Szabó Tamás: Kutyák

Szabó Tamás, Kutyák,

Új Galaxis 13 (2008/2). 176–188.

Szabó Tamás novellája az Új Galaxis sport témájú novellapályázatának 3. helyezését érte el. Valójában azonban kevés köze van a sporthoz. A szerző által megfestett világban ugyanis nincsen helye a sportnak (ahogy az emberi kultúra más hordozói is elveszítették a létjogosultságukat). A „sport” itt nem más, mint maga a túlélés, a túlélésért való futás pedig örökkévaló.

A novella utópisztikus, vegetatív világa az író által megfestett környezetben tud megvalósulni. Nagyon szemléletesek az apokaliptikus képek. A külső világ pusztulása párhuzamba állítható az emberek belső értékeinek pusztulásával.

Az eseményeket a szereplők nézőpontjából ismerhetjük meg, elsősorban a főszereplő Komódiéból. A karaktereknek nem igazán vannak egyéni vonásaik, de ennek hátterében nem a kidolgozatlanság, hanem tudatos írói fogás áll, amely hozzájárul a hangulat megteremtéséhez. A szereplőket kollektívan jellemzi a durvaság, a gonoszság, különböző perverziók (például a főszereplő vérfertőző kapcsolata a húgával), és gyakran megjelenik valamiféle deformitás is (Komódi nyers húst idéző lábai, a sánta férfi, az ebihalszerű, végtagok nélküli gyerek stb.).

A párbeszédek főleg a hiányukkal tűnnek fel, különösen a novella második felében. Az emberek nem igazán beszélgetnek egymással, pusztán a kapcsolattartás kedvéért egyáltalán nem, egy idő után például maga a beszéd is nehezére esik Komódinak. Amikor mégis párbeszédek vagy monológok hangzanak el, azok mindig valamilyen gyakorlati célt szolgálnak, pl. Kombó monológja ennek az új világnak a legfontosabb ismérveit és a túlélésért folytatott küzdelmet illusztrálja; a sánta férfi és Komódi beszéde pedig előkészíti a végső leszámolást és a bosszút.

Ki kell emelnünk a novella címét. Talányos a címválasztás, főleg mivel egy sporttal foglalkozó antológiában bukkan fel. Oda nem illőségével vonja magára a figyelmet. A novella olvasása után válik világossá, hogy a címszereplő kutyák csak másodlagos értelmet birtokolnak, tehát a cím lehetővé tesz, sőt el is vár egy metaforikus értelmezést.

Tóth Noémi