Kontschán Jenő: Hogyan lettem hitetlen?

Új Galaxis 15, 2009/2. 4-99.

Olvasták az 1984-et? Történetünkben azóta eltelt 120 év. Winston Smitht Homoki Zoltánnak hívják, Juliát Dórának, és nem Londonban járunk, hanem a visszamaradott, szegény Magyarországon, ahol minden az ezoterikus hitnek van alárendelve.

Prológus és epilógus ad keretet a történetnek. Az előbbi játszódik kronológiailag a legkésőbb, és ez a rövid leírás épp elég arra, hogy a szerző fölkeltse az olvasó figyelmét. És bár a novella mindössze hét rövid fejezetből áll, a cselekmény, a szereplők jelleme, a lelki folyamatok egyaránt kidolgozottak.

A történetből megismerjük, hogyan lett a horoszkópokban és jóslásokban hivő Homoki Zoltánból hitetlen. A párbeszédek közte és Dóra között játszódnak, innen ismerjük meg Magyarország alternatív történetét is. Ezek a beszélgetések folyamatosan viszik előre a cselekményt: ahogy a főszereplő egyre többet tud meg, úgy egyre világosabban látja a valódi helyzetet, és kezd elfordulni hitétől.

A novella egyértelműen Zoltánra koncentrál, aki maga meséli el a történetet, ezért teljes mértékig belelátunk a gondolataiba is. A cím így érthetően egyes szám első személyű, mégis erőltetettnek hat, és gyakorlatilag már azelőtt elmondja, mi fog történni, hogy belekezdenénk történetbe.

A másik szereplő Dóra, akinek szerepe nagyon fontos, és bár sokat tudunk meg róla, mégsem válik főszereplővé, csak eszköz a szerző kezében, hogy elérje Zoltán elfordulását a hittől. Amint ez megtörtént, rá nincs is többé szükség, így a határátlépésnél ki is kerül a képből.

A novella vége nyitott, nem tudjuk, mi lesz folytatás. Szerencsére ez nem az a fajta befejezés, ami után az olvasó sírva könyörög a folytatásért. Annak ellenére, hogy nyitott, nem elvarratlan a vég. Tudjuk, hogy sikerült a szökés, innentől fogva bizonyára minden rendben lesz.

A történet maga nem bővelkedik izgalmakban, de nem is ez az elsődleges erénye. Olyan érdekes alternatív jövőt teremtett, amire az olvasó kíváncsi, és Kontschán Jenő ki is elégíti ezt a kíváncsiságot. Megismerjük a történelmet, a politikai rendszert, a társadalmat, gyakorlatilag mindent, amitől ez a világ valóságossá és hitelessé válik.

Riesz Mariann