KÖCSKY Rudolf, Kontaktus

Köcsky Rudolf, Kontaktus,

Új Galaxis, 23, Pécs, 2015. 5-20.

Köcsky Rudolf tudományos-fantasztikus novellájával keményen vág oda optimista jövőképünknek. A Preyer Hugo novellapályázat díjnyertes műve a világegyetem mérhetetlenségével és titokzatosságával szembesít. A kegyetlen valóság az, hogy fogalmunk sincs, mivel állunk szemben.

A történet Földünk nem is annyira távoli jövőjében játszódik, egészen pontosan 2086-ban, amikor is Köcsky szerint – diszkréten utópisztikus módon – az orosz, az európai és az amerikai kutatóállomások nemzetközileg együttműködnek A cselekmény közvetlen helyszíne az úgynevezett Híd-egyezménnyel létrehozott Phoenix űrállomás, amely semleges „köldökzsinórként” egy orosz és egy amerikai űrállomást kapcsol össze. Mivel a Phoenix (és feltehetően a nemzetközi kooperáció is) elavult, felújításra szánt pénz és idő híján 23 év működés után megsemmisítésre ítélik. A robbantásra 3 civil tudós vállalkozott, a francia Louis, az orosz Tatjana és az amerikai Stuart. Habkönnyű társalgásuk és viccelődésük azonnal rokonszenvet ébreszt az olvasóban.

A szerző nem csak a humort, hanem a sci-fi elemeket is ízlésesen adagolja: nem erőszakol rá az olvasóra túlzott mennyiségű fantasztikumot, hiszen a hangsúly valami egész máson van. A mű központi problémája egy titokzatos anyaggal való reménytelen küzdelem. Miután egy eddig ismereletlen, kékesfekete, „pókhálószerű” anyag jelenik meg az űrállomáson, a szereplők nem tudnak mit kezdeni az agresszív vegyülettel, mivel az minden szerves vagy szervetlen anyagot magába olvaszt. A szereplők helyzete még antigravitációban is súlyosnak számít.

A novella cselekménye hatásos és ügyesen szerkesztett ütemben halad a csattanóval felszerelt vég felé: feszültsége itt nem vész el, csak komor baljóslattá alakul.

A címválasztás a történet elolvasása után találékonynak, sőt frappánsnak hat (előtte kevésbé). A cím egyrészt utalhat a Phoenix űrállomás közvetítő szerepére, továbbá jelentheti az űrállomáson ragadt szereplők és a Föld sorsát kockáztatni nem kívánó Houston közötti kontaktust. Végül pedig utalhat az idegen szerves anyag kapcsolatba lépésére a Földdel.

A szerző más névválasztásban is remekelt. A felrobbantott Phoenix (tehát főnix) űrállomás a Föld légkörébe érve elég, ám hamvaiból életre kel a titokzatos pusztító vírus.

Novacsek Zsófia