MIHALECZKY Péter, Membrán

Mihaleczky Péter, Membrán,

Távoli kolóniák, szerk. SZÉLESI Sándor, Bp., Ad Astra, 2016. 247-286.

A Membrán egyszerre science fictionbe oltott krimi és karakterdráma. A novella főhőse Vincent, aki navigátorként hajókat irányít át az irracionális téren, ezzel évekre-évtizedekre kiszakadva az időből. Az aktuális, gotlandi munkája során felkeresi egy asszony azzal a kéréssel, hogy kutassa fel eltűnt fiát. Természetesen hamar kiderül, hogy több van a dolgok mögött, ezek kapcsolatban állnak főhősünk munkájával, felvillan egy szerelmi szál, és a vége is kellemes izgalmat hagy az emberben, valamit a szabad továbbgondolás lehetőségét.

A Membrán nem rövid novella a maga negyven oldalas terjedelmével, könnyen elképzelhető, hogy az eredeti szándék valamikor még egy kisregény lehetett, de egy pillanatra sem válik unalmassá. Michaleczky Péter okosan építi fel a történetet, az első részletben megismert alapproblémától kezdve az apró részleteken keresztül bemutatott világon át a végső problémáig, nem elkoptatott megoldásokat használva.

Mindezek mellett a szereplői is érdekesek, különösen a főszereplő, Vincent, aki már a munkája miatt is kellően szerethető karakter, könnyen együtt tudunk érezni a fájdalmával. Cselekedetei logikusak, ráadásul mindig szimpatikussá teszik. Willam, Anna és a jarl karaktere is kellően érdekesek, bár a történet alig fókuszál rájuk.

Az egyes szám harmadik szemályű elbeszélő, néhol megtoldva Vincent gondolataival, sodró lendületűvé teszik a történetet. Ha valaki nem a krimi szerelmese, az mondjuk unatkozhat néhány ponton, de a cselekmény alapvetően végig feszes tempóban halad, logikusan felépítve, kidolgozva a szereplőket is közben.

Így a Membrán jól megírt, olvasmányos novella, érdekes és eredeti ötletekkel.

Doncsó Emese