8. WAŻNE INFORMACJE O ZAKACIE al-mal

Zakat można przeznaczyć (przynajmniej) osobie kwalifikującej się do jednej z powyższych ośmiu grup; nie jest obowiązkowe przeznaczenie zakatu al-mal dla wszystkich powyższych grup (na raz).

Można spłacić część długu dłużnika; nie trzeba spłacać całości, jeśli zakat al-mal nie może jej pokryć.

Odbiorcą zakatu al-mal nie może być niewierny ani apostata (za wyjątkiem tych, których serca skłaniają się ku islamowi), nie może być nim ten, kto nie odmawia modlitw; nie może być osoba majętna ani ta, która pozostaje na naszym utrzymaniu (rodzice, dzieci, żona).

Kobieta może dać zakat al-mal mężowi, jeśli jest ubogi; aczkolwiek mąż nie może przekazać zakatu al-mal żonie, albowiem ciąży na nim obowiązek jej utrzymania.

Zakat al-mal nie powinien być przekazywany z jednego kraju do drugiego. Osoba zarabiająca poza granicami swojej ojczyzny, powinna uregulować zakat al-mal w kraju, w którym przebywa - przeznaczyć pieniądze potrzebującym w

Można biednemu dać kwotę, która wystarczy mu na przeżycie kilku miesięcy lub całego roku; można przekazać kwotę większą, niż wymagane minimum.

Zakat al-mal od posiadanego złota i srebra obowiązuje niezależnie od ich formy, tzn. obowiązuje od monet, sztabek, innych przedmiotów, np. naczyń, itp.

Zakat al-mal nie jest obliczany od rzeczy codziennego użytku oraz majątku niezbędnego do funkcjonowania danej osoby i jej rodziny: pożywienia, mieszkania, samochodu, ubrania itp. Wyjątkiem jest złoto i srebro, jeśli trzymane są w celach zarobkowych (inwestycyjnych).

Majątek przeznaczony na cele zarobkowe – np. wynajem nieruchomości, samochodu, itp. – w tym przypadku zakat al-mal oblicza się od korzyści osiągniętych z wynajmu. Po upływie roku od momentu wynajmu, jeśli dochód osiąga wymagane minimum (nisab) samoistnie lub łącznie z korzyściami z innych rzeczy kwalifikujących się do danej kategorii, należy wypłacić zakat.

DALEJ: 9. JAŁMUŻNA Z OKAZJI KOŃCA RAMADANU - zakat al-fitr