (przez wzgląd na Allaha), niech mu to powie”.

(At-Tirmidhi i Abu Dałud)

Komentarz:

Mądrością kryjącą się za wyznaniem miłości w imię Allaha jest uświadomienie okazywanych komuś względów, co prowadzi do odwzajemnienia uczucia, a to z kolei rozwija współpracę międzyludzką.

384. Przekazał Muaz (bin Dżabal), że Prorok (pokój z nim) złapał go za rękę i powiedział: „Muazie, na Allaha, kocham cię i radzę ci nie pomijać w żadnej modlitwie suplikacji: ‘Allahumma a‘inni ‘ala dhikrika ła szukrika, ła husni ibadatika’ (Boże, pomóż mi Cie wspominać, okazywać Ci wdzięczność i wielbić Cię w najlepszy sposób)”.

(Abu Dałud i An-Nasa'i)

Komentarz:

Wnioski z powyższego przekazu:

    1. Godne pochwały jest wyznawanie miłości odczuwanej przez wzgląd na Allaha.

    2. Wysoka ranga Muaza.

    3. Wskazane jest wypowiadanie wspomnianych w hadisie suplikacji w każdej modlitwie.

    4. Chwalebne jest proszenie Allaha o pomoc w jak najlepszym spełnianiu obowiązków religijnych.

385. Przekazał Anas ibn Malik, że z Prorokiem (pokój z nim) był pewien mężczyzna, a jeszcze inny przeszedł obok. (Siedzący z Prorokiem) powiedział: „Posłańcu Allaha, kocham tego człowieka przez wzgląd na Allaha”. Prorok spytał: „Mówiłeś mu o tym?”, a ten zaprzeczył. Prorok (pokój z nim) rzekł więc: „Powiedz mu (to)”. Mężczyzna podszedł do przechodnia i powiedział: „Kocham cię przez wzgląd na Allaha”, a tamten odparł: „Niech Allah, dla Którego mnie kochasz, i ciebie miłuje”.

(Abu Dałud)

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 47: ZNAKI MIŁOŚCI ALLAHA WOBEC JEGO SŁUG ORAZ SPOSOBY JEJ OSIĄGNIĘCIA