MÉSZÁROS László (Dawe Howard), Istengyilkosok

Mészáros László (Dawe Howard), Istengyilkosok,

Bp., Tuan, 336 1.

Mészáros László regénye kemény dió a maga nemében. Nem csak azért, mert a történetben a sci-fi jellemző elemei mellett a fantasyéi is felbukkannak, hanem mert a mű egy több író által megalkotott világban, a Mysterious Universe-ben foglal helyet. Éppen ezért a mű világának rajzát nem terhelhetjük egészében az író számlájára, hiszen ebben a könyvében nem egy saját, önálló univerzumot alkotott meg, hanem egy teremtési folyamatba kapcsolódott be.

Az Istengyilkosok Mészáros László Mysterious Universe-béli kalandozásainak harmadik regénye (A Démoncsászár fejvadászait és az Angyalok és tolvajokat követi). A regény konfliktusának forrása a Vatikánban létrehozott Szelence, a szentségek esszenciája, amely akár a világ elpusztítására is képes. A láda eltűnik, a démoncsászár, IV. von Anstetten GAMMA kommandóját küldi a keresésére. Mindeközben pár fényévvel távolabb vallási fanatikusok ejtik túszul a meccói színház egész közönségét, társaikat követelve, nem riadva vissza semmilyen eszköztől vagy módszertől céljuk eléréséhez. A Meccóra a Shark&Lez Agency érkezik segítségül, élükön Victoria Moreau-val, aki különleges képességével és a meztelenre vetkőztetett ügynökséggel menekülésre kényszeríti a túszejtőket. Victoriának nem akad sok ideje a tétlenkedésre, két társával, Brad Butcherrel és Thomas Crafttal a Szelence nyomába erednek, hogy megmentsék a világot a pusztulástól.

A történet már-már a legelső oldalaktól fokozott feszültséggel száguld a fokozhatatlan végkifejletig. Terrortámadások, űrutak, csodafegyverek és csodalények. A kalandokkal túlzsúfolt cselekményt csak Viktória palotabéli látogatása töri meg. Ennek ára a fordulatok kidolgozatlansága lett, a Szelence mögött álló személy például csak titkának felfedtekor jelenik meg a műben. Így a rejtélyek megoldása nem hoz katartikus élményt.

A regény címe kalandra csábít: Istengyilkosok. Az olvasóban azonnal megfogalmazódik a kérdés: ki ölhet meg egy istent, és hogyan? A meccói kitérő után a cselekmény a cím által megjelölt mederben folyik, és egyre közelebb kerülünk a válaszokhoz. Már nem az a kérdés, hogy ki ölhet meg egy istent, hanem hogy ki állíthatja meg?

Persze ezt is könnyen megválaszolhatjuk, ugyan a figyelem középpontjában pár fejezet óta a két SL ügynök, Butcher és Craft áll, szinte kétségünk sincs afelől, hogy a különleges képességekkel bíró Victoria a megfelelő időben fog feltűnni a színen, és nem is csalódunk.

Bár a regény a Shark&Lez Agency kötetek folytatása, ahogyan az Angyalok és tolvajokban, itt is Victoria Moreau kapja a középponti hős szerepét. Nehéz eldönteni, hogy bonyolult vagy inkább kiforratlan karakter. A hideg űr tökéletes női figurája: szép, okos, erős, megállíthatatlan, érzelmeivel mégsem tud megküzdeni. Harcában apja emléke segíti, a Butcher iránti vonzalmának kifejeződése mégsem egy érzelmek által vezérelt lányt láttat. Ha kell, az unalom elütése végett a mélyűri utakon szívesen bújik ágyba társaival – akár egyszerre többel is. Arra sem derül fény, hogy választása miért éppen Butcherre esett (bár lehet, hogy a választ a könyv előzményeiben kell keresnünk). Butcher és Craft harcra kész ügynökök végtelen bátorsággal és fegyvertárral. Az űrzajoktól hangos sorokban mégis nehéz két önálló személyiségként kezelni őket. A sok párbeszéddel tűzdelt szöveg megkívánná, hogy a karakterek – akár megszólalásuk alapján – határozottan elkülönüljenek egymástól.

Bár a regény témája érdekes kérdéseket feszeget (le lehet-e győzni Istent? mindenható-e a Vatikán? stb.), a mondanivaló elvész a csatazajban, a brutális kivégzések és a meztelenkedések között.

Fejes Réka