Kánai András

Életrajz

Kánai András 1973-ban született, Budapesten. Saját bevallása szerint az egyik a legfiatalabb sci-fi írók nemzedékéhbe tartozik, ahogy ő fogalmaz, az új Galaktika „istállójához”, éppen ezért leginkább eme magazinban és kiadványaiban jelentek meg eddig írásai. Már hat évesen írt, ekkor még csak azt érezte, hogy neki történeteket kell kitalálnia és elmesélnie és kitalálnia.

Számítástechnikai középiskolát végzett programozó szakon. Itt egy olyan közösségbe került, ahol különböző kisebb művészi projektekben is részt vehetett, így például amatőr filmforgatásban. Ebben az időszakban egy ideig hanyagolta a sci-fit, mint műfajt, bár ez az egész időszakra jellemző volt, ehhez hozzájárult a Galaktika átmeneti megszűnése miatt is.

Az ELTE BTK magyar szakára 1992-ben, gimnázium után felvételizett sikerrel. 1994-től főállású reklámszövegíróként dolgozott. A szakot 1999-ben végezte el. Ebben az évben akadt rá Robert J. Sawyer Sawyer honlapjára, aki akkor még nem, de ma már elismert művésze a tematikának. Sawyer juttatta Kánai eszébe újra a science fictiont és az ő hatására el is kezdett írni. A Moebius által kiírt pályázatra beadott novellája bekerült a nyertes művek közé, viszont megjelenni 2001 helyett csak 2005-ben jelent meg. 2005-től folyamatosan publikálták műveit a Galaktikában. 2008-tól döntötte el, hogy komoly figyelmet szentel az írásnak és tudatosan készülni fog a jövőre, mint publikáló író. Más műfajokban nem ír, bevallása szerint bármilyen történet vagy ötlet eszébe ötlik, az azonnal párosul valamilyen fantasztikus-elemmel. A science-fictionben a kettőséget szerette meg, a nagy írói szabadságot és a mellette mégis létező fontos művészi korlátokat, ami a zsáner „szabályaiból” fakad.

Nagy példaképei nincsenek, inkább olyan emberekre gondol példaképként, akiknek több írását is nagyra tartja. Ilyen többek közt Graham Green, Alekszandr Szolzsenyicin, a fantasztikumból pedig Bradbury, Gibson, Asimov, Bradbury, Ted Chiang, Michael Swanwick, Robert J. Sawyer és Greg Egan. Inkább a művek fogják meg, mint az alkotóik.

A Írásaiban a magyar környezetet és neveket direkt kerüli, ugyanis véleménye szerint ha már így írna, akkor teljesen érettnek kellene lennie ahhoz, hogy üzenetet, kritikát is adjon át a hazai társadalomról, viszonyokról. Magyarországon amúgy is hiányolja a nagy, klasszikus science-fiction írókat. Szerinte a sci-fi igazi táptalaja ma az angolszász országokban van, de ettől függetlenül, bár egyelőre távol vagyunk a külföldi sci-fi szintjétől, manapság a magyar sci-fi is egyre erősebb és minőségibb.

Egyértelműen a science-fictionben helyezi el magát, méghozzá a „soft” science fictionben. Erre jó példa lehet az Imagine című műve, mely Lennon feltámadásáról szól és arról,amely arról szól, hogy hogyan is látná a halála óta gyökeresen megváltozott világot John Lennon feltámadása után. Ettől függetlenül van komoly, tudományos (matematikai) alapú műve és teológiai novellája is, és de a tervei között van szerepel többek között a sci-fi fantasy, és horror zsánerű regények megírása is.

Az írást komolyan veszi, ezt jól bizonyítja az, hogy mindegyik, még a legkisebb írásához is komoly kutatás kapcsolódik, a tudományos háttér felfedésével.

Kedvenc műve nincs, mivel hiszi, hogy minden egyes műve írása az idő haladtával egyre jobb és jobb lesz. Ettől függetlenül megjelent novellái közül a Hogyan legyünk szuperhősöket emeli ki, főleg az olvasói és felesége véleményének köszönhetően.

Elsődleges bibliográfia

Epizodisták, Galaktika (XXI. évfolyam/179. szám, 76-84. ), Budapest, Metropolis Media Group, 2005. Kettesben, Galaktika (XXI. évfolyam/185. sz., 48-49. ), Budapest, Metropolis Media Group, 2005. Dr. Jake, Mr. Hyde , Galaktika (XXIV. évfolyam/218. sz., 52-62. ), Budapest, Metropolis Media Group, 2008. Imagine, Galaktika (XXI. évfolyam/221. sz., 38-44. ), Budapest, Metropolis Media Group, 2008. A Mélység egyenletei, Hipergalaktika 02 (96-103.), Budapest, Metropolis Media Group, 2008. Bábel folyói , Kétszázadik, Budapest, Metropolis Media Group, 2009. 67-77.Hamu , Hipergalaktika 03, Budapest, Metropolis Media Group, 2009. 144-153. Hogyan legyünk szuperhősök?, Galaktika (XXVI. évfolyam/241. sz., 70-84. ), Budapest, Metropolis Media Group, 2010. Búcsúdal, Rost Magazin (I. évfolyam, 1. szám), 2010. megjelenés előtt (ez nem nyomtatásban, hanem podcastingben jelenik majd meg)