ROZDZIAŁ 10. POŚPIECH W CZYNIENIU DOBRA

Allah, Najwyższy, mówi (co znaczy):

{Spieszcie więc ku dobrym dziełom!} (Koran 2:148)

{I na wyścigi spieszcie ku przebaczeniu od waszego Pana i ku Ogrodowi - którego rozległość jest jak niebiosa i ziemia - przygotowanemu dla ludzi bogobojnych} (Koran 3:133)

87. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Śpieszcie się z dobrymi uczynkami, zanim dosięgnie was niepokój, który będzie jak część ciemnej nocy. Człowiek będzie wierzącym rankiem i zwróci się ku niewierze wieczorem, lub będzie wierzył wieczorem, a rano stanie się niewiernym, i sprzeda wiarę (islam – przyp. tłum.) za dobra doczesne”.

(Muslim)

Komentarz:

Dzień Sądu będzie poprzedzony szeregiem nieszczęść. Z ich powodu islam i wiara stracą znaczenie dla ludzi. Będą się prześcigać w bogactwie do tego stopnia, że nie zawahają się zamienić wiary na majątek. Ludzie będą szybko zmieniać swe oblicze. To dzieje się teraz. W tej sytuacji prawdziwie wierzący są nakłaniani do ścisłego przestrzegania zasad islamui bezzwłocznego czynienia dobra.

88. Przekazał Uqbah bin Al-Harith, że kiedy odmawiał modlitwę asr za Prorokiem (pokój z nim), ten (pokój z nim) wstał szybko po zakończeniu modlitwy taslimem (pozdrowieniem „salam alaikum” – przyp. tłum.) i przechodząc nad ludźmi poszedł do domu jednej ze swoich żon. Ludzie byli zaskoczeni jego pośpiechem, i kiedy wyszedł (z domu żony), zauważył ich osłupienie wywołane jego zachowaniem i powiedział: „Przypomniałem sobie, że zostawiłem złoto przeznaczone na jałmużnę, nie chciałem przetrzymywać go dłużej, więc wydałem instrukcje dotyczące rozdysponowania go”.

(Al-Buchari)

Wg innej narracji Prorok (pokój z nim) powiedział: „Zostawiłem trochę złota na jałmużnę w domu i nie chciałem przechowywać go przez noc”.

Komentarz:

  1. Nie powinno się przetrzymywać rzeczy, z których powodu uwaga (myśli – przyp. tłum.) jest odwrócona od Allaha i skierowana ku nim.

  2. Chociaż w normalnych okolicznościach niepożądane jest przeskakiwanie nad ludźmi, wyjątkowe okoliczności pozwalają na to.

89. Przekazał Dżabar, że w czasie bitwy pod Uhud mężczyzna powiedział do Proroka (pokój z nim): „Powiedz mi, gdzie się znajdę, jeśli zostanę zabity”. Kiedy Prorok (pokój z nim) odpowiedział, że w Raju (Dżannah), mężczyzna wyrzucił kilka daktyli, które miał w ręce i walczył do śmierci.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Hadis wspomina oddanie towarzyszy Proroka (pokój z nim) walce w imię Allaha, nagrodzonej Rajem (Dżannah). Mówi również, że jeśli ktoś bardzo mocno pragnie zostać męczennikiem w imię Allaha, Allah z pewnością da mu to wyróżnienie i honor.

90. Przekazał Abu Hurajra, że do Proroka (pokój z nim) przyszedł mężczyzna i powiedział: „Posłańcu Allaha, jaka jałmużna jest najlepsza pod względem nagrody za nią?”. Prorok (pokój z nim) odpowiedział: „ Jałmużna, jaką dajesz będąc zdrowym, skąpym i obawiając się ubóstwa, mając nadzieję na wzbogacenie się (jałmużna w takim stanie zdrowia i umysłu jest najlepsza). I nie wolno ci odkładać (przekazania jałmużny) do czasu, aż będziesz umierać i będziesz mówił (w odniesieniu do majątku – przyp. tłum.): ‚To jest dla takiego a takiego, a to dla takiego a takiego’. To już i tak dostało się (w posiadanie) tego a tego”.

(Al-Buchari i Muslim)

Komentarz:

Jałmużna ma prawdziwy sens, gdy daje się ją będąc zdrowym. Jeśli przekazuje się jałmużnę w obliczu śmierci, nie ma ona wielkiej wartości dla Allaha. Co więcej, w takiej sytuacji można oddać na cele charytatywne nie więcej niż 1/3 majątku, ponieważ reszta staje się własnością spadkobierców i nie może być wydana nawet na drodze Allaha (zbożne cele). Z tego powodu Allah wyznaczył limit określający, że umierający, który chcące przekazać swój dobytek na cele dobroczynne, nie może na to przeznaczyć więcej niż 1/3 majątku. To ograniczenie dopinguje ludzi, by robili dobre rzeczy, zwłaszcza na rzecz potrzebujących. W rzeczywistości należy to robić bez ociągania.

91. Przekazał Anas, że w dniu bitwy pod Uhud Prorok (pokój z nim) podniósł miecz i powiedział: „Kto dla mnie weźmie ten miecz?”. Wszyscy wyrwali się w kierunku jego ręki mówiąc: „Ja wezmę! Ja wezmę!”. Prorok powiedział: „Kto weźmie go z pełną odpowiedzialnością (tzn. aby użyć go w walce z wrogami Allaha)?”. Towarzysze zawahali się. Abu Dudżanah powiedział: „Ja go wezmę”, i rozbijał nim głowy pogan.

(Muslim)

Komentarz:

Hadis wspomina waleczność i godność Abu Dudżanah, jednak nie należy na podstawie tego hadisu wnioskować, że inni towarzysze Proroka stchórzyli. W rzeczywistości wahali się przyjąć honor i nagrodę związaną z mieczem Proroka. Prorok (pokój z nim) ofiarowywał go bez dodatkowych warunków każdemu, kto wyciągnął po niego rękę.

92. Przekazał az-Zubair bin Adi, że poszedł do Anasa bin Malika i poskarżył się na cierpienia z rąk al-Hadżdżadża. Ten odparł: „Okaż cierpliwość, bo niedługo po nich nastąpią gorsze (niż obecne) aż do czasu, gdy spotkasz swojego Pana. Usłyszałem to od Proroka (pokój z nim)”.

(Al-Buchari)

Komentarz:

Hadis zawiera przepowiednię, że w miarę upływu czasu, warunki zmienią się ze złych na gorsze ze względu na coraz większe okrucieństwo rządzących. W takiej sytuacji, zamiast próbować dokonać zmiany rządzących, proponowanym rozwiązaniem jest próba pracy nad sobą oraz praca nad swoim przyszłym życiem i cierpliwość wobec terroru stosowanego przez władców.

93. Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Spieszcie się w robieniu dobrych rzeczy, zanim dosięgnie was jedna z siedmiu przypadłości”. Potem ostrzegł: „Czy czekacie na takie ubóstwo, które uczyni was niepomnymi (na pobożność, oddanie aktom czci), lub dobrobyt korumpujący was, lub wyniszczającą chorobę, lub starość obezwładniającą umysłowo, lub nagłą śmierć, lub ad-Dadżdżala, najgorszego z nieobecnych, lub Godzinę (Sądu – przyp. tłum.), a Godzina będzie najboleśniejsza i najbardziej gorzka”.

(At-Tirmidhi)

Komentarz:

Przed nadejściem znaków końca świata lub śmierci, każdy powinien robić co w jego mocy, aby przez dobre uczynki polepszyć swoje przyszłe życie.

94. Przekazał Abu Hurajra, że w dniu bitwy pod Chajbarem Prorok (pokój z nim) powiedział: „Przekażę sztandar temu, kto kocha Allaha i Jego Posłańca, i dzięki niemu Allah da nam zwycięstwo”. Umar powiedział: „Nigdy nie pragnąłem dowództwa, ale tego dnia oczekiwałem, że mogę być do niego wyznaczony. Jednak Prorok (pokój z nim) wezwał Alego bin Abu Talib i przekazał mu sztandar, mówiąc: „Idź na przód i nie zawracaj, dopóki Allah nie obdarzy cię zwycięstwem”. Słysząc to, Ali podszedł trochę na przód i kiedy stanął, nie odwracając się krzyknął: „Proroku, dla jakiej racji mam z nimi walczyć?”. Odpowiedział: „Walcz dopóki nie zaświadczą, że nie ma boga poza Allahem i że Muhammad jest Posłańcem Allaha. Jeśli to uczynią, ich życie i dobytek będą bezpieczne, pod warunkiem iż wypełniać będą ich zobowiązania względem Allaha (jak zakat – przyp. tłum.), a ich rozrachunek należeć będzie do Allaha’”. (Muslim)

Komentarz:

  1. Hadis akcentuje godność, wyróżnienie i znaczenie Alego.

  2. Wspomina cud Proroka (pokój z nim): przepowiednię podboju Chajbaru, która się sprawdziła.

  3. Islamskie sankcje stosowane są zależnie od pozornego zachowania ludzi. Stąd osoba, która ogłasza swoją akceptacje islamu, będzie uznana za muzułmanina. To, co jest ukryte w jej sercu pozostaje dla Allaha. Zostanie jednak ukarana wg prawa talionu (qisas) w przypadku morderstwa lub poprzez egzekucję w przypadku apostazji.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ 11. WALKA (NA DRODZE ALLAHA)