2008-02

SZUKAJCIE, A ZNAJDZIECIE

Nie wiesz czegoś. Próbujesz znaleźć odpowiedź na jakieś nurtujące Cię pytanie. Prędzej, czy później poprosisz o pomoc na jakimś forum lub "na grupach". Niewiele się pomylę, jeśli powiem, że w połowie przypadków ktoś poczęstuje Cię obrazkiem przedstawiającym Barta Simpsona bazgrzącego na tablicy "Użyję Google zanim zadam głupie pytanie"

nawet jeśli Twoje pytanie wcale nie jest głupie. Może więc warto poświęcić trochę czasu na poprawienie swoich umiejętności wyszukiwania informacji w sieci.

Nas oczywiście interesują monety i medale, a zwłaszcza ich identyfikacja oraz wycena. Szczęśliwie się składa, że zazwyczaj uzyskując dane pozwalające na zidentyfikowanie obiektu dostajemy też informację o jego wartości, a to dzięki temu, że najwięcej danych o monetach umieszczają w sieci firmy handlujące numizmatami. Dlatego wszechobecne Google nie sa dla nas narzędziem idealnym. Lepiej skorzystać z możliwości udostępnionych przez wyspecjalizowane strony.

Niezłym pomysłem jest sprawdzenie, czy na naszym forum nie pytano już kiedyś o tę monetę. Na forum Pomoc w identyfikacji i wycenie monet mamy dziś 8742 wątki zawierające 36599 postów. Forum ma swoją wyszukiwarkę, a jej użycie jest bardzo intuicyjne - wystarczy czytać.

Polskie monety bite w ciągu ostatnich dwustu lat identyfikuje się w zasadzie bez trudu. Wystarczy przeczytać widoczne na nich napisy. Jak sobie poradzić z wyceną?

Najlepiej zajrzeć na stronę przygotowaną przez Shivera, naszego kolegę z forum e-Numizmatyki money 4 nothing - monety. To kopalnia wiedzy - są dane katalogowe, notowania aukcyjne, bibliografia, a nawet akty prawne związane z emisją monet.

Poszukując informacji o monetach starszych warto odwiedzić Warszawskie Centrum Numizmatyczne, a zwłaszcza Archiwum Pozycji prezentujące wszystkie numizmaty, które do tej pory w firmie sprzedano na aukcjach i przez internet. Zdecydowana większość pozycji została zilustrowana dobrymi zdjęciami. Jeśli zna się nominał monety, to najlepiej wpisać go w okienko razem z rocznikiem. Na przykład: GROSZ 1832. Gdy nominał jest jedną z tych rzeczy, których chcemy się o monecie dowiedzieć, wystarczy podać rocznik, a później pooglądać zdjęcia. Kiedy na monecie nie potrafimy znaleźć (albo nie ma) nominału ani rocznika, można próbować wpisać czytelny fragment napisu z monety albo wymienić to, co na monecie widać, np. KORONA ORZEŁ.

Najświeższe notowania serwują serwisy aukcyjne. Zawsze powinno się zaczynać od przeszukania aukcji zakończonych, ograniczając się do tych, w których ktoś licytował. Cena wywoławcza nie świadczy o niczym, poza oczekiwaniami sprzedawcy. Ważniejsze jest, ile ludzie chcą zapłacić. Na Allegro wyszukiwarkę znajdziemy tutaj. W polu "Szukaj w zakończonych" można używać znaków specjalnych.

  • Aby zastąpić końcowy fragment wyrazu, użyj znaku * (gwiazdki - np. wpisanie grosz* spowoduje wyświetlenie listy aukcji zawierających słowa "grosz", "groszy", "grosze" itp.). Gwiazdka działa na końcu co najmniej 3-literowych wyrażeń (np. "gro*", ale nie "gr*").

  • Wyszukiwarka jest "niewrażliwa" na polskie znaki (jeśli wpiszesz "Poznan*", wyświetlą się oferty ze słowem "Poznań", "Poznania" itd.).

Warto obejrzeć kilka aukcji, żeby wybrać spośród nich tę, na której sprzedawano numizmat w stanie zachowania podobnym do naszego egzemplarza.

Nieco więcej możliwości daje wyszukiwarka na eBay: eBay Wyszukaj: Znajdź przedmioty. Możliwość wyszukiwania w aukcjach zakończonych mają tylko użytkownicy zalogowani. Warto zarejestrować się na eBay.pl choćby tylko po to, by mieć taką możliwość, zwłaszcza że jak dotąd eBay.pl nie pobiera żadnych opłat. Wszystkie pola wyszukiwarki są dobrze opisane. Dodatkowo w przystępny sposób wyjaśniono ogólne zasady wyszukiwania oraz zaawansowane polecenia wyszukiwania - odpowiednie odnośniki znajdują się na górze strony. Nie powinno więc być problemu z korzystaniem z bogactwa opcji. Trzeba tylko pamiętać, że kiedy interesują nas również notowania zagraniczne musimy w odpowiedni sposób "zadać pytanie". I tu można (i trzeba) korzystać z uniwersalnego znaku gwiazdki ( * ) zastępującego dowolny ciąg liter. Tak na przykład wygląda fragment wyników wyszukiwania frazy "ZLOT*" w trwających aukcjach bez ograniczenia geograficznego.

Jak widać, dostajemy nawet ceny przeliczone po aktualnym kursie na naszą walutę. Przy okazji, nie mogłem się powstrzymać przed wpisaniem w wyszukiwarkę słówka ZLOTIES z upodobaniem używanego na slabach pewnej firmy gradingowej. Wynik był taki:

Liczba przedmiotów znalezionych dla zloties w Monety i Banknoty: 0 (Zapisz to wyszukiwanie)

Lokalizacja: Cały świat

Niepostrzeżenie przeszliśmy do wyszukiwania na zagranicznych podwórkach.

ŚWIAT

Oprócz eBay korzystam regularnie z kilku wyszukiwarek.

Monety antyczne, to oczywiście Wildwinds z niezastąpioną wyszukiwarką fragmentów legend. Wystarczy w nią wpisać te kawałki napisów z monety, które uda nam się odczytać. Później trzeba tylko przeglądać zdjęcia w poszukiwaniu monety najbardziej zbliżonej do naszej.

Innym źródłem danych o monetach antyku jest CoinArchives.com Ancient Coins. Tu też można próbować wpisac w okienko skutecznie odcyfrowane fragmenty legend. Nie trzeba nawet dodawać gwiazdki na końcu. TRAI wyświetli nam monety z napisem TRAIANVS, TRAIAN, TPAIANOC, TRAIANO i wiele innych.

Coinarchives ma również wyszukiwarkę notowań aukcyjnych monet nowożytnych CoinArchives.com World Coins. Działa tak samo, jak opisana wyżej.

Jakiś czas temu pokazała się w sieci strona zawierająca oferty silnej grupy firm numizmatycznych (głównie niemieckich) MA-Shops.com. Z jednego miejsca można przegladać ofertę obejmującą około 120000 monet. Warto jednak pamiętać, że to nie aukcje, tylko oferta z cenami sztywnymi, ustalonymi przez sprzedawców.

Zachęcam do samodzielnych prób identyfikacji monet i medali. W przypadku wątpliwości, łatwiej będzie później uzyskać dodatkowe wyjaśnienia innych użytkowników forum.

Tekst został napisany 10 stycznia 2008 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl (w bardzo okrojonej formie)

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/SZUKAJCIE-A-ZNAJDZIECIE.html