20. KSIEGA O WYŻSZOŚCI MODLITW W MEKCE I MEDYNIE

Przekład Elżbieta Al-Saleh, Mohammed Al-Saleh

Wszelkie prawa zastrzeżone

W imię Boga, Miłosiernego, Litościwego!

20. KSIĘGA O WYŻSZOŚCI MODLITW W MECZECIE PROROKA W MEKCE I W ŚWIĘTYM MECZECIE W MEDYNIE

1. Rozdział: Wyższość modlitwy w [świętym] meczecie w Mekce i [Meczecie Proroka] w Medynie

1132. Przekazał Qaza’: Słyszałem, jak Abu Sa’id rzekł o czterech rzeczach… Powiedział: „Słyszałem, jak Prorok, niechaj Bóg mu błogosław i obdarza pokojem, powiedział...”. Abu Sa’id wziął udział w dwunastu bitwach z Prorokiem.

1133. Przekazał Abu Hurajra: Prorok, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, rzekł: „Nie podróżujcie, chyba że do trzech meczetów: Świętego Meczetu [w Mekce], Meczetu Proroka [w Medynie] i Meczetu al-Aqsa [w Jerozolimie]”.

Przekazał Abu Hurajra: Posłaniec Boga, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, rzekł: „Jedna modlitwa moim meczecie [w Medynie] jest lepsza od tysiąca modlitw w innym, poza Świętym Meczetem [w Mekce]”.

2. Rozdział: Meczet Quba

1134. Przekazał Nafi: Ibn Umar odmawiał modlitwę duha tylko podczas dwóch okazji: kiedy przybywał do Mekki - a zawsze przybywał do Mekki w południe – dopełniał siedmiu rytualnych okrążeń Kaby i odmawiał dwa rakaty za miejscem Abrahama, oraz kiedy odwiedzał meczet Quba, a odwiedzał go każdej soboty. I nie było mu miłe opuszczenie meczetu bez odmówienia w nim modlitwy. Ibn Umar rzekł, że Posłaniec Boga, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, przybywał do meczetu Quba pieszo i wierzchem. I Ibn Umar mawiał: „Robię tylko to, co czynili moi towarzysze i nie wzbraniam nikomu modlić się o dowolnej godzinie dnia i nocy, poza porą wschodu i zachodu słońca”.

3. Rozdział: Ten, kto odwiedza meczet w Quba co sobotę

1135. Przekazał Abd Allah Ibn Dinar: Ibn Umar powiedział: Prorok, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, udawał się do meczetu Quba każdej soboty pieszo lub wierzchem.

Abd Allah (Ibn Umar) robił tak samo.

4. Rozdział: Udanie się do meczetu w Quba pieszo lub wierzchem.

1136. Przekazał Ibn Umar: Prorok, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, udawał się do meczetu w Quba każdej soboty czasami pieszo, czasami wierzchem.

Nafi dodał [w innym hadisie]: I odmawiał w nim dwurakatową modlitwę.

5. Rozdział: Zalety miejsca między minbarem a grobem [Proroka]

1137. Przekazał Abd Allah Ibn Zajd al-Mazini: Posłaniec Boga, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, rzekł: „Między moją komnatą a moim minbarem rozciąga się łąka jednego z ogrodów Raju”.

1138. Przekazał Abu Hurajra: Prorok, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, rzekł: „Między moją komnatą a moim minbarem rozciąga się łąka jednego z ogrodów Raju, a mój minbar góruje nad mym Stawem [Haud Al-Kawsar]”.

6. Rozdział: Meczet Bajt al-Maqdis[1] [w Jerozolimie]

1139. Przekazał Qaza’a (wyzwoleniec) Zijada: Słyszałem, jak Abu Sa’id al-Chudri przekazał cztery rzeczy od Proroka, niechaj Bóg mu błogosławi i obdarza pokojem, i wielce je sobie cenię. Rzekł: „Niechaj kobieta nie wyprawia się w dwudniową podróż bez męża ani mahrama. Nie jest dozwolony post w dwóch dniach świątecznych: z okazji świeta Zakończenia Postu i z okazji święta Ofiarowania. I nie ma modlitw po fadżr pokąd nie wzejdzie w pełni słońce oraz po pokad w pełni nie zajdzie. I nie wyprawiajcie się w odwiedziny do meczetów innych niż Święty Meczet [w Mekce], Meczet al-Aqsa [w Jerozolimie] i mój Meczet [w Medynie]”.

[1] Meczet Al-Aqsa (Masdżid Al-Quds) w Jerozolimie wyznaczał pierwotnie kierunek modlitw (qiblę); z niego rozpoczęła się podróż do niebios Proroka Muhammada; trzeci pod względem ważności w islamie po Świętym Meczecie w Mekce, oraz Meczecie Proroka w Medynie.