MUND Katalin, Restart

Mund Katalin, Restart,

Galaktika, 300 (2015. március). 42-43.

Mund Katalin csupán 2 oldalas műve egy gyakori SF-toposzt, a hibernálás problémáját, rajta keresztül társadalmak ütközését dolgozza fel.

A mű cselekménye szokványos, ám egészen újszerű módon fogalmazódik meg: a témában párhuzamok fedezhetők fel Robert A. Heinlein Ajtó a nyárba (1957) című regényével, mely az időutazást és a hibernálást helyezi középpontba.

Mund novellája mindenesetre erős társadalombírálatot fogalmaz meg a bürokrata, illetve a sznob (a kimagasló tudást és fejlettséget díjazó) társadalomról. A cím frappáns, könnyedén felidézhető, lényegre törő, és akár a mű két részét elválasztó alcím is lehetne.

A novella ugyanis két részre, mégpedig két párbeszédre tagolódik. Az első ideje 2015, ekkor megismerkedünk a főszereplővel, Mr. Sternnel. A szerző a szűk látókörű átlagembert mutatja be általa, akinek az a szent, ami papíron van. A második dialógus 500 évvel későbbi, ez a fentebb említett kritika kibontakozása. A két rész különbsége abban áll, hogy míg az első részben Mr. Stern van magasabb pozícióban, addig a második részben ő kerül alacsonyabb szintre a társadalmi hierarchiában. A mű tanulsága és az epikum lényege, hogy ezt csakis önmagának köszönheti.

A novella nyelvezete talán hagy némi kívánnivalót maga után. Nem érzékelhető ugyanis az idő múlása, a nyelv félezer éves fejlődése.

Sátor Veronika