Gáspár László

Gáspár László (1901. december 31., Fogaras – 1958. április 2., Budapest) – újságíró, tudomány-népszerűsítő szakíró. Brnóban tanult vegyészmérnöknek. Tanulmányait abbahagyta. Újságíróként dolgozott, szaklapoknak írt. Később a Nemzet című ellenzéki polgári lap külpolitikai rovatvezetője volt. 1944-ben a nyilasok internálták. A felszabadulás után az Élet és Tudomány szerkesztőségének bizottsági tagja, rövid ideig a Természet és Technika segédszerkesztője. Emellett a Rádió természettudományos, ismeretterjesztő rovatának munkatársa. 1952-ben Sztrókay Kálmánnal együtt megalapította és szerkesztette az Ifjú Technikus című folyóiratot. 1957-ben a Népszerű Technika szerkesztését vette át. 1956 és 1958 között a Martonvásári Mezőgazdasági Kutatóintézet vezetője volt. – Tudománynépszerűsítő munkái mellett ifjúsági regényt írt (Dixi, az osztály kutyája, 1945). – Tudományos-fantasztikus műve a Mi, I. Adolf – Ha a németek győztek volna (1945). A regény cselekménye 1965-ben kezdődik Hitlersburgban (ez a volt Berlin). A császár a totális náci világuralom megszerzése érdekében fiát és a japán császár lányát össze akarja házasítani. A totális náci uralom megszerzéséért elsőként elfoglalja Európát, Kelet-Ázsiát, majd Afrikát. A német nép karácsonyra kapja ajándékul az elektronbombát. Hitler szerint addig nem is lesz rend, amíg az egész világ át nem alakul egyetlen nagy koncentrációs táborrá. A császár Hitlersburgba szállíttatta a négy földrész valamennyi kulturális értékét képező épületét, így a város mellett áll például az Eiffel-torony, a Buckingham-palota, a Kreml és a Fehér ház is. Hitlersburg körül munkatáborokat hoztak létre. A Führer életösztön-kikapcsoló és igazmondó szert fejlesztetett ki. Új vallást alapítanak, melynek bibliája a Mein Kampf. A kinyilatkoztatás után azonban elsöprő erejű offenzíva dönti meg a náci világuralmat.

Bibliográfia: Mi, I. Adolf – Ha a németek győztek volna, Budapest, Magyar Téka, [1945?]; Uaz, Budapest, Unikornis, 2005 [L. G. Gaspars név alatt], 292 l.

Irodalom: VÉCSEY Zoltán, Gáspár László (1901-1958), Élet és Tudomány, 1958/19. 591; VÉCSEY Zoltán, Gáspár László, Népszerű Technika, 1958/5; VÉCSEY Zoltán, Gáspár László, Természettudományi Közlöny, 1958/6.

Csordás Attila