WSTĘP

Czytelnik może się zastanawiać co „islam” ma wspólnego z Biblią, skoro Biblia jest świętą księgą chrześcijan, a islam to zupełnie inna religia! Jak zobaczymy, jest to bardzo powierzchowny osąd.

Faktem jest, że pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami istnieje wiele podobieństw – oboje mają wiele wspólnych wierzeń, jak wiara w jednego Boga, Jego wysłanników i proroków, boskie objawienie zesłane im, Dzień Sądu, niebo i piekło, itp. Poza chrześcijaństwem nie ma żadnej innej religii, z wyjątkiem islamu, której podstawą jest wiara w Jezusa Chrystusa (pokój z nim)[1] i objawienie dane mu przez Boga – Ewangelię. Muzułmanie wierzą, że został on poczęty w cudowny sposób, bez żadnego ojca, oraz że dokonywał wielkich cudów, jak przywracanie życia umarłym, uzdrawianie niewidomych i trędowatych – z mocy Boga. Wierzą także w powtórne przyjście Jezusa (pokój z nim). Tak on, jak i jego matka – Maria (pokój z nimi obojgiem) są w islamie darzeni ogromnym szacunkiem.

Pozwólcie, że po tym wprowadzeniu przeanalizujemy islam oraz chrześcijaństwo, o jakim uczy Biblia. Obie te religie zostaną omówione w następujących rozdziałach:

Islam

1. Pochodzenie i znaczenie nazwy „ISLAM”

2. Koncept „ISLAMU” w Biblii

3. Praktyki „ISLAMU” w Biblii.

Chrześcijaństwo

4. Pochodzenie i znaczenie nazwy „CHRZEŚCIJAŃSTWO”

5. Praktyki i znaczenie „CHRZEŚCIJAŃSTWA” w Biblii.

[1] Muzułmanie używają zwrotu „pokój z nim” bądź skrótu (pzn) zawsze, gdy wymieniają imię któregoś z proroków; jest to wyraz szacunku dla jego osoby.

> 1. Nazwa islam, jej pochodzenie i znaczenie