Spory w internecie

Coping with Arguments & Discord among Muslims on the Net;szeich Sa'd al-Madżid

przekład: Alina Abu-Zaitoun

Młody muzułmanin chce posiąść wiedze na temat swojej religii i zwraca się do internetu, jako źródła wiedzy o islamie, jako miejsca, gdzie może odnaleźć muzułmańską społeczność. Odwiedza islamskie strony internetowe i śledzi rozmowy na różnych muzułmańskich internetowych forach. To, co znajduje to duża ilość ostrej krytyki oraz ludzie bez ustanku ganiący się nawzajem. Nawet prominentni uczeni wydają się być w to zamieszani. To zniechęca młodego muzułmanina.

My wszyscy, jako muzułmanie, chcielibyśmy, aby ten problem zniknął. Chcemy widzieć wszystkich muzułmanów zjednoczonych, nie zaznaczających miedzy sobą różnic spowodowanych opieraniem się na konkretnych szkołach myśli i ideologii. Jednakże, Allah stworzył zło oraz dobro, niewiarę obok wiary. Jest wiele rzeczy, którym trzeba stawić czoło. Muzułmanin potrzebuje wiedzy i zrozumienia swojej religii, by objąć ją jako całość. Właściwa wiedza pozostawia w nas wiarę oraz lęk przed Allahem, co czyni nas niewzruszonymi wobec obelg i zniewagi ludzi, którzy maja złe intencje.

Niekulturalne dyskusje oraz ostra krytyka, w którą zaangażowani są młodzi muzułmanie w internecie, nie może być uznawana za świadectwo prawdziwych różnic miedzy muzułmanami. W Internecie mamy do czynienia z nieznanymi osobami. Nie wiemy nic o tożsamości tych, którzy uczestniczą w dyskusjach on-line. Z tego powodu, niektórzy z ludzi w internecie są po prostu pozbawieni skrupułów, zupełnie beztroscy w tym, co mówią lub piszą. Inni są nieświadomi i pozbawieni wiedzy. Są i tacy, którzy mają naprawdę nikczemne zamiary. Osoby te, nie mogą być uznawane za przedstawicieli muzułmańskiego świata.

Dlatego, jedyne spory czy różnice zdań, które powinniśmy brać pod uwagę to te, które pochodzą od ludzi o uznanej wiedzy oraz nieposzlakowanej uczciwości. Kiedy dostrzegamy różnice opinii pośród uczonych na szanowanych, wiarygodnych stronach internetowych, wówczas musimy pamiętać, że opinie ludzi mogą być przyjęte lub odrzucone. Jedynym wyjątkiem jest Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) w tym, co przekazał nam o naszej religii, gdyż był on chroniony przez Allaha od popełniania błędów.

Powinniśmy również pamiętać, że czasami przyczyną sporu może być fakt, że ktoś nie posiada wystarczającej wiedzy o fundamentalnych kwestiach. Ktoś może nie znać podstawowych, odpowiednich i mających znaczenie tekstów. Może pojawić się spór o to, czy jakiś hadis jest słaby czy autentyczny (mocny). Taka jest natura różnic, występujących między uczonymi oraz studentami wiedzy o islamie.

Jeśli chodzi o różnice (opinii) występujące pomiędzy innymi (niż uczeni i studenci), spowodowane są one często błędnym rozumowaniem lub osobistymi pragnieniami. Takie spory są rozwiązywane, kiedy błędne przekonania ulegają sprostowaniu lub kiedy osoba taka odkłada na bok swoje pragnienia oraz uprzedzenia i powraca do prawdy.

Osoba, która nie posiada wystarczającej wiedzy o islamie, powinna trzymać się z daleka od sporów i polemik, na jakie trafia w Internecie. Podążanie za tymi sporami nie jest – w żadnym stopniu – częścią naszej wiary. W rzeczywistości ta niezgoda i polemika mają wpływ na wiarę człowieka i mogą doprowadzić go do jakiś błędnych wyobrażeń, które za tym stoją.

Pragnę zaoferować następujące rady:

1 - Przebywaj w towarzystwie ludzi, którzy są religijni, uczciwi oraz są prawidłowo ukierunkowani;

2 - Bierz udział w grupach naukowych z poważanymi i posiadającymi wiedze uczonymi i zdobywaj solidne podstawy wiedzy o islamie;

3 - Słuchaj wykładów, które zachęcają do dobrych uczynków i ostrzegają przed popadaniem w grzech;

4 - Dołóż starań w zapamiętywaniu Koranu;

5 - Wykonuj więcej nadobowiązkowych aktów czci. Odmawiaj modlitwy Sunna, które są przypisane pięciu obowiązkowym modlitwom (fard). Pość w poniedziałki i czwartki. Wstawaj do modlitwy w nocy. Wykonuj modlitwę łitr. Zaangażuj się w pomoc biednym i potrzebującym;

6 - Postępuj dobrze z innymi. Zawsze bądź uczciwy. Dotrzymuj obietnic i wypełniaj zobowiązania.

7 - Błagaj Allaha w swych suplikacjach. Doskonałą suplikacja jest: „O Zarządco serc! Nakłoń nasze serca, by były Tobie posłuszne.” Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Serca potomków Adama są miedzy dwoma palcami Wspaniałomyślnego, jakby wszystkie były pojedynczymi sercami. On obraca nimi, jak zechce.” Potem powiedział: ‘O Zarządco serc! Nakłoń nasze serca, by były Tobie posłuszne.’” [Sahîh Muslim, 2654]

8 - Uważaj, by nie marnotrawić czasu na czynności, które przynoszą małe korzyści, lub na te, które nie przynoszą ich wcale. Mamy ograniczony czas do naszej dyspozycji, zatem nie trwońmy go.

9 - Nie wolno nam tracić nadziei na łaskę Allaha. Allah wywyższy Swe słowo i wesprze Swą religie. Tamim al-Dar przekazał, że słyszał Wysłannika Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) mówiącego: „Sprawa ta sięgnie tam, gdzie sięgają dzień i noc. Allah nie pozostawi ani domu z glinianej cegły, ani namiotu z wielbłądziej wełny, aż sprowadzi do nich Swą religię, umacniając jedne z nich a inne czyniąc nędznymi. Moc przyjdzie od Allaha poprzez umocnienie go (domu) islamem, a nędza przyjdzie od Allaha poprzez poniżenie go (domu) niewiarą.” Po tym Tamim al-Dari zwykł był mówić: „Widziałem to pośród mej własnej rodziny. Widziałem dobro, honor i siłę przychodząca do tych, którzy przyjęli islam, i widziałem tych, którzy odrzucając islam popadali w słabość, hańbę i wstyd. [Musnad Ahmad, 16509]

10 - Czytaj książki i artykuły, które omawiają kwestie polemiki pomiędzy muzułmanami oraz to, jak radzić sobie z takimi sporami.