Prawdziwa religia

The True Religion; DR Abu Ameenah Bilal Pihlips

Przekład z angielskiego siostra Zara

Pierwszą rzeczą, z którą powinniśmy się zapoznać jest znaczenie słowa islam. Słowo to nie pochodzi od imienia osoby jak to jest w przypadku chrześcijaństwa (od Jezusa, pokój z nim), buddyzmu (od Gotamy Buddy), konfucjanizmu (od Konfucjusza), czy marksizmu (Karola Marksa). Islam nie pochodzi też od nazwy plemiennej jak w przypadku judaizmu (od plemienia Judy), czy hinduizmu (od hindusów). Islam jest prawdziwą religią Boga (po arabsku: Allaha), a jego nazwa odzwierciedla główną zasadę tej religii, oznacza bowiem całkowite podporządkowanie się woli Boga.

Słowo arabskie islam oznacza więc podporządkowanie się, poddanie się woli Jedynego, a ten kto poddaje się Jego woli nazywany jest muzułmaninem. Inne znaczenie słowa islam to pokój, który jest konsekwencją poddania się woli Boga. Islam nie jest więc nową religią, którą stworzył w siódmym wieku w Arabii prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), lecz prawdziwą religią Boga w swej, ostatecznej formie.

Islam jest religią pochodzącą od Adama, pierwszego człowieka i zarazem pierwszego proroka Bożego, jak również religią wszystkich proroków posłanych do ludzkości. Nazwa tej religii nie została więc stworzona jak widać przez ludzi, lecz przez samego Boga, który w ostatnim Swoim objawieniu adresowanym do ludzkości wspomina właśnie o niej. Bóg mówi w Koranie:

{Dzisiaj udoskonaliłem dla was waszą religię i obdarzyłem was w pełni Moją dobrocią; wybrałem dla was islam jako religię.} (Koran 5:3)

{A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam, nie będzie ona przyjęta; i on w życiu ostatecznym będzie w liczbie tych, którzy ponieśli stratę.} (Koran 3:85)

{Abraham nie był żydem ani chrześcijaninem, lecz był szczerze wierzącym hanifem, całkowicie poddanym, i nie był on z liczby bałwochwalców.} (Koran 3:67)

Nigdzie w Biblii nie znajdziemy fragmentu, w którym Bóg zwraca się do jednego z narodów pomijając inny, kierując swoje przesłanie tylko i wyłącznie do ludu mojżeszowego lub chrystusowego. Co więcej, Jezus nie zwał się Chrystusem gdyż słowo Chrystus pochodzi od greckiego słowa christos, które oznacza “namaszczony”. Słowo to jest greckim tłumaczeniem z hebrajskiego i pochodzi od słowa “mesjasz”, zaś imię Jezus, jest łacińskim uproszczeniem hebrajskiego imienia Joszua. W celu uproszczenia będę jednak nazywał proroka Joszuę (pokój z nim) Jezusem.

Jak wszyscy prorocy przed nim, Jezus wzywał ludzi do podporządkowania się woli Boga czyli przyjęcia islamu. Bóg przestrzegł ludzkość przed wielbieniem fałszywych bóstw, owoców ludzkiej wyobraźni. Według Nowego Testamentu Jezus nauczał modlitwy: “Niech będzie wola twoja jako w niebie tak i na ziemi.” Oznacza to jednym słowem podporządkowanie się woli Najwyższego.

PRZESŁANIE ISLAMU

Jest więc esencją wielbienia Jedynego Boga, Allaha i odrzucenie wszelkiego kultu osób, miejsc czy rzeczy.

Skoro wszystko jest stworzeniem boskim, można powiedzieć, że islam wzywa do odrzucenia kultu stworzenia a zaprasza do wielbienia wyłącznie Stworzyciela, Tylko Najwyższy jest godny czci. Jeśli człowiek będzie się modlił do bóstw zmaterializowanych jak na przykład do drzewa i jego modlitwa zostanie wysłuchana, nie znaczy to, że owo drzewo odpowiedziało na modlitwę. Jak wiemy Bóg jest niewidzialny, ale nie oznacza to, że jest on owym drzewem. Niektórym wydaje się to jasne, lecz dla wielbiących bożków jest niezrozumiałe. Tak samo modlitwy adresowane do Jezusa, Buddy, Kryszny, Świętego Krzysztofa czy nawet Muhammada nie czynią z nich bogów, gdyż Bóg jest tylko jeden – Allah. Jezus, syn dziewicy Marii (pokój z nimi) nigdy nie nakazał swym uczniom, aby go wielbili, lecz nakazał im wielbić Boga, Swego Pana i Stwórcę:

{I oto powiedział Bóg: O Jezusie, synu Marii! Czy ty powiedziałeś ludziom: Bierzcie mnie i moją matkę za dwa bóstwa, poza Bogiem? On powiedział: Chwała Tobie! Nie do mnie należy mówić to, do czego nie mam prawa. Jeślibym ja tak powiedział, Ty przecież wiedziałbyś o tym. Ty wiesz, co jest w mojej duszy, a ja nie wiem, co jest w Twojej. Zaprawdę, Ty dobrze znasz rzeczy ukryte.} (Koran 5:116)

Jezus nie wielbił samego siebie, lecz wielbił Boga, jak poucza o tym Koran w pierwszej surze Otwierającej (Al-Faatiha) słowami:

{Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc} (Koran 1:5)

Bóg w Koranie powiedział również:

{Powiedział wasz Pan: Wzywajcie Mnie, a ja was wysłucham! Zaprawdę, ci, którzy są zbyt dumni, by Mi oddawać cześć - wejdą do Gehenny, poniżeni!} (Koran 40:60)

Należy zauważyć, że głównym przesłaniem islamu jest odróżnienie Boga od Jego stworzenia. Wszechmocny Bóg nie jest Swym własnym stworzeniem bądź jego częścią, tak samo Jego stworzenie nie jest Nim, ani nie stanowi części Jego samego. Może wydawać się to jasne, lecz wielbione przez człowieka stworzenie Boże zamiast samego Boga wynika w dużej mierze z nieznajomości tego zagadnienia.

Błędna wiara zakładająca, że Bóg jest obecny w Swym stworzeniu lub że Jego boskość jest bądź była obecna w niektórych aspektach Jego stworzenia przyczyniła się do kultu stworzenia. Przesłaniem islamu skierowanym do wszystkich proroków Allaha jest wielbienie wyłącznie Boga. W Koranie Bóg powiedział:

{Posłaliśmy do każdego narodu posłańca: Czcijcie Boga i unikajcie bałwochwalstwa!} (Koran 16:36)

Kiedy spytamy bałwochwalców dlaczego kłaniają się przed bożkami stworzonymi przez nich samych, usłyszymy odpowiedź, że nie wielbią rzeźby z kamienia lecz Boga, którego ona przedstawia. Utrzymują oni, że kamienny idol jest tylko sposobem umożliwiającym zbliżenie się do Boga, a nie samym Bogiem.

Ten, kto twierdzi, że Bóg obecny jest w Jego własnym stworzeniu w pewien sposób akceptuje ten argument bałwochwalców. Lecz ten, kto rozumie główne przesłanie islamu i jego konsekwencje nigdy nie dopuści do siebie takiej myśli, nawet gdyby wydawało się to jak najbardziej racjonalne.

Ci, którzy w różnych epokach uznawali się za bóstwa często bazowali na mylnym założeniu zakładającym obecność Boga w człowieku. Utrzymywanie, że Bóg jest obecny w każdym z nich jest błędną interpretacją przesłania Bożego. Tak też ci, którzy zakładali że dany człowiek ze względu na swoje nienaganne postępowanie w życiu doczesnym powinien nosić miano świętego, byli w błędzie i rozsiewali fałszywą wiarę wśród ludzi wierzących.

Ten, kto rozumie przesłanie islamu i jego konsekwencje nigdy nie zgodzi się na czczenie człowieka i nazywanie go Bogiem jak to ma miejsce w przypadku Jezusa (pokój z nim). Religia Allaha jest wezwaniem do wielbienia Stworzyciela i odrzucenia kultu idoli.

Oto znaczenie częściowe znaczenie szahady: {La ilaaha illa Allah - nie ma boga, jak tylko Bóg!} (Koran 47:19)

Głoszenie go i szczera wiara w nie zapewnia Raj. Zostało to przekazane przez ostatniego proroka islamu, który powiedział:

{Ten, kto mówi: Nie ma boga prócz Allaha i umiera wierząc w to, wejdzie do Raju} (Al-Bukhari i Muslim, według Abu Dharra)

Wyznanie wiary (szahada) polega na poddaniu się Jedynemu Bogu, posłuszeństwie tylko i wyłącznie Jemu i odrzuceniu każdej formy politeizmu.

PRZESŁANIA FAŁSZYWYCH RELIGII

Jest to wiadome wszem i wobec, że istnieje mnóstwo sekt, religii, filozofii i ruchów; wszystkie one uważają się za jedyną, dobrą i prawdziwą drogę. Jak więc rozpoznać, która z nich jest właściwą, a może wszystkie one są? Aby znaleźć odpowiedź wystarczy przymknąć oko na powierzchowne różnice pomiędzy naukami głoszonymi przez różne religie i skoncentrować się na sednie sprawy czyli złożeniu, czy do którego wzywają one w sposób pośredni, czy też bezpośredni. Wszystkie fałszywe religie dzielą ten sam pogląd odnośnie naszego Stwórcy. Jedne utrzymują, że wszyscy ludzie są bogami, inni że pewni ludzie byli bogami bądź ich manifestacją pomijając fakt że Bóg Jest Jeden, inni wierzą, że natura odzwierciedla Boga, bądź że Bóg jest owocem ludzkiej wyobraźni. Można więc stwierdzić, że podstawowym przesłaniem fałszywych religii jest zezwolenie na wielbienie Najwyższego poprzez Jego stworzenie. Zapraszają one człowieka do wielbienia stworzenia wprowadzając w błąd wierzących.

Na przykład, prorok Jezus wzywał swych uczniów do wielbienia Boga, lecz ci, którzy dzisiaj uważają się za jego uczniów, wzywają ludzi do wielbienia Jezusa, twierdząc, że był on Bogiem! Budda zaś był reformatorem, wprowadził pewną liczbę nowych założeń do wierzeń indyjskich. Nigdy nie twierdził on, że jest bogiem, ani nie namawiał swych uczniów do czynienia z niego przedmiotu kultu. Natomiast dziś większość buddystów z poza terytorium Indii uważa go za manifestację Boga i kłania się przed idolami uczynionymi na jego podobieństwo.

Koncentrując się na przesłaniu religii, staje się widoczna błędna wersja co do samego Boga. Czytamy w Koranie:

{Ci, których wy czcicie, poza Nim, to są tylko imiona, którymi wy ich nazwaliście - wy i wasi ojcowie. Bóg nie zesłał z nimi żadnej władzy. Sąd należy tylko do Boga. On rozkazał; abyście czcili tylko Jego. To jest religia prawdziwa, lecz większość ludzi nie wie.” (Koran 12:40)

Utrzymując. że wszystkie religie nauczają dobra, po co więc dochodzić, która jest tą prawdziwą. Odpowiedź jest prosta, wszystkie fałszywe religie źle interpretują prorocze przesłanie Jezusa, zakładając że jest on Stworzycielem we własnej osobie!

Takie mniemania odnoszące się do kultu stworzenia są największym grzechem, jaki człowiek może popełnić, gdyż zaprzeczają celowi samego Stwórcy. Człowiek został stworzony, aby wielbić Jedynego Boga jak nas informuje Bóg w Koranie:

{I stworzyłem dżiny i ludzi tylko po to, żeby Mnie czcili.} (Koran 51:56)

Ten, kto na łożu śmierci pozostaje bałwochwalcą wybrał już swój los w przyszłym życiu. Chciałbym podkreślić, że nie jest to opinia wykreowana przez człowieka lecz fakt ogłoszony przez Boga w Jego ostatnim objawieniu. Czytamy w Koranie:

{Zaprawdę, Bóg nie przebacza tym, którzy Jemu dodają współtowarzyszy, podczas gdy On przebacza, komu chce, mniejsze grzechy. A kto dodaje Bogu współtowarzyszy, ten wymyślił grzech ogromny.} (Koran 4:48 i 4:116)

UNIWERSALNOŚĆ ISLAMU

Skoro konsekwencje wierzeń w idole są tak poważne, prawdziwa religia musi być zrozumiała i w zasięgu każdego człowieka, a nie ograniczona do danego ludu, epoki, czy miejsca. Dla wierzącego, aby mógł on wstąpić do raju, nie mogą istnieć warunki takie jak chrzest lub wiara w człowieka stworzonego przez Boga w celu zbawienia świata itd.

Według głównej zasady islamu, znajdują się korzenie uniwersalności ów religii. Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że Bóg jest jeden, i że należy oddzielić Stworzyciela od Jego stworzenia; kiedy decyduje się poddać Bogu, staje się muzułmaninem ciałem i duszą i ma szanse wejścia do raju. Tak też każdy, w każdym momencie, w każdym miejscu na świecie może zostać muzułmaninem, wyznawcą islamu, musi tylko otworzyć swoje serce i odrzucić kult stworzenia. Uznanie Jedynego Boga i podporządkowanie się Jego woli wymaga od nas dokonania wyboru pomiędzy dobrem a złem. Wybór taki pociąga za sobą odpowiedzialność, człowiek będzie sądzony za swoje ówczesne decyzje musi więc zrobić wszystko co w jego mocy, aby czynić dobro i unikać zła. Głównym dobrem jest wielbienie Boga Jedynego, zaś złem jest wielbienie Jego stworzenia. Jest o tym mowa w Koranie:

{Zaprawdę, ci, którzy uwierzyli, ci, którzy wyznają judaizm, chrześcijanie i sabejczycy, i ci, którzy wierzą w Boga i w Dzień Ostatni i którzy czynią dobro, wszyscy otrzymają nagrodę u swego Pana; i nie odczują żadnego lęku, i nie będą zasmuceni!} (Koran 2:62)

{Gdyby zachowywali Torę i Ewangelię, i to, co im zostało zesłane od ich Pana, to z pewnością żywiliby się i z tego, co jest ponad nimi, i z tego, co jest pod ich stopami. Wśród nich są ludzie, którzy zachowują umiarkowanie, lecz wielu z nich jakże źle czyni!} (Koran 5:66)

WIARA W BOGA

Możemy sobie zadać poniższe pytanie:

Czy można mieć nadzieję, że cała ludzkość uwierzy w Boga Jedynego biorąc pod uwagę różnorodność środowisk, społeczeństw i kultur?

Ażeby uznać ludzi za wierzących w Najwyższego muszą oni najpierw Go poznać. Koran naucza nas, że ludzkość posiada ową świadomość istnienia Boga w swej duszy która jest częścią ich natury z jaką człowiek został stworzony.

W surze Al-A'raaf (Koran 7:172-173) Bóg powiedział, że gdy stworzył Adama wraz z jego potomkami, zadał im pytanie odnośnie swojej boskości a oni poświadczyli następującymi słowami:

{Czy Ja nie jestem waszym Panem? Oni powiedzieli: Tak! Zaświadczamy}

Bóg Wszechmogący wytłumaczył dlaczego kazał zaświadczyć ludziom, że jest On Stworzycielem i Jedynym prawdziwym Bogiem godnym uwielbienia. Powiedział On:

{Abyście nie powiedzieli w Dniu Zmartwychwstania: Nie dbaliśmy o to!} (Koran 7:172)

Innymi słowy, nie mieliśmy pojęcia, że Ty Boże jesteś naszym Bogiem. Nikt nam nie powiedział, że mamy wielbić wyłącznie Ciebie. Bóg pouczył ludzkość w wypadku, gdyby mieli oni w zamiarze potem powiedzieć:

{Albo abyście nie powiedzieli: Przecież nasi ojcowie przedtem byli bałwochwalcami, a my byliśmy ich potomstwem. Czy Ty więc wytracisz nas za to, co czynili ci, którzy poszli za fałszem?} (Koran 7:173)

Tak więc każde dziecko rodzi się z naturalną wiarą w Boga w sercu. Ta wrodzona skłonność do wielbienia tylko Jego zwie się po arabsku fitra. Gdybyśmy pozostawili dziecko samemu sobie, uwielbiałoby ono Boga na swój sposób, lecz dzieci ulegają wpływom wszystkiego tego, co je otacza, widzialnego czy też nie.

Prorok (pokój z nim i błogosławieństwo Allaha) poinformował nas, że Bóg przekazał: „Stworzyłem moje sługi na dobrej drodze, lecz diabły ich z niej zwiodły.”

Prorok Muhammad (pokój z nim i błogosławieństwo Allaha) powiedział również: „Każde dziecko rodzi się w stanie fitra, jednak jego rodzice czynią z niego żyda, chrześcijanina czy zaratusztrianina”. (Al-Buchari i Muslim)

Dziecko poddaje się prawom fizycznym, które Bóg ustanowił w naturze, a jego dusza uznaje w sposób naturalny, że Bóg jest jego Panem i Stworzycielem. Później jego rodzice nakłaniają go, aby podążało ich drogą, a w pierwszych etapach swego życia jest ono zbyt słabe, aby stawić opór, sprzeciwić się woli rodziców. Religia, którą dziecko przyjmuje w tym stadium życia jest częścią otrzymanej przez niego tradycji i edukacji. Bóg nie ukarze go za to, ani nie obarczy odpowiedzialnością za czyny. W czasie swego życia człowiek, od dzieciństwa aż do śmierci, doświadcza znaków od Boga niezależnie od tego w jakiej części świata się znajduje; doświadcza ich także poprzez swoją duszę, a wszystko po to, by mógł sobie zdać sprawę, że jest tylko jeden prawdziwy Bóg (Allah). Gdyby ludzie byli uczciwi wobec samych siebie, odrzucili swe fałszywe bóstwa i szukali Allaha, ich droga ku temu stałaby się łatwiejsza. Jeśli jednak odrzucają oni ciągle znaki dane im przez Boga i pozostają przy swoich wierzeniach, ciężko jest im znaleźć wyjście. Na przykład w południowo-wschodnim regionie amazońskiej dżungli w Ameryce Południowej, a dokładniej mówiąc w Brazylii, prymitywne plemię zbudowało nową strzechę dla swego głównego idola zwanego Skwatch reprezentującego w ich oczach najwyższego Boga wszelkiego stworzenia. Młody mężczyzna, który kłaniał się przed nim, określając go swoim stworzycielem i zaopatrzycielem. Zobaczywszy jak stary pies wchodzi do strzechy i sika na idola, rozgniewał się. Przegoniwszy psa ze świątyni i uspokoiwszy się zrozumiał, że idol ten nie mógł być stworzycielem wszechświata. Bóg musi być gdzieś indziej. Został postawiony więc przed poważnym wyborem poszukiwaniu Boga lub pozostania przy kłamliwej wierze swego plemienia. Nawet jeśli wydaje nam się to dziwne, Bóg zesłał znak temu młodemu mężczyźnie; znak ujawniający, że wielbiony przez niego idol nie jest bogiem.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, prorocy zostali posłani do każdego narodu i plemienia, aby wzmocnić wiarę człowieka w Boga, przypomnieć mu jego wrodzoną skłonność do wielbienia Go oraz wzmocnić autentyczność codziennych znaków zsyłanych nam przez Wszechmogącego. Choć wiele nauk proroków zostało zniekształconych, część z tego co pozostało wskazuje nam co jest dobre, a co złe. Na przykładzie dziesięciu przykazań, które znajdują się w Torze jak i w książeczce do nabożeństwa chrześcijan, odzwierciedlają one istnienie w Księgach Objawionych praw zakazujących pewnych czynów jak np.: morderstwa, kradzieży i cudzołóstwa w większości społeczeństw.

Tak więc moje pytanie jest następujące: czy człowiek nie powinien ich przestrzegać ze strachu przed nie wpuszczeniem go do Raju ? Muszę tutaj przypomnieć, że tak czy inaczej każda dusza będzie musiała odpowiedzieć za swoje uczynki przed Bogiem bądź być potępiona na wieki.

Wychwalajmy Boga, naszego Pana, żeby nas błogosławił, zachował od złego i sprowadził na prostą drogę.

Chwała i wdzięczność Allahowi, Panu światów. Pokój i błogosławieństwo Jego prorokowi Muhammadowi, jego rodzinie, towarzyszom, i tym, którzy wiernie podążają za jego naukami.