Jak muzułmanie traktują osoby starsze?

W świecie islamskim rzadko można znaleźć „domy starców”. Nacisk na opiekowanie się swoimi rodzicami w najtrudniejszym okresie ich życia jest postrzegany jako zaszczyt, błogosławieństwo, oraz okazja na osiągnięcie rozwoju duchowego. W islamie nie tylko modlimy się za rodziców, ale też powinniśmy traktować ich z bezgraniczną cierpliwością, pamiętając, że kiedy byliśmy bezradnymi dziećmi, oni przedkładali nas nad siebie. Szczególnie zaś uhonorowane są matki. Kiedy muzułmańscy rodzice osiągają starość, obchodzi się z nimi miłosiernie, uprzejmie i bezinteresownie.

W islamie usługiwanie rodzicom jest drugim obowiązkiem po modlitwie, i mają oni prawo tego oczekiwać. Okazywanie irytacji, kiedy starzy ludzie nie ze swojej winy stają się uciążliwi, jest postrzegane jako podłość.

Bóg powiedział:

{I postanowił twój Pan, abyście nie czcili nikogo innego, jak tylko Jego; i dla rodziców – dobroć! A jeśli jedno z nich lub oboje osiągną przy tobie starość, to nie mów im: „uff!” i nie popychaj ich, lecz mów do nich słowami pełnymi szacunku! Pochylaj nad nimi skrzydło łagodności, przez miłosierdzie, i mów: „Panie mój, bądź dla nich miłosierny, tak jak oni byli, wychowując mnie, kiedy byłem mały”.} (Koran, 17:23-24)

Poprzedni Spis treści Następny