KOVÁCS Attila, Isten jelenléte

Kovács Attila, Isten jelenléte,

Távoli kolóniák, szerk. SZÉLESI Sándor, Bp., Ad Astra, 2016. 287-305.

Az emberiség történetének egyik alapvető kérdése a földi élet származása, melyre mindmáig nem kaptunk biztos választ, elméletekben azonban nincs hiány. Ezek egyike a pánspermia hipotézise, mely szerint az élet „magvai” el vannak hintve az univerzumban, és a földi élet is egy ilyen mag (egysejtű) segítségével indulhatott útjára. Nem meglepő, hogy a sci-fi irodalom különösen kedveli a témát. Köztük van Kovács Attila is, akinek Isten jelenléte c. novellája erre az izgalmas feltételezésre épül.

Távoli kolóniáján ember nagyságú fémhengerben tárolva lelhető fel a nagybetűs Tudás, mely valahonnan a világűrből került oda. A hengerben tárolt ismereteket azonban nem tudják kiaknázni, sőt, tudomásuk sincsen róla, mert fő vallási vezetőik, a Hetek páholyának tagjai mindent titokban tartanak.

A főhős, Adello élete próbatételén néz szembe a gonosz zsarnokokkal, végül ő kerül ki győztesként, bár a mű tragikusan végződik. Kovács Attila műve nem túl bonyolult, direkt novella, amelynek középpontjaban Adello családi drámája és a hataloméhség áll.

A szerző nem bonyolította túl világa kidolgozását, inkább az erkölcsiségre, a döntésekre, valamint a vallás elnyomó uralmára helyezte a hangsúlyt. A mű első fele betekintést enged Bartt Raman családjának életébe, rengeteg leírással sokkolja az olvasót, de áttekinthetően mutatja be a szereplőket. Nem egysíkú a leírás, a lassúságot választékos írásmóddal ellensúlyozta. Végül a drámai tetőponton kusza párbeszédek után zajlik a főhős drámája.

A történet nem ráz meg, nem is igazán gondolkodtat el, inkább csak egy könnyed, szórakoztató írás, biztos alapokkal, bejáratott sémákkal. Fordulat nincs sok benne, a cselekmény egyetlen, nyílegyenes szálon fut a végkifejlet felé, ahol végül mégiscsak a hataloméhség nyer, Adello győzelmét saját apja teszi semmissé.

Dramaturgiailag átgondolt megoldás, hogy Adello már majdnem elárulja gondolatait a hatalomról apjának, amikor meghal, de így apja kezében valószínűleg ugyanaz az elnyomó hatalom marad, amit korábban a Hetek páholya tartott kézben. Átgondolt a cselekmény és a szerkezet, közepesen hihető a szereplők motivációja.

A novella elgondolkodtató. Hatalomról, családról, vallásról amit negyven oldalba bele lehet sűríteni sci-fibe csomagolva, azt Kovács Attila megtette.

Bognár Domokos